התנועה לטוהר מידות לדרעי: תקן את הליקויים הנוגעים למנכ"ל משרדך אריאל משעל

דו"ח מבקר המדינה העלה ליקויים הנוגעים לדיווחים כוזבים של מי שמכהן כיום כמנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריאל משעל - שהתבצעו בזמן שהיה יועץ במשרד ■ המבקר פירסם את הדברים ללא שמו של היועץ ■ לשכת דרעי: ממלאים אחר ההנחיות

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עו"ד אריאל משעל
עו"ד אריאל משעלצילום: אורן נחשון

התנועה לטוהר המידות שלחה בימים האחרונים מכתב לשר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריה דרעי, בדרישה לתיקון הליקויים שנמצאו בדו"ח מבקר המדינה שפורסם במאי האחרון, ונחשפו באחרונה ב-TheMarker. על פי הדו"ח, שלא נקב בשמות, אריאל משעל, שמשמש כיום מנכ"ל המשרד, נתפס בדיווחי כזב ב-2016-2015, כששימש יועץ לרשות לפיתוח הגליל. במסגרת דיווחי הכזב, משעל טען כי הוא בפגישות עבור המשרד בארץ, אך למעשה שהה בחו"ל.

"הביקורת העלתה שורה של ליקויים חמורים בקשר להעסקתו של משעל, שכיהן בתקופת הביקורת כיועץ לקשרי ממשל של הרשות לפיתוח הגליל - כאשר חלקם נוגע במישרין לפעולותיו של משעל עצמו, בעוד חלקם האחר מעלה שאלות נוקבות בדבר כשרות המכרז שבו נבחר משעל לתפקיד", כתבו עורכי הדין, בעז ארד ואביה אלף, לשר. הם הוסיפו כי "הכספים שקיבל משעל לא כדין לא הושבו, לכל הפחות עד למועד פרסום דו"ח הביקורת. עניין זה תמוה במיוחד נוכח העובדה שמשעל מכהן בתפקיד מנכ"ל המשרד, שלו כפופה הרשות מאז דצמבר 2016".

ארד ואלף מזכירים במכתבם לשר את חוק מבקר המדינה, הקובע כי דיון בתיקון הליקויים יעשה על ידי "ראש הגוף המבוקר", כשבמקרה הזה מדובר בשר האחראי. על פי חוק, דיווח על תיקון הליקויים יינתן למבקר וכן לראש הממשלה על ידי השר "בתוך 30 ימים מיום שדווח לו", על ידי הקמת צוות בדיקה.

עוד קובע החוק כי ראש הגוף המבוקר ידווח, בין השאר, על הדרכים לתיקון הליקויים והמועד לתיקונם, וכן על הליקויים שהוחלט לדחות את תיקונם, והנימוקים לכך. אי-ביצוע פעולות לתיקון ליקויים יהווה עבירת משמעת לפי הדין המשמעתי החל באותו גוף מבוקר.

השר לפיתוח הנגב, הגליל והפריפריה, אריה דרעיצילום: מארק ישראל סלם

"בעניין הנידון", כתבה התנועה, "כאשר הליקויים נוגעים לתפקודו של מנכ"ל המשרד כיום, משעל, ברור כי המנכ"ל אינו כשיר להיות חבר בצוות תיקון הליקויים, וכן אין למנות לחבר בצוות תיקון הליקויים אדם הכפוף למנכ"ל, אשר עלול להימצא בניגוד עניינים. יתרה מכך, על פני הדברים נראה כי תקופת 60 הימים הנזכרת בחוק לצורך קיום הדיונים בצוות, כבר חלפה. 

"על כן, נבקשך להודיענו אם הוקם הצוות האמור על ידך, מי מונו להיות חברים בצוות, מהן זיקותיהם למר משעל והאם הצוות כבר קיים את הדיון המתחייב בחוק והעביר לך את ההחלטות שהתקבלו על ידו. לצד זאת, נזכיר כי משעל עובד מדינה, ולא קיימת כל מניעה לפתוח, במקביל להליך זה, בהליך של בחינה משמעתית בעניינו, בלא קשר לנושא תיקון הליקויים.

"נוכח חומרת החשדות העומדים לפתחו של המנכ"ל משעל, נוכח העובדה כי משעל לא השיב מיוזמתו את הכספים שקיבל לא כדין, ובשים לב לרום משרתו הנוכחית, יש לראות בחומרה כל ניסיון לעכב את ההליכים הקבועים בחוק לעניין זה".

המכתב נשלח גם למבקר המדינה, ליועץ המשפטי לממשלה, לנציב שירות המדינה וכן למשעל עצמו. אם לא תהיה תגובה מהמשרד, או שלא יתבצע תיקון ליקויים, התנועה לטוהר המידות שומרת לעצמה הזכות לפעול בכל דרך משפטית לאכיפת הוראות החוק.

לשכת השר דרעי מסרה בתגובה כי הסכומים שקיבל משעל בעקבות דיווחי הכזב הוחזרו לקופת המדינה. עוד נמסר בתגובה כי "המשרד יעביר עד 17 באוגוסט למשרד המבקר את התייחסותו לתיקון הליקויים כפי שנדרש. בנוסף, הנחה השר דרעי את המשרד לתקן עד תום את הליקויים שנתגלו בדו"ח, וכך ייעשה. המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל, ממלא אחר כל ההנחיות שקיבל הן על ידי המפקח הכללי לענייני ביקורת המדינה והן על ידי משרד מבקר המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker