חגי עמית
אבי וקסמן

ועדת הכספים דנה היום (ג') במענק שהממשלה רוצה לחלק בעקבות משבר הקורונה, לקראת ההצבעה עליו בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) העלה טענה ל"נושא חדש" על רקע הדרישה להרחבת המענק. בעקבות זאת, ייתכן שיהיה צורך לכנס את ועדת הכנסת לדיון בטענה של פורר, ורק לאחר הכרעתה תוכל ועדת הכספים לדון בנושא.

כשהוצגה הצעת החוק הממשלתית בוועדה, הוקרא הנוסח שאושר בקריאה ראשונה, שלפיו המענק ישולם רק בגין שלושת הילדים הראשונים. חרף הצהרתו של כ"ץ, יו"ר הוועדה, משה גפני (יהדות התורה), קרא: "למה עצרתם בילד השלישי? מה, הילד הרביעי לא צריך לאכול?"

חברי הכנסת מיקי זוהר, בצלאל סמוטריץ וינון אזולאי הביעו תמיכה בהרחבת הזכאות למענק גם בגין הילד הרביעי במשפחה ואילך. סמוטריץ אמר כי ראוי לעודד ילודה. ח"כ אוסאמה סעדי אמר כי "המשפחות עם ילד שישי זקוקות לכסף הזה אפילו יותר".

בעת הדיון סוכם כי המענק ישולם בגין ילדים שנולדו עד למועד כניסתו לתוקף של חוק המענק, ולא רק עד 15 ביולי.

בהמשך, דנה ועדת הכספים בתיקון - הרביעי השנה - לחוק יסוד: משק המדינה. התיקון נועד לאפשר את תשלום המענק, וגרסתו כפי שאושרה בקריאה ראשונה קבעה כי מסגרת ההוצאה הממשלתית תוגדל ב-6.5 מיליארד שקל. גפני ביקש להגדיל את מסגרת ההצעה ב-150 מיליון שקל נוספים, כדי לאפשר את תשלום המענק גם בגין הילד הרביעי במשפחה ואילך. לאחר דין ודברים עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, שנכח בדיון, העלה גפני הצעה חלופית, שעל פיה ישולם מענק של 500 שקל עד הילד הרביעי, ו-350 שקל על כל ילד נוסף. לדברי גפני, עלותה של הצעה זו 210 מיליון שקל, במקום 150 מיליון שקל.

היועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג, אמר כי הגדלת ההוצאה רלוונטית לחודש אוגוסט ואילך. מדבריו עולה כי תשלום המענק יוכל להיעשות לכל המוקדם ביום ראשון הקרוב, 2 באוגוסט.

גפני: "למה צריך לתת כסף למשפחות עשירות?"

תוכנית המענקים של הממשלה – במסגרתה יחולקו לציבור הישראלי 6.5 מיליארד שקל אושרה אתמול בכנסת ללא מתנגדים – אלא שגפני אמר הבוקר כי הוא מסרב להעביר אותה בוועדה במידה שלא תינתן תוספת של מענקים למשפחות מרובות ילדים גם בגין הילד הרביעי ומעלה.

לאחר שיו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, הצהיר הבוקר כי הגיעו להבנות שלפיהן יורחבו המענקים גם מעבר לילד השלישי, אמר השר כ"ץ, בוועדת הכספים: "קראתי כל מיני פרסומים על הכרזות שלי, לא דיברתי עם איש, לא הודעתי על שינוי בנוסח הממשלה או כל דבר אחר. באתי לכאן כדי להקשיב, אני מבקש לשמוע את חברי הוועדה. זה חוק עם הרבה מאוד דגשים. גם בממשלה עצמה הוכנסו שינויים בחוק. אני בא לשמוע את הוועדה בלב פתוח ונפש חפצה".

מוקדם יותר אמר זוהר כי המתווה המסתמן הוא - על ילד רביעי יינתנו 500 שקל, ילד 5 ו-6 - 250 שקל. 7 ומעלה - 100 שקל עבור כל ילד. זוהר הוסיף כי "יש כאן החלטה שרציתי להביא אותה גם בשם רה"מ בשיתוף כל חברות הקואליציה. משפחות ברוכות ילדים לא צריכות לשלם על כך שהן ברוכות ילדים". 

לפי התוכנית המקורית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר לפני שבועיים אמור כל ישראלי/ת ללא ילדים לקבל מענק של  750 שקלים, משפחה עם ילד אחד אמורה לקבל 2,000 שקלים, משפחה עם שני ילדים -  2,500 שקלים ומשפחה עם שלושה ילדים ומעלה – 3000 שקלים. בהמשך, בעקבות דרישת כחול לבן - הוחלט להעניק מענקים מתוגברים למקבלי קצבאות – שהגדילה את עלות התוכנית בחצי מיליארד שקלים.

גפני דורש כי תינתן תוספת מענק למשפחות עם יותר מ-3 ילדים – בגין כל ילד שלהן. הוא מציע תוכנית מדורגת במסגרתה גובה המענק בגין כל ילד יירד ככל שמספר הילדים יעלה. להערכתו עלות התוספת שהוא דורש תהיה 100 מליון שקל – מחצית מסכום זה בגין מענקים עבור הילד הרביעי.

גפני אינו היחיד שמסתייג ממי שמקופח בגין התוכנית. השר לנושאים חברתיים במשרד הביטחון מיכאל ביטון נמנע ביום ראשון בהצבעה על המענקים בממשלה בטענה כי הם אינם כוללים פיתרון אמיתי לכ-100,000 חיילים משוחררים – שאינם מקבלים מענק מוגדל. דאגתו לפלח אוכלוסיה זה נובעת מכך שהחיילים המשתחררים בימים אלו מוצאים עצמם ניצבים מול שוק עבודה מקרטע בו רבות מהעבודות אליהם הם פנו בעבר דוגמת מלצרות או ענף התיירות חסומות.

ההטבה היחידה שהממשלה מציעה להם היא האפשרות לשימוש בפיקדון שהם מקבלים מהצבא המיועד במקור לרכישת השכלה – לכל צורך בו יבחרו. ביטון הגיב לכך באמרו כי "במקום זאת הציעו להם לשרוף את הפיקדון על הקיום היומיומי שלהם שנועד ומשמש בפועל להשכלה רכישת מקצוע ופתיחת עסק". עם זאת ספק אם מחאת השר תשיג את מטרתה עבור החיילים המשוחררים. ביטון פשוט אינו מחזיק בתפקיד בו יש לו אצבע על השאלטר של התקציב המגיע מקופת המדינה כמו גפני השולט בוועדת הכספים.

בהצבעה בכנסת אתמול נרשמה תמיכה גורפת בתוכנית המענקים. 80 חברי כנסת תמכו בה, ולא נמצא אפילו חבר כנסת אחד שההין להצביע נגד המהלך. התמיכה הזו זעקה לשמיים דווקא לאור הביקורת הרחבה שנמתחה נגד התוכנית במועד בו היא פורסמה. שרי כחול לבן וחברי הכנסת של יהדות התורה, ימינה ויש עתיד הביעו אז התנגדות קולנית נגדה.

גפני עצמו תקף את ההצעה במועד ההכרזה עליה ואמר כי "אני לא מבין למה צריך לתת כסף למשפחות עשירות? למה לא לתת באופן דיפרנציאלי ולמה לא לתת לפי מספר הילדים? אני כן מבין למה הם מנסים למנוע מלהעביר את זה בחקיקה בכנסת, כי שם יבוא לידי ביטוי עמדת הציבור". שר התקשורת יועז הנדל אמר כי נדרשים "פיצויים למי שנפגע, לא פיצויים רוחביים".

השרה להסברה עניינים אסטרטגיים אורית פרקש מכחול לבן אמרה אז כי "אסור לשפוך ים של כסף ללא הבחנה בין עשירים לעניים. זו לא תכנית. זה פופוליזם". שר הרווחה איציק שמולי אמר כי "‏עדיף שהמסוקים עם המזומנים יפזרו את הכסף איפה שבאמת צריכים במקום מעל לעננים", יו"ר ימינה, נפתלי בנט, כתב כי "זו לא תכנית אלא פיזור כסף ללא היגיון. מדוע, למשל, 131 אלף המיליונרים שחיים בישראל צריכים לקבל 3,000 שקל בעוד מאות אלפי משפחות מידרדרות לחרפת רעב?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker