שמולי התלונן: "התוכנית הכלכלית היא חבל תלייה" - וספג נזיפה מנתניהו

הממשלה אישרה הבוקר מענקי סיוע של עד 7,500 שקל לעצמאים, שכירים, בעלי שליטה ועסקים ■ שר הרווחה דרש תיקונים, ובהם מודל קבע של דמי אבטלה לעצמאים ■ נתניהו לשמולי: "אל תשתמש בסיסמאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הרווחה, איציק שמולי
שר העבודה והרווחה, איציק שמוליצילום: מארק ישראל סלם

הבוקר (ראשון) אישרה הממשלה בישיבתה את ההחלטה על מתן מענקי סיוע של עד 7,500 שקל לעצמאים, שכירים, בעלי שליטה ועסקים שהכנסתם נפגעה כתוצאה ממשבר הקורונה.

זהו החלק הראשון של תוכנית הסיוע הכלכלית למשק, שעליה הכריזו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, ישראל כ"ץ, ביום חמישי. חלקיה האחרים של התוכנית - ובהם מענקים דו-חודשיים לעצמאים, שכירים ובעלי שליטה, והשתתפות בהוצאות קבועות לעסקים – יובאו לאישור בהמשך השבוע.

בפתח הישיבה אמר נתניהו: "ביום שישי נפגשתי שוב עם בעלי העסקים ונציגי החברות, ושמעתי את הצרכים ואת הבעיות שעלו מהשטח, ובייחוד את החשש שלהם שיהיו כל מיני גורמים, כל מיני אנשים, שיפלו בין הכיסאות. לצורך זה, וגם לצורך שיח שוטף, הנחיתי להקים באופן מיידי פורום משותף - שולחנות עגולים עם העצמאים, בעלי העסקים, כדי שנוכל לפתור את הבעיות".

שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, טען כי "בהקשר של השכירים ובהקשר של העצמאים, אם מחברים את כל מה שהובטח להם עד היום במסגרת פיצויים - הם לא גבוהים דיים. והממשלה לא מדברת על דמי אבטלה מבניים כיום. התוכנית הזו היא חבל תלייה ולא חבל הצלה".

אלפים מוחים על המצב הכלכלי בכיכר רבין, אתמול
אלפים מוחים על המצב הכלכלי בכיכר רבין, אתמולצילום: תומר אפלבאום

נתניהו הגיב על כך בכעס ואמר לשמולי: "אתה שר צעיר ונמרץ, אבל אל תשתמש בסיסמאות וסלוגנים. יש לך אחריות כוללת. מי שלא רוצה להיות פה - שלא יהיה פה".

שמולי הציג בישיבה את דרישותיו לתיקון, ובהן אימוץ מודל קבע של דמי אבטלה לעצמאים; הקלה ברף הפגיעה בעסק המזכה במענקים; ביטול ארנונה גם עבור עסקים שספגו ירידה של פחות מ-60% בהכנסות; מתן אפשרות לעבודה במשרה חלקית לפי הצורך, במקביל לקבלת דמי אבטלה חלקיים; הסרת ההגבלות על "מובטל חוזר" (מובטל שחזר לעבוד, ואז פוטר שוב) ומתן דמי אבטלה מלאים, ואף פיצוי גדול מכך, למובטלים היוצאים לתקופת הכשרה תעסוקתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker