שאשא ביטון על טיסות החסידים לאומן: "החלטה פוליטית"

ועדת הקורונה דנה בהיערכות לפתיחת השמיים לנכנסים וליוצאים מישראל ■ מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות: "עמדתנו המקצועית היא שאסור לאפשר לאירוע באומן להתרחש. לא ניתן לקיים התכנסות של 30 אלף איש בצורה בטוחה"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יפעת שאשא-ביטון
יפעת שאשא-ביטון צילום: עדינה ולמן/דוברות הכנסת

הוועדה המיוחדת להתמודדות עם נגיף הקורונה התכנסה הבוקר (ג') לדון בהיערכות לפתיחת השמיים לנכנסים וליוצאים מישראל. בדיון שהתקיים ביוזמה משותפת של הוועדה עם ח"כ מיקי לוי, עלתה לדיון גם סוגיית כניסתם של כ-17 אלף סטודנטים ותלמידי ישיבות לישראל שאושרה השבוע על ידי פרויקטור הקורונה, רוני גמזו; וכן הרצון של כ-30 אלף חסידי ברסלב לנסוע לאומן שבאוקראינה בשבועות הקרובים.

יו"ר הוועדה יפעת שאשא-ביטון (הליכוד) אמרה בפתיחה כי "כיוון שמצאו מתווה ליציאת 30 אלף לאומן, וכניסת 15 אלף סטודנטים ותלמידי ישיבה – אפשר למצוא מתווה לפתיחת התעופה". בהמשך שאלה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) מדוע אושרה נסיעת 30 אלף חסידים לאומן, למרות התנגדות משרד הבריאות. שאשא-ביטון השיבה: "זו החלטה פוליטית. אל תערבי בזה את הפקידים המקצועיים".

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות, השיב כי "אין שום החלטה כזו עדיין", והוסיף כי "לגבי אומן, עמדתנו המקצועית היא שאסור לאפשר לאירוע להתרחש. בהתכנסות של 30 אלף איש ברחוב וחצי אין שום דרך לעשות את זה בצורה בטוחה".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) אמר בדיון כי "חוץ מהצהרות, אין למדינה תוכנית סדורה לפתיחת התעופה. 200 אלף איש מתפרנסים מתעשיית התיירות, וכמעט חצי שנה הם ללא עבודה וללא הכנסה – וללא אופק. על התעופה להיפתח כבר מחר בבוקר, וכ-40 מדינות כבר עשו זאת תחת מגבלות שונות. יש לקבוע כבר בשבוע הבא דיון מעקב כדי להניע את הממשלה לזרז את ההליך".

איילת שקד (ימינה) אמרה כי "עד עכשיו לא עשו שום הכנה לפתיחת התעופה. אמנם אנחנו מדינה אדומה כבר זמן רב, אך דווקא בגלל עובדה זו, יש להכין מתווה לפתיחה: מעבדה בנתב"ג, להמתין שלוש שעות, ולהיכנס על חשבון הנוסע לבידוד. העולם מתרגל לעשות עסקים בצל הקורונה, כי זום אינו תחליף לפגישות פנים אל פנים, והמציאות הנוכחית פוגעת בכלכלתנו. אפשר לצמצם סיכונים". מלינובסקי הוסיפה כי "המדיניות של הממשלה לא ברורה, ומוציאה את כולנו מדעתנו. מותר לטוס או אסור?".

חסידים באומן
חסידים באומןצילום: MENAHEM KAHANA / AFP / GETTY IL

איתן בן דוד, המשנה לראש המטה לביטחון לאומי, השיב כי "השמיים פתוחים ומעולם לא נסגרו, כמובן שתחת כללי משרד הבריאות. מצב התחלואה בישראל הוא אחד מהגבוהים בעולם ביחס למספר התושבים, והיא מוגדרת 'מדינה אדומה'. לכן רוב מדינות העולם לא מכניסות ישראלים או דורשות בידוד הרמטי. גובש תו כחול להפעלת נתב"ג, וחברות התעופה הנוסעות לישראל וממנה, אך בגלל מצב התחלואה הוא טרם הופעל. מתווה התעופה יובא בימים הקרובים לקבינט הקורונה, ואני מקווה שנהיה עם בשורות טובות. המתווה יאפשר לישראלים לצאת לכ-10 מדינות ירוקות, כמובן בצורה הדדית. ישראלים שיצאו למדינות אלו ויחזרו –לא יהיו חייבים בבידוד. לא בטוח שיש צורך במעבדה בנתב"ג".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker