מיקי זוהר התגייס לעזרת סוכני הביטוח - אבל ועדת השרים בדרך לקבור את הצעת החוק שלו

הצעת החוק של מיקי זוהר, האוסרת על חברות אשראי לשווק ביטוח, נדחתה בשבועיים - בלי שדנו בה ■ הצעת החוק תידון בעוד שבועיים בתיאום עם משרד האוצר

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ מיקי זוהר
ח"כ מיקי זוהר

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לדחות בשבועיים את הדיון בהצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר בלי שהתקיים בה דיון. ההצעה, שנועדה למנוע מחברות הכרטיסי האשראי לשווק מוצרי ביטוח, היתה אמורה לעלות לדיון היום (א').

עם זאת, בשעות הבוקר עוד קודם לדיון צייץ שר האוצר, ישראל כ"ץ, נגד החוק של זוהר. בכך, חבר כ"ץ לגורמים בוועדה, ובהם השרה לעניינים אסטרטגיים, אורית פרקש הכהן, שיצאה נגד ההצעה ופוטנציאל הפגיעה שלה בתחרות בשבוע שעבר. בנוסף החליטה הוועדה כי אם וכאשר הצעת החוק תועלה שוב הדבר יהיה צריך להיעשות בתיאום עם האוצר.

לא נהוג להפיל הצעות של חברי קואליציה בוועדת שרים, שכן להפיל פירושו להצביע נגד ואז אי אפשר להגיש הצעה דומה במשך חצי שנה. דחייה של שבועיים בלי בכלל לפתוח דיון היא אמירה דרמטית כנגד ההצעה של זוהר. "אין ספק שללא ההתנגדות של כ"ץ היה מתפתח דיון. ייתכן שהיו מאשרים את ההצעה לקריאה טרומית ואז דורשים שההצעה תחזור לוועדה לפני קריאה ראשונה. אין ספק שכ"ץ עמד במילתו", ציין בכיר המקורב לנושא. המשמעות היא שהצעת החוק בדרכה להיקבר בבית הקברות הביורוקרטי של הכנסת.

שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אייל טואג

היום בבוקר צייץ שר האוצר כ"ץ כי "בכוונתי לקדם תחרות במשק כאמצעי חשוב להגברת הצמיחה והורדת יוקר המחיה. הצעת החוק של ח״כ זוהר למנוע מחברות כרטיסי אשראי לפעול בשוק הביטוח, היא ניסיון לחסום תחרות ולסייע לחברות הביטוח על חשבון הציבור הרחב ודינה להידחות". בכך כ"ץ התייצב לצדו של המפקח על הביטוח, משה ברקת, שהעניק רישיון סוכן ביטוח לחברת כרטיסי האשראי מקס ועורר את זעמם של לשכת סוכני הביטוח עליו.

זוהר, שפעל בשליחות לשכת סוכני הביטוח, ניסה לעקוף את הסמכות של ברקת, ולהעביר חוק לא תחרותי שפוגע באינטרס הציבורי על חשבון קבוצת לחץ. הפעם מדובר בלשכת סוכני הביטוח, שכ-1,000 מהם התפקדו לליכוד ומאז הלשכה משתמשת בהם כמנוף לחץ על מנת לקדם אינטרסים של סוכני הביטוח על חשבון האינטרס הציבורי. כך היה גם במתן האישור לחברות כרטיסי האשראי להיכנס ולשווק מוצרי ביטוח, מהלך שיפחית את יוקר המחיה. נציין כי כיום כל שקל שישי מההוצאה המשפחתית מופנה לביטוח, ולכן הכנסת מתחרה שתוזיל את העמלות, למעשה תוריד את יוקר המחיה של כל תא משפחתי בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker