חגי עמית
חגי עמית

פחות משלושה שבועות לפני המועד שבו הממשלה הנוכחית חייבת להעביר את תקציב 2020 כדי למנוע את יציאתה לבחירות - המשבר סביב התקציב עדיין לא נפתר. 

ניתן להניח כי בשלב זה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הפנים כי כחול לבן לא תסכים להתפשר, ותסרב להיכנע לשאיפתו להפר את ההסכם הקואליציוני, הפרה שכוללת העברת תקציב חד שנתי ל-2020 באופן מיידי ודחיית העברת תקציב 2021 למארס.

המבוי הסתום כרגע נובע מכך שנתניהו עדיין לא החליט אם הוא מעוניין כרגע בבחירות נוספות או לאו. נתניהו משתהה, מתוך תקווה שבשלושת השבועות שנותרו יתרחש אירוע שישנה את מערכת השיקולים שלו: התגברות על נגיף קורונה, קטסטרופה ביטחונית, או כל אירוע אחר שישנה את התמונה ויביא לכך שהליכה לבחירות תהיה מהלך כדאי, או שיגרום להתקפלות כחול לבן.

הפתרון לעימות בין הצדדים צפוי כבר עכשיו. גורמים בכחול לבן העריכו השבוע כי במסגרת הפשרה בין הצדדים יאושר תקציב חד שנתי ל-2020 באופן מיידי, ובמקביל תעוגן בחקיקה התחייבות של הליכוד, שלפיה תקציב 2021 יאושר עד דצמבר הקרוב. המשמעות: נתניהו לא יקבל את חפצו – ולא יזכה להותיר בידיו תירוץ לפירוק הקואליציה במארס בגלל חוסר יכולת להעביר את תקציב 2021 במועד זה. מצד שני, ראש הממשלה החליפי, בני גנץ, יצטרך להתפשר על כך שנתניהו כן יחזיק בידיו אפשרות לפירוק הקואליציה בדצמבר.

חשוב להדגיש כי העברת תקציב – מכל סוג שהוא – לא תתבצע בתוך יומיים. גם העברת תקציב חד שנתי תהיה כרוכה במשא ומתן, ואישור תוכניות בין משרד האוצר לבין משרדי הממשלה של כחול לבן - שתדרוש מספר שבועות. במלים אחרות, פשרה שכזו תביא גם היא לאישור תקציב 2020 רק אחרי החגים, ובמקביל לתחילת עבודה על תקציב 2021 כדי לאשרו חודשיים אחר כך.

בינתיים, שר האוצר, ישראל כ"ץ, הכריז היום בראיון בגל"צ כי הצעת הפשרה שלו היא להעביר את התקציב רק בממשלה בטווח המיידי, ולהמשיך את המשא ומתן בדיונים בכנסת – ובכך לזכות לדחייה ובמניעת יציאה לבחירות. אלא שכשמדובר בתקציב – אין יצור כלאיים. לא ניתן לאשר תקציב אחד בממשלה ותקציב אחר בכנסת. בסופו של יום, העברת תקציב אינה סתם מהלך פורמלי - זהו מסמך המגדיר סכומי כסף שיעברו מקופת האוצר אל משרדי הממשלה. משמעות אי העברת תקציב דו שנתי בכנסת היא שלילת תוקפו של תקציב זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker