"ניגוד העניינים זעק לשמים": פוליסי כבר לא תהיה הלוביסטית של תמר פטרוליום

בעקבות חשיפת TheMarker ופניית לובי 99, ביצעה רשות החברות בדיקה מול חברת חשמל בנוגע לניגוד העניינים הנובע מכך שפוליסי מייצגת אותה במקביל לתמר פטרוליום ■ בתגובה הודיעה פוליסי כי היא מתנתקת מתמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס קרסני, מייסד פוליסי

חברת הלובינג פוליסי הודיעה לחברת חשמל כי היא מסיימת את התקשרותה עם זכיינית הגז תמר פטרוליום. פוליסי, שבשליטת בוריס קרסני, נאלצה לעשות זאת בהמשך לחשיפת TheMarker על החשש מניגודי העניינים - הנובע מכך שהיא מייצגת בכנסת את חברת חשמל ואת תמר פטרוליום.

בעקבות הפרסום פנה ארגון לובי 99 למנהל רשות החברות הממשלתיות, ינקי קוינט, בבקשה כי ינחה את חברת החשמל שלא להעסיק את פוליסי כל עוד היא מועסקת גם על ידי תמר פטרוליום.

הבוקר (ד') עדכן קוינט את מנכ"לית לובי 99, לינור דויטש, כי מבדיקה שביצעה הרשות מול חברת חשמל עולה כי ההתקשרות שלה עם פוליסי נחתמה בינואר 2020 לאחר מכרז פומבי, וכי לפני זכייתה חתמה פוליסי על הצהרה בדבר היעדר ניגוד ענינים. למרות זאת, כמה חודשיים לאחר מכן התקשרה פוליסי עם תמר פטרוליום.

עו"ד לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99צילום: תומר אפלבאום

קוינט אמר כי לנוכח החשיבות שמייחסים ברשות החברות ובחברת חשמל למניעת פוטנציאל לניגוד עניינים בין חברות ממשלתיות לספקים ונותני שירותים, הודיעה פוליסי על הפסקת התקשרותה עם תמר פטרוליום באופן מיידי. כתוצאה מכך, לפי קוינט, אין מניעה להמשיך את ההתקשרות של חברת חשמל עם חברת הלובינג. במלים אחרות, כשנאלץ לעשות את הבחירה בין תמר פטרוליום הפרטית לחברת חשמל הממשלתית – קרסני בחר להישאר עם המונופול הממשלתי היציב בעל הכיסים העמוקים.

נותר רק לתהות מה המשמעות של הצהרת ניגוד עניינים מצד ספקי חברת חשמל - אם הן ניתנות להפרה מייד אחרי זכייתם במכרז? האם פוליסי עדכנה את חברת חשמל על התקשרותה עם תמר פטרוליום? מדוע חברת חשמל אינה מבקרת את הסדרי ניגוד העניינים הנחתמים מולה? ומדוע חברת חשמל הפכה לערנית בנוגע לניגוד העניינים הזה רק בעקבות הפרסום בTheMarker ובדיקת רשות החברות?

"מסמל את כל מה שפסול בלוביזם"

ינקי קוינט (משמאל)צילום: מיכל פתאל

זהו הסיבוב השני של הקשר בין פוליסי לחברת חשמל. חברת החשמל נפרדה מפוליסי לפני עשר שנים, לאחר כמה דו"חות של מבקר המדינה, ובראשם אחד חריף במיוחד ב–2010, שבו קבע המבקר כי החברה העסיקה את פוליסי במשך 14 שנה - תמורת 5.6 מיליון שקל לכל התקופה - בלי מכרז ובקרה נאותה. בעקבות אותו דו"ח מינתה חברת החשמל "לוביסט בית", בתקן חדש של סמנכ"ל רגולציה וקשרי ממשל. מאז מכהן בתפקיד אורן הלמן, שעלות שכרו הגיע בחלק מהשנים האחרונות ליותר ממיליון שקל בשנה. ואולם ההשקעה הזו של כספי ציבור והביקורת בדו"ח מבקר המדינה לא מנעו מהחברה לחזור להתקשר עם לוביסטים שלוש שנים לאחר מכן.

החשש מניגודי העניינים של פוליסי נבע, בין היתר, מכך שבאמצע 2021 תסתיים תקופת ההקפאה של מתווה הגז, שעל פי דו"ח מבקר המדינה ב–2017, השית על הציבור עלויות עודפות של 8 מיליארד שקל. אי לכך, מהשנה הבאה תוכל חברת החשמל להתמקח על הורדה של עד 25% ממחיר הגז. בסיטואציה זו יהיו חברת חשמל וזכייניות הגז בעלות אינטרסים מנוגדים בכל הנוגע למחיר הגז. חברת חשמל תשאף להפחית את מחיר הגז שהיא קונה ולאיים על הזכייניות הישראליות בייבוא גז מחו"ל במחירי השוק, בעוד זכייניות הגז ישאפו למקסם את המחיר ואת רווחיהן.

גם לאחר הפרידה מתמר פטרוליום, לפוליסי יש לקוחות נוספים בעלי אינטרסים בשווקים בהם פועלת חברת חשמל. ביניהם תאגיד האנרגיה פז, המפעיל את בית הזיקוק ורשת תחנות הדלק הגדולים בארץ; וחברת קסם אנרגיה, היוזמת הקמה של תחנות כוח באנרגיה נקייה.

עו״ד לינור דויטש, מנכלית לובי 99, מסרה: ״ניגוד העניינים של חברת פוליסי, שייצגה בו זמנית גם את מונופול הגז וגם את הלקוחה הראשית שלו - חברת החשמל - פשוט זעק לשמים, וסימל את כל מה שפסול בלוביזם מסחרי ציני וחסר עכבות. אנחנו שמחים שרשות החברות נענתה לפנייתנו ושמה לעניין סוף, בלי חוכמות".

אסדת גז של מאגר תמרצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום