מנכ"לית משרד האוצר מתנגדת להחמרת הסגר: "נזק בלתי הפיך למשק"

במכתב ששיגרה קרן טרנר-אייל למנכ"ל משרד הבריאות היא יוצאת בחריפות נגד המהלך ■ קבינט הקורונה צפוי להתכנס לדיון בהחמרת ההגבלות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרן טרנר אייל
קרן טרנר איילצילום: אוליבייה פיטוסי

קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (ג') לדיון בהחמרת ההגבלות על הסגר. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התבטא בימים האחרונים כמה פעמים בנוגע לצורך במהלך כזה. מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל, שיגרה אתמול מכתב למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ובו יצאה בחריפות נגד הצעד.

"את האפקטיביות של צעדי הריסון ניתן לבחון רק לאחר כשבועיים מכניסתם לתוקף. לכן, החלטה על צעדים נוספים שיחריפו את הפגיעה במשק ימים ספורים לאחר כניסת המגבלות לתוקף, בטרם התבררו ההשפעות הבריאותיות (ובוודאי גם הכלכליות) הנובעות מסגירת המסחר, ההסעדה, הפנאי והחינוך - היא מוקדמת ואינה עקבית ביחס להחלטת הממשלה בנושא.

"יתרה מזאת, המגזר הפרטי נערך בהתאם להחלטת הממשלה להפעלת מקומות העבודה תחת המגבלות שהוכרזו. שינוי החלטת הממשלה שבוע בלבד לאחר שהתקבלה, יפחית עוד יותר את רמת האמון והיכולת לייצר את הוודאות העסקית המינימלית לה נדרש המגזר הפרטי בכדי להמשיך לעבוד ולייצר. יש להימנע מפגיעה קשה נוספת בכלכלה בטרם ניתנה לציבור ולבעלי העסקים הזדמנות ליישם את צעדי המנע הקשים שכבר ננקטו", מציינת טרנר-אייל בפנייתה.

פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאותצילום: אוהד צויגנברג

עוד מציינת טרנר-אייל כי "הטיעון שחוסר היכולת לאכוף נסיעת אנשים למטרות פנאי ומפגשים חברתיים מחייב החמרה בהגבלות על מקומות העבודה במגזר הפרטי אינו סביר לתפישתי". היא מדגישה כי הצעד עם העלויות הכלכליות הגבוהות מכולן כשמדובר בהחמרת הסגר הוא סגירת מקומות העבודה - צעד שעלול להביא לנזק בלתי-הפיך למשק בטווח הבינוני והארוך. היא מגדירה אותו גם כ"צעד עם צידוק אפידמיולוגי נמוך", על בסיס שיחות שערכה עם גורמי מקצוע - ומדגישה כי הגבלה נוספת על המשק תביא לפגיעה כלכלית בהיקף של מיליארדי שקלים, וכי התועלת הבריאותית מהמהלך תהיה נמוכה משמעותית מהיקף הפגיעה הכלכלית.

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, ובכירי משרדו תומכים בעמדת נתניהו בדבר הצורך בהחמרת הסגר. פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אינו תומך בהחמרת הסגר. בכחול לבן מעריכים כי החמרות הסגר לא יופעלו לפני יום כיפור, שמועדו חל ביום שני הקרוב. שר האוצר, ישראל כ"ץ, הזהיר אתמול מפני פגיעה במגזר הפרטי באמצעות הגבלת שוק העבודה.

בתוך כך שר האוצר, ישראל כ"ץ, הודיע היום כי סיכם בלילה עם נתניהו, כי יכין תוכנית לשימור המגזר העיסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר, כפי שסוכם, תוך הקפדה מלאה על התו הסגול ומניעת הדבקות. 

התוכנית תוצג בפני רה״מ ותועלה לדיון היום או מחר בקבינט הקורונה. בשיחה שקוימה בהשתתפות שר הבריאות וגורמים נוספים, השר כ״ץ הבהיר לרה״מ כי המגזר העיסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ויש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה. יש להגביר את האכיפה במקומות בהם יש הפרה בוטה ולא באמצעות סגירת מקומות חיוניים שמקפידים על הכללים. השר כ״ץ הדגיש כי יש לקבוע כללי אכיפה ברורים בתקופת הסגר, כולל בנושא ההפגנות. לדבריו, "ההפקרות המוחלטת בנושא ההפגנות משליכה על חוסר הנכונות של ציבורים נרחבים לציית להוראות הסגר. גם בנושא התפילות יש לקבוע כללים ברורים בתקופת חירום זאת". 

היום יקיים שר האוצר ישיבה ראשונה בנושא גיבוש התוכנית, אליה יזומנו גם נציגי משרד רה״מ, נגיד בנק ישראל ושר הכלכלה עמיר פרץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker