מפגן הכוח של מיקי זוהר: מאיים לשתק את הסיוע למשק - ומגייס את נתניהו לטובת סוכני הביטוח

שר האוצר התנגד לדיון בהצעה להגביל את חברות האשראי, וזוהר הודיע כי יטרפד את החוק לעידוד התעסוקה במשק - שבו תמך עד עכשיו ■ זוהר גייס את נתניהו לעניין - והצעת החוק שלו תובא להצבעה בשבוע הבא ■ בכחול לבן לא התייחסו להצעה של זוהר

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כ"ץ ומיקי זוהר
ישראל כ"ץ ומיקי זוהרצילום: מארק ישראל סלם ואמיל סלמן

המאבק על הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) - שנועדה להגביל את התחרות בענף הביטוח על ידי השתת הגבלות על חברות כרטיסי האשראי בעניין מכירת מוצרים בתחום – נהפך ביממה האחרונה למפגן כוח של זוהר מול שר האוצר, ישראל כ"ץ.

הצעת החוק של זוהר היתה אמורה לעלות אתמול לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, אלא שאתמול בבוקר הכריז כ"ץ: בכוונתי לקדם תחרות במשק כאמצעי חשוב להגברת הצמיחה והורדת יוקר המחיה. הצעת החוק של ח״כ זוהר למנוע מחברות כרטיסי האשראי לפעול בשוק הביטוח, היא דוגמה לניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון האינטרס הציבורי. בשל התנגדותי לחוק, מאיים ח"כ זוהר לנצל את תפקידו כיו"ר הקואליציה, ולטרפד את החוק לעידוד התעסוקה במשק - שבו תמך עד עכשיו. אין בכוונתי להכנע לשום לחץ. מחויבותי היחידה היתה ותהיה רק טובת הציבור".

כתוצאה מכך, הוחלט לדחות את הדיון בהצעה. זוהר לא הרפה ודרש מראש הממשלה בנימין נתניהו להתערב בסוגיה – ולהגן על הצעת החוק שלו. נתניהו נחלץ לסייע - וכתוצאה מכך הודיעו הבוקר כ"ץ וזוהר כי לבקשת ראש הממשלה, הם סיכמו שהצעת החוק למניעת כניסת חברות האשראי לענף הביטוח "תיבחן לעומק בשל הרצון להגיע להסכמות ולצמצום פערים". השניים הוסיפו: "בכל מקרה, החוק יובא להצבעה ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לחקיקה".

בתמורה להבטחה שהחוק יובא להצבעה -  ח"כ זוהר, שאיים לעכב את קידום החוק לעידוד התעסוקה בכלל המשק בגלל רצונו לגונן על סוכני הביטוח מתחרות - הודיע כי יסיר את התנגדותו לקידום החוק לעידוד התעסוקה במשק. זוהר הוסיף כי הוא יסייע בהעברת החוק היום בקריאה שנייה ושלישית.

בסיעת כחול לבן, המחזיקה בזכות וטו בכל הנוגע לקידום חקיקה ממשלתית על ידי הקואליציה, לא הציגו עדיין עמדה בנוגע לחקיקה. חברת הכנסת היחידה במפלגה שהתבטאה באופן נחרץ נגד ההצעה היתה אורית פרקש הכהן. פרקש הכהן פנתה בשבוע שעבר לשר המשפטים, אבי ניסנקורן, וביקשה ממנו להסיר את ההצעה מסדר היום בגלל פגיעתה בתחרות.

במקביל, פנתה בשבוע שעבר מנכ"לית לובי 99 – הלובי הציבורי, לינור דויטש, לחברי ועדת השרים לענייני חקיקה בבקשה שיתנגדו להצעה – עקב פגיעתה בתחרות בתחום הביטוח ובאזרחי ישראל בעקבות זאת. דויטש הזכירה בפנייתה כי היקף העמלות הנגבות על ידי סוכני הביטוח ומגולמות בפוליסות הביטוח של אזרחי ישראל מסתכם ב-8 מיליארד שקל בשנה.

אורית פרקש הכהןצילום: ניר קידר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker