בשיא משבר הקורונה: נתניהו יקבל הטבות מס במיליון שקל; הח"כים של כחול לבן נעדרו

דיון סוער בוועדת הכספים בהצעה הקובעת כי המדינה תממן עבור נתניהו את המס שדורשת ממנו רשות המסים עבור טובות הנאה שקיבל ב-2017-2009

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
חגי עמית
חגי עמית

בשיאו של המשבר הכלכלי - ועדת הכספים אישרה היום כי ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל הטבות מס בכמיליון שקל. חברי הכנסת של כחול לבן נעדרו מההצבעה. הנוסח שאושר לאחר הדיון סוער: "מס שהוטל על ראש ממשלה בשל הכנסה שנובעת מתשלומים, שירותים טובות הנאה שניתנו לו מאוצר המדינה בקשר למילוי תפקידו כראש ממשלה - יהיה על חשבון אוצר המדינה".

המשמעות: נתניהו ייהנה מגילום מס על תשלומים, שירותים וטובות הנאה שקיבל במסגרת מילוי תפקידו בין השנים 2009 ל-2017. הסיבה שבעטיה עלה הנושא לדיון נבעה משומה שהוציאה רשות המיסים לנתניהו על השנים 2013-2017. השווי המצטבר של ההטבה שאושרה עבור נתניהו הוא מיליון שקל, כאמור. האופוזיציה הציגה התנגדות למהלך (רוויזיה), וההצבעה בנוגע אליה תתבצע בהמשך.

שידור חי מדיון על הטבות המס לנתניהוקרדיט: ערוץ הכנסת

בהיעדרם של חברי הכנסת של כחול לבן, נותרה זירת הוועדה פנויה להתכתשות בין נציגי יש עתיד, ישראל ביתנו, הרשימה המשותפת – והליכוד. 

ח"כ עודד פורר מישראל ביתנו פתח את הדיונים בדרישה להצגה של אומדנים לעלות הכספית של ההטבות שינתנו לנתניהו על חשבון קופת המדינה. פורר דרש גם כי הדיון לא יתקיים מבלי שתוצג חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה על ההצעה.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר היה נציגו הראשון של הליכוד שדיבר. זוהר אמר: "אני מקווה שנימנע בדיון היום מפוליטיקה ומדיון ב'כן נתניהו לא נתניהו' כי עומדים לדיון היום נושאים קריטיים לכל ראש ממשלה באשר הוא. מדובר על דיון בשאלה מה מעמד ראש הממשלה בישראל - האם הוא אדם שמנסים מבוקר עד ערב להפכו לנכה כלכלית או שניתן לו להתקיים בכבוד. אני לא רוצה לדבר היום על נתניהו ולהפוך את זה לדיון אישי על מצבו הכלכלי. לא יעלה על הדעת שראש הממשלה ישלם חצי מיליון שקל מסים. מי שדורש זאת רוצה לפגוע בו אישית. אם לא הייתי מחוקק חוק רלווטי ב-2017, ראש הממשלה היה עד היום עם שכר של 17 אלף שקל".

ח"כ רם בן ברק מיש עתיד אמר בתגובה כי 'יש חוקי מס בישראל והם קובעים לכולם כמה הם ישלמו". זוהר השיב לו כי הוא משתכר יותר מנתניהו בזכות הפנסיה שהוא מקבל ממערכת הביטחון.

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד דרש כי בפני הוועדה יוצגו תשלומי המס של ראשי ממשלה קודמים טרם כהונת נתניהו.  

חברת הכנסת עאידה תומא סולימן מהרשימה המשותפת אמרה כי "במוקד הדיון כאן ניצבת השאלה עד כמה ניתן לאפשר לפוליטיקאים לחיות על חשבון המדינה. עד כמה אפשר לסובב את המערכת הפוליטת כולה ולהאשים את כל המוסדות בישראל ברדיפה אישית של נתניהו - כדי לעשות זאת. הסכומים בהם כרוכה ההצעה שמובאת כאן לא הוצגו בדיוק בגלל המטרה הזו של לחיות על חשבון המדינה. במעונו הפרטי אפילו רוה"מ לא חייב לחיות על חשבון הציבור. אחרי המתקפה על מערכת המשפט אנו עכשיו בפתח מתקפה על רשות המסים בטענה שהיא רודפת את ראש הממשלה".

ח"כ אופיר כ"ץ אמר: "אנו מבינים כי אין לכם איך להלחם בעשייה של ראש הממשלה וזו הדרך שלכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker