סופית: תוספת למשפחות עם יותר משלושה ילדים - כך ייראה המענק לאזרחים

סיכום בין שר האוצר, ישראל כ"ץ, ליו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: ילד ראשון עד רביעי (כולל) יקבלו 500 שקל, ומילד חמישי ואילך יינתנו 300 שקל לכל ילד ■ בנוסף סוכם כי חיילים משוחררים בשנה הראשונה לשחרורם יקבלו תוספת מענק של 500 שקל - בנוסף ל-750 שקל שיקבל כל אדם מגיל 18

חגי עמית
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ, שר האוצר
ישראל כ"ץ, שר האוצרצילום: אמיל סלמן

אחרי יום סוער של דיונים על מענק ה-6.5 מיליארד שקל, סוכם הערב (שלישי) בין שר האוצר ישראל כץ ליו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, כי התוכנית תכלול את הסכומים האלה:

ילד ראשון עד רביעי (כולל) יקבלו 500 שקל, ומילד חמישי ואילך יקבלו 300 שקל לכל ילד.

בנוסף סוכם כי חיילים משוחררים בשנה הראשונה לשחרורם יקבלו תוספת מענק של 500 שקל בנוסף ל-750 שקל שמקבל כל אדם מגיל 18.

לאחר ההצבעה, הוועדה אישרה לקראת קריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק בעניין תשלום המענק לכל תושבי ישראל. מהוועדה נמסר כי "הכסף ייכנס לחשבונות הבנקים של האזרחים בימים הקרובים". כ"ץ אמר בוועדה: "מאוד התרשמתי מדבריו של ח"כ שלמה קרעי, שאמר שלא צריך לקפח את כל הילדים".

חברים בוועדה תהו כיצד הפחתת מס הרכישה על דירות להשקעה קשורה לחוק תוכניות הסיוע הכלכלית. כ"ץ השיב להם: "ברגע שתרד העלות של רכישת דירה שנייה בכל הארץ, באופן טבעי יהיו דירות להשכיר לאותם אלה שאנחנו רוצים לעזור להם עכשיו בהלוואות ובמענקים. יש הרבה יהודים מהעולם ששוקלים עלייה, רוצים לקנות בתים, והדבר הזה יכול לעודד אותם".

היועץ המשפטי של הוועדה, אייל לב ארי, העיר כי לא ניתנה לגופים בחברה האזרחית להביע את דעתם על הפחתת מס הרכישה. כ"ץ השיב: "אני מקיים דיונים על כל הגופים הרלוונטיים. לא הבאתי עכשיו את חוק ההסדרים, אלא רק דבר אחר. מכיוון שזה כבר נודע בציבור, נעצרה רכישת הבתים".

כשהוצגה הצעת החוק הממשלתית בוועדה, הוקרא הנוסח שאושר בקריאה ראשונה, שלפיו המענק ישולם רק בגין שלושת הילדים הראשונים. חרף הצהרתו של כ"ץ, יו"ר הוועדה, משה גפני (יהדות התורה), קרא: "למה עצרתם בילד השלישי? מה, הילד הרביעי לא צריך לאכול?"

חברי הכנסת מיקי זוהר, בצלאל סמוטריץ וינון אזולאי הביעו תמיכה בהרחבת הזכאות למענק גם בגין הילד הרביעי במשפחה ואילך. סמוטריץ אמר כי ראוי לעודד ילודה. ח"כ אוסאמה סעדי אמר כי "המשפחות עם ילד שישי זקוקות לכסף הזה אפילו יותר".

בעת הדיון סוכם כי המענק ישולם בגין ילדים שנולדו עד למועד כניסתו לתוקף של חוק המענק, ולא רק עד 15 ביולי.

בהמשך, דנה ועדת הכספים בתיקון - הרביעי השנה - לחוק יסוד: משק המדינה. התיקון נועד לאפשר את תשלום המענק, וגרסתו כפי שאושרה בקריאה ראשונה קבעה כי מסגרת ההוצאה הממשלתית תוגדל ב-6.5 מיליארד שקל. גפני ביקש להגדיל את מסגרת ההצעה ב-150 מיליון שקל נוספים, כדי לאפשר את תשלום המענק גם בגין הילד הרביעי במשפחה ואילך. לאחר דין ודברים עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, שנכח בדיון, העלה גפני הצעה חלופית, שעל פיה ישולם מענק של 500 שקל עד הילד הרביעי, ו-350 שקל על כל ילד נוסף. לדברי גפני, עלותה של הצעה זו 210 מיליון שקל, במקום 150 מיליון שקל.

היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, אמר כי הגדלת ההוצאה רלוונטית לחודש אוגוסט ואילך. מדבריו עולה כי תשלום המענק יוכל להיעשות לכל המוקדם ביום ראשון הקרוב, 2 באוגוסט.

לפי התוכנית המקורית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר לפני שבועיים אמור כל ישראלי/ת ללא ילדים לקבל מענק של  750 שקלים, משפחה עם ילד אחד אמורה לקבל 2,000 שקלים, משפחה עם שני ילדים -  2,500 שקלים ומשפחה עם שלושה ילדים ומעלה – 3000 שקלים. בהמשך, בעקבות דרישת כחול לבן - הוחלט להעניק מענקים מתוגברים למקבלי קצבאות – שהגדילה את עלות התוכנית בחצי מיליארד שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker