לא מוכן להיות חותמת גומי של ליצמן: איציק כהן התפטר מתפקידו כשר הבינוי

כהן הבין באחרונה כי על אף שהוא משמש "רק" חותמת גומי, ברמה הציבורית הוא האדם הנושא באחריות בכל הנוגע למהלכים כמו החלפת יו"ר החברה הממשלתית עמידר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן שר האוצר, יצחק כהן
סגן שר האוצר, יצחק כהןצילום: מוטי מילרוד

שר הבינוי והשיכון, יצחק (איציק) כהן, התפטר הערב (חמישי) מתפקידו, כחודש בלבד לאחר שנכנס לתפקיד. במכתב ששלח כהן, שמשמש גם כסגן שר האוצר, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, נכתב: בשל האתגרים הכלכליים עימם מתמודדת ישראל בימים אלה, ואשר צפויים ללוות אותנו בתקופה הקרובה - בהם תקציב המדינה, משבר הקורונה ועוד, אני סבור כי ראוי שאקדיש את זמני לפעילותי במשרד האוצר".

בפועל, מאחורי התפטרותו של כהן, והוויתור על המשרד שאחראי על תחום הדיור ועל רשות מקרקעי ישראל - מהגופים החשובים במשק - עומדת מתיחות ביחסיו עם שר הבינוי והשיכון היוצא, יעקב ליצמן (יהדות התורה).

ליצמן, שהתפטר לפני כחודשיים מתפקיד שר הבינוי והשיכון במחאה על סגירת בתי כנסת ומוסדות חינוך במהלך הסגר, עדיין שולט ביד רמה במשרד הבינוי והשיכון.

יעקב ליצמןצילום: אמיל סלמן

ליצמן "גייס" לפני כחודש את כהן שיכהן כשר מעליו - כשבפועל בהסכמות בין המפלגות הובהר לכהן שהוא על תקן "שר קש" בלבד, ושליצמן ואנשיו ימשיכו לקבל את ההחלטות. מדובר במהלך לא תקין, שהופך את סדרי השלטון לבדיחה.

כך, בימים אלה, ליצמן מנהל הלכה למעשה את המשרד, למרות שעדיין לא חזר בו מהתפטרותו בספטמבר. עוזרו של ליצמן , מוטי בבצ'יק, עדיין משמש כראש מטה במשרד הבינוי והשיכון. בבצ'יק הוא הדמות החזקה בסביבתו של ליצמן כבר שנים ארוכות, ואחד הכוחות הפוליטיים העולים במגזר החרדי - שמעורב היום בפעילות חברות ממשלתיות רבות בתחום הדיור, ובוחש במינויים.

ליצמן ובבצ'יק מנסים בימים אלו לקדם שורה של מהלכים משמעותיים שצפויים להשפיע על שוק הדיור, וביניהם: מינוי ינקי קווינט, מנהל רשות החברות, לתפקיד מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל – ללא ועדת איתור. המהלך שכהן "ירש" מליצמן, ושנדרש להיות עבורו חותמת גומי, נעצר בעקבות ביקורת ציבורית והתערבות נציבות המדינה.

מהלך נוסף שכהן "ירש" מליצמן הוא הדחת יו"ר דירקטוריון עמידר, קובי אמסלם (לשעבר הממונה על השכר), במטרה להביא בימים הקרובים למינויו של יו"ר דירקטוריון חדש. לפי גורמים בכירים בממשלה, כהן נדרש היום לחתום על מינויו של דירקטור חדש לחברה: יאיר זילברשטיין, שיהיה גם המועמד של ליצמן לתפקיד יו"ר עמידר. כהן, שלא מצא טיעונים מקצועיים להדחתו הצפויה של אמסלם, נאלץ ככל הנראה לסרב.

חלוקת הג'ובים המחודשת שדרשו ליצמן ובבצ'יק, בתמיכת השר האחראי על רשות החברות מהליכוד, דודי אמסלם, הצליחו לשבור את כהן, שלא מצא צידוק ענייני, למעט האינטרסים הפוליטיים הנוגעים לסידור עבודה בחברת הדיור הציבורי.

לליצמן הכרות מוקדמת עם זילברשטיין עוד מימיו בצוות הבריאות באגף תקציבים באוצר, וכסמנכ"ל הכספים של קופת חולים מכבי. גורמים במשרד הבינוי והשיכון מצביעים על קושי להתנהל באופן הנוכחי, ומסבירים כי כהן התקשה לקחת אחריות על צעדיו של ליצמן ואנשיו במשרד - מה שהביא למתיחות שהתגברה בימים האחרונים, ולבסוף להתפטרותו.

מפלגת יהדות התורה תצטרך עתה להחליט אם ברצונה לנסות ולאתר חבר כנסת אחר בגוש הימין שיסכים ליטול על עצמו את התפקיד - או למנות שר מבין חברי הכנסת שלה שיעמוד בראש משרד השיכון. בתסריט זה קיימת אפשרות שהמפלגה תבצע מהלך עליו מדברים במגזר החרדי מזה מספר שנים - הוצאת בבצ'יק אל קדמת הבמה, כך שיפסיק לשמש רק כדמות המככבת מאחורי הקלעים, והצבתו בתפקיד שר מטעם המפלגה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker