מנדלבליט לא מבין מדוע אמסלם מכניס נציג של נתניהו לוועדת ההפרטות

היועץ המשפטי לממשלה הצביע על קשיים משפטיים מהותיים במהלך של שר הדיגיטל הלאומי להוצאת נציג האוצר מוועדת ההפרטות - והכנסת נציג משרד ראש הממשלה במקומו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד אמסלם
שר הדיגיטל דוד אמסלם וראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

הקמת משרד הדיגיטל הלאומי, שבראשו יעמוד דודי אמסלם, מאיימת ליצור ביממה האחרונה חזית עימות בין משרד האוצר לבין משרד ראש הממשלה. אחרי שהניסיון של שר האוצר, ישראל כ"ץ, לעכב את העברת רשות החברות למשרד החדש של אמסלם נכשל, עומדת על הפרק שאלת הייצוג של משרד האוצר בוועדת ההפרטות.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הזהיר אתמול (א') מפני קשיים משפטיים במהלך שמבצעים אמסלם ונתניהו - להפחתת הייצוג של משרד האוצר בוועדת השרים להפרטות - וטוען כי לא ברור לו מדוע צריך להיות נציג של ראש הממשלה חבר בוועדה. סוגיית הפרטת רצף ארוך של חברות ממשלתיות היא הסוגיה המרכזית שתעמוד בפני רשות החברות בכהונה של הממשלה החדשה. שאלות דוגמת מתכונת ההפרטה והנתח שיקבלו לידיהם עובדי החברות הממשלתיות במסגרת ההפרטה יעמדו על הפרק והוועדה תצטרך להכריע בהן.

שורש הוויכוח הוא החלטת הממשלה מאתמול להקים את משרד הדיגיטל הלאומי עליו יהיה ממונה השר אמסלם. במסגרת זאת, היא העבירה לסמכותו את רשות החברות הממשלתיות. מנדלבליט בחר להסתייג ביום ראשון מסעיף אחד שנגע למהלך: הסעיף במסגרתו אמסלם, לפי החלטת הממשלה, הוא שיהיה אחראי מעתה למינוי הוועדה למכירת מניות המדינה בחברות שבבעלותה – הידועה יותר בשם ועדת ההפרטות.

נתניהו ומנדלבליט
ראש הממשלה בנימין נתניהו, והיועמ"ש אביחי מנדלבליטצילום: מרק ישראל סלם

עד כה, מונתה הוועדה על ידי שר האוצר, לאור העובדה שהוא זה שהיה אחראי על חוק החברות הממשלתיות. הרכב הוועדה, נכון לכיום, כולל את מנהל רשות החברות המשמש כיושב ראש הוועדה, סגנו - האחראי על תחום ההפרטות, היועצת המשפטית של הרשות, החשב הכללי במשרד האוצר והיועץ המשפטי של משרד האוצר.

אמסלם הודיע השבוע כי לאחר שיקבל את הסמכות על הרשות, הוועדה תמשיך לכלול שלושה נציגי רשות החברות הממשלתיות, כמו היום, וכן את החשב הכללי או נציגו. עם זאת, במקום נציג נוסף של משרד האוצר, ימונה כחבר בוועדה מנכ"ל משרד ראש הממשלה או נציגו.

מנדלבליט מציין כי הפרטה של נכסי המדינה היא "הליך מורכב שעשויות להיות לו השלכות לאומיות רחבות ואשר אמור להביא בחשבון גם שיקולים נכבדים הקשורים למשק המדינה והכנסותיה. להחלטות הוועדה למכירת מניות המדינה יש לא פעם השפעות משקיות רבות מעבר לעסקה ספציפית, יש להן השפעה על השוק בו פועלת החברה המופרטת, השפעות על הכנסות המדינה, על רמת התחרותיות בשוק וכן השפעות נוספות כמו רמת תעסוקה, מקרקעי מדינת ישראל ועוד. מטעמים אלה, מאז ומתמיד, היה לאגפים הרלוונטיים במשרד האוצר ייצוג משמעותי בוועדה למכירת מניות המדינה, לצד ייצוג לנציגי הרשות, אשר אמונה מכוח חוק על ביצוע הפרטות, והכל באופן ההולם את המאפיינים הייחודים של ההליך".

מנדלבליט קבע כי בהינתן מאפיינים מיוחדים אלה, יש צורך במעורבות משמעותית של משרד האוצר בוועדה – בניגוד למהלך שעומד לבצע אמסלם שיותיר בוועדה רק את החשב הכללי כנציג האוצר. הוא גם תוהה מדוע יש צורך במינוי נציג משרד ראש הממשלה בוועדה בהתחשב בכך שראש הממשלה אינו חבר בוועדה. כפי שמנסח זאת מנדלבליט, "על פי הצעת ההחלטה הנוכחית, השרים שבהכרח יהיו חברים בוועדת השרים לענייני הפרטה יהיו שר הדיגיטל הלאומי, שר האוצר ושר המשפטים. לא הובהר מהי הזיקה המיוחדת של משרד ראש הממשלה לנושא שבו מטפלת הוועדה ומדוע נובע מכך הכרח במינויו. ולראייה, נציג של משרד ראש הממשלה מעולם לא היה חבר בוועדה".

היועץ המשפטי אינו מטיל וטו על המהלך, אבל מציין כי הוא מעורר קשיים משפטיים – ומזהיר כי הוא ימשיך כך או אחרת לעקוב אחר תהליכי קבלת ההחלטות בוועדה. כפי שהוא מגדיר זאת, "שינוי הרכב הוועדה למכירת מניות המדינה באופן המוצע מעורר קשיים משפטיים משמעותיים, הגם שהוא אינו מגיע לכדי מניעה משפטית. מכל מקום ברור כי סבירות הפעלת שיקול הדעת בעניין הרכב הוועדה תיבחן בהמשך גם ביחס להליכי מכירת מניות מדינה קונקרטיים שיידונו בוועדה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker