הליכוד מפר את ההסכם הקואליציוני דווקא סביב התקציב

בניגוד להסכם הקואליציוני, נתניהו מנסה לשכנע את גנץ להסכים לתקציב חד-שנתי עבור 2020 ולדחות את ההחלטות בנוגע לתקציב 2021 ■ הנימוק המרכזי הוא כי עדיין לא ברורה השפעת משבר הקורונה על המשק הישראלי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלה
נתניהו וגנץ בישיבת ממשלהצילום: מארק ישראל סלם

ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ נפגשו היום (ה'), כדי לדון בשאלה האם תקציב המדינה, שאמור להיות מוכן בשבועות הקרובים, יהיה דו שנתי ל-2021-2020, או חד שנתי, כך שהוא יהיה תקף רק לחמשת החודשים שנותרו ב-2020. ואולם, הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

ההסכם הקואליציוני בין גנץ לנתניהו קובע במפורש כי "בסמוך להקמת הממשלה, ולא יאוחר מ-90 יום ממועד השבעת הממשלה, תבטיח הקואליציה העברה מסודרת של תקציב המדינה, לרבות תקציבים מיוחדים להתמודדות עם משבר הקורונה. התקציב יהא דו שנתי לשנים 2021-2020. תקציב המדינה יעודכן מעת לעת בהתאם לצרכים המשתנים של המדינה".

למרות זאת, בשבועיים האחרונים נתניהו מקדם את הרעיון שלפיו בשבועות הקרובים יועבר תקציב ל-2020 בלבד, ורק לאחריו תתחיל הממשלה לעבוד על תקציב 2021. מדובר בהפרה של ההסכם הקואליציוני בין הצדדים, אך בכחול לבן לא הביעו כל עמדה בסוגיה בימים האחרונים. באוצר חוששים מהתמהמהות, ומעוניינים כי תקציב 2020, לכל הפחות, יועבר במהרה. שר האוצר ישראל כ"ץ אמר אתמול בראיון לחדשות 12 כי "כל הצמרת הכלכלית תומכת בתקציב חד שנתי. למרות ההסכם הקואליציוני שמחייב תקציב דו שנתי, זו לא עילה לבחירות".

בבסיס הוויכוח נמצאים בין היתר אינטרסים פוליטיים. אי העברת תקציב מדינה מהווה עילה לפירוק הקואליציה בין הליכוד לכחול לבן. דחייה בהעברת תקציב 2021 תותיר בידי נתניהו אמתלה לפרק את הממשלה בתחילת 2021, מבלי שהוא ייחשב לזה שגרם לפירוק השותפות - ומבלי שהוא יהיה חייב לפנות את כסאו.

הנימוק של המצדדים בהעברת תקציב 2020 בלבד - בסביבתו של נתניהו - הוא הטענה כי לאור אי הידיעה בנוגע להמשך ההשלכות הכלכליות של נגיף הקורונה על המשק, מוקדם עדיין להעריך מה יהיה מצבו הכלכלי של המשק ב-2021. אי לכך, מוטב להכין תקציב ל-2020 ולדחות את הכנת תקציב 2021 למועד שבו יהיה מידע רב יותר בנוגע לכיוון הכלכלי שאליו אנו פונים. עם זאת, חשוב לזכור שהכנה של תקציב חד-שנתי לא תביא לדחייה מהותית של תקציב 2021. שכן גם במצב זה, יהיה צורך להתחיל להכין את תקציב 2021 בעוד שלושה חודשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker