אחרי שקיבל את הטבת המס - נתניהו דחה דיון בנוגע לתנאי רה"מ החליפי

הדיון שהיה אמור להתקיים ביום ראשון בוועדת הכספים בנוגע לתנאים החומריים שמהם ייהנה ראש הממשלה החליפי על חשבון המדינה - נדחה למועד לא ידוע ■ עוד קודם לכן פנה גנץ ליו"ר הוועדה ח"כ משה גפני, והבהיר כי הוא מוותר על כל התנאים שמגיעים לו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: AFP

הדיון שהיה אמור להתקיים ביום ראשון בוועדת הכספים בנוגע לתנאים החומריים שמהם ייהנה ראש הממשלה החליפי על חשבון המדינה - נדחה למועד לא ידוע. מדובר בדיון שהיה אמור להיות המשכו של הדיון שנערך השבוע, במסגרתו אישרה ועדת הכספים כי מס הכנסה שהוטל על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בין 2009 ל-2017 בשל הכנסה הנובעת מתשלומים, שירותים וטובות הנאה, למעט משכורת וקצבה - יהיה על חשבון אוצר המדינה.

בעוד שהחלטה זו היתה רלוונטית לנתניהו באופן מיידי והעניקה לו הטבה ששוויה כמליון שקלים, הדיון שהיה אמור להיערך ביום ראשון יהיה רלוונטי עבור נתניהו רק בעוד שנה וחצי - במועד בו הוא אמור לפנות את מקומו לבני גנץ ולהתחיל לשאת בתואר ראש ממשלה חליפי.

בתוך הליכוד הופעל בימים האחרונים לחץ על נתניהו לדחות את הדיון לאור הביקורת הציבורית הרבה נגד ההחלטה שהתקבלה השבוע. נתניהו כאמור לא ויתר על התנאים, מדובר רק בדחייה של הדיון, עד למועד בו הבזבזנות של המהלך תהיה פחות צורמת מבחינה ציבורית – בהתחשב במשבר הכלכלי שבו נמצאת המדינה. במקביל נתניהו מעדיף שמרכז תשומת הלב של הציבור הישראלי תמוקד בהצהרה שאמור לתת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בימים הקרובים – בנוגע לסיפוח שטחים בבקעת הירדן ויהודה ושומרון.

השר בני גנץ
השר בני גנץצילום: POOL New/רויטרס

ההחלטה שהיתה אמורה לעלות לדיון קבעה כי ראש הממשלה החליפי ייהנה מתנאים כלכליים כמעט זהים לאלו של ראש הממשלה ה'רגיל'. בין היתר נאמר בה כי המדינה תממן את הוצאות התפעול והאחזקה של המעון הרשמי של ראש הממשלה החליפי - ובכללן צוות העובדים, הוצאות המחיה של ראש הממשלה והמתגוררים עמו, הוצאות אירוח וכל הוצאה לתחזוקה ותפעול המעון - כולל כל שבר או בלאי בציוד והריהוט שבתוכו. נאמר בה גם כי שירותי המעון של ראש הממשלה החליפי יינתנו על ידי עובדי משרד ראש הממשלה, על אף שמנכ"ל משרד ראש הממשלה רשאי לקבוע שהם יינתנו בדרך אחרת. זאת, מכיוון שראש הממשלה - וראש הממשלה החליפי - רשאים לבחור להישאר במעון הפרטי שלהם על חשבון המדינה במקום לעבור למעון שתעמיד להם המדינה. אם יבחרו באפשרות השנייה הם רשאים לאחסן את כלל חפציהם על חשבון המדינה.

המסמך יורד לרמות כה קטנוניות של הוצאות, עד שמודגש בו שאפילו הוצאות ההובלה של הריהוט ממעון ראש הממשלה למעון ראש הממשלה החליפי תהיה על חשבון המדינה. מיד עם פרסום עניין הגשת הבקשה, גנץ מיהר לשלוח מכתב ליו"ר הוועדה ח"כ משה גפני, שבו כתב כי הוא מוותר על כל התנאים שמגיעים לו. אי לכך גם תנאים אלו רלוונטיים אך ורק לנתניהו. בכחול לבן סירבו להצביע השבוע גם בעד ההצעה שהעניקה לנתניהו פטור ממס – וסירבו להתייצב גם לדיון ביום ראשון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker