חשש בכחול לבן: נתניהו מעוניין בחקיקה שתגביל את ההפגנות לתוך מערכת בחירות בדצמבר

הממשלה התכנסה להשלמת התיקון לחקיקת חוק הקורונה הגדול, שיאפשר לממש את שאיפת נתניהו להפסקת ההפגנות נגדו ■ בכחול לבן חוששים: חילוקי הדעות יותירו את נתניהו כשבידיו מנגנון לעצירת ההפגנות - בתסריט שבו הממשלה תתפזר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שטרות עם דמותם של נתניהו ואלוביץ' בהפגנה בירושלים, בסוף השבוע
שטרות עם דמותם של נתניהו ואלוביץ' בהפגנה בירושלים, בסוף השבועצילום: אמיל סלמן

ממשלת ישראל חזרה הבוקר (ג') לדיונים אחרי צום יום הכיפורים - כשהיא נמצאת באותה נקודה בה היא ניצבה ביום שישי האחרון – ובמסגרתם השלמת התיקון לחקיקת חוק הקורונה הגדול, שיאפשר את הגשמת רצונו של בנימין נתניהו להפסקת ההפגנות נגדו. זאת במקביל להשלמת החקיקה הקבועה בנוגע לסגר המוטל על המשק הישראלי.

הליכוד בחר בימים האחרונים "להכניס עז" לחדר, באמצעות ניסיון להוסיף הסתייגות לחקיקה שתאפשר את הטלת ההגבלות גם ללא הטלת סגר. בכחול לבן מוכנים לאשר את החקיקה המגבילה את ההפגנות בתמורה להסרת הסתייגות זו. אלא שדווקא כריכת ההפגנות בסגר הכלכלי טומנת בחובה סכנה גדולה למשק הישראלי.

ברגע שבו לנתניהו יהיה ברור כי הפסקת הסגר תביא לחידוש ההפגנות נגדו - יהיה לו אינטרס להותיר את הסגר על כנו. בישיבת הממשלה שנערכה טרם החג - הגדירה זאת השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן, שהתנגדה לסגר באומרה כי מדובר בחקיקה ש"כורכת בין השיקולים הכלכליים להפגנות, כך שכדי לפתוח את הסגר ולו במעט - תמיד יהיה שיקול שהדבר משחרר את ההפגנות. החוק כורך מין שאינו מינו - כורך שיקולים בנוגע להפגנות עם שיקולים כלכליים".

אם לא די בכך, גורמים בכחול לבן הביעו היום חשש ממצב בו המנגנון המוצג בחקיקה שצפויה להיות מקודמת היום - יעורר מריבות בלתי פוסקות בממשלה, ויותיר את נתניהו כשבידיו מנגנון לעצירת ההפגנות בתסריט בו הממשלה תתפזר. הסיבה לכך היא שהחקיקה הנוכחית קבעת כי ההכרזה על מצב חירום ניתנת להארכה אחת לשבוע, לתקופה שלא תעלה על 21 יום – אלא שגם לאחר מכן ועדת חוק חוקה ומשפט רשאית להאריך את מצב החירום לתקופות של 14 יום נוספים.

ההגדרה בנוגע למהו "מצב חירום מיוחד" אינה קיימת. ככל שמצב החירום הזה יימשך לקראת המועד בו מעריכים במערכת הפוליטית כי נתניהו יפזר את הכנסת ויפנה לבחירות – משמע סוף חודש דצמבר, יגבר התמריץ של ראש הממשלה להותיר את מצב החירום על כנו ולמנוע תסריט של הפגנות המוניות נגדו תוך כדי מערכת בחירות.

המנגנון שאמור לאפשר את היכולת של כחול לבן לעצור מהלך זה – אותו מנגנון פריטטיות מפורסם שנועד להבטיח קבלת החלטות שוויונית בממשלה – לא אושר כזכור מעולם בממשלה, כתוצאה מהתנגדות הליכוד לכך. בשורה התחתונה אם כך, החקיקה שנועדה לעצור את ההפגנות עשויה להותיר את המשק הישראלי תחת חנק כלכלי תקופה ארוכה ממה שנדרש מבחינה בריאותית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker