למרות כתב האישום - כץ נבחר שוב ליו"ר ועדת העבודה והרווחה

כתב האישום נגד ח"כ חיים כץ עוסק גם בתקופת כהונתו הקודמות בראשות הוועדה - ולמרות זאת הוא נבחר לתפקיד פה אחד ■ כץ אמר: "פה אנו עושים דברים ראויים. לא ניתן לאף ועדה להיכנס לנושאים שלנו, צריך לעשות סדר"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ חיים כץ
ח"כ חיים כץצילום: אמיל סלמן

חיים כץ נבחר פה אחד ליו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת. חברי הוועדה, כמו גם יו"ר הכנסת שהגיע לישיבת הפתיחה, בירכו את כץ בחגיגיות - בלי שאיש מזכיר את הפיל שבחדר: כתב האישום המרחף מעל ראשו של היו"ר החדש-ישן.

לאחר שימוע שנערך לכץ, קבע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי כץ יועמד לדין בעבירות של מרמה והפרת אמונים, אך לא שוחד. בכתב האישום נטען בין היתר כי כץ ניצל את מעמדו כיו"ר ועדת העבודה ב-2015-2010 כדי לקיים ליחסי קח-תן עם חברו ויועצו הפיננסי, מוטי בן ארי.

כץ חזר לוועדה בשל העובדה שהכנסת הקודמת אישרה לו חסינות, אלא שזו אינה עומדת לזכותו בכנסת הזו. עם זאת, מנדלבליט לא פנה לוועדת הכנסת והודיע כי הוא עומד להגיש את כתב האישום, כך שכץ לא יכול לבקש שוב חסינות. אמנם על פי תקנון הכנסת לא רשאי חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום להיבחר כיו"ר ועדה, אך מכיוון שנוצרה תקופת ביניים שבמהלכה כתב האישום לא הוגש שוב - כץ יכול היה לקבל את התפקיד.

מן הנאום שנשא כץ עולה כי התפקיד היה בכיסו מתחילת הדרך: "כשהחלטתי שאני לא הולך להיות יותר שר", אמר כץ, אף שלא היה יכול לכהן כשר בשל כתב האישום, "היה לי ברור שאם אני רוצה לעשות משהו בכנסת ולתרום לאוכלוסיות המוחלשות, אני חייב לחזור לוועדת העבודה והרווחה. פניתי ליריב (לוין; טח"ס) ואמרתי לו: 'זה הדבר היחידי שאני רוצה'. הוא אמר לי: 'אנחנו נעשה מאמץ'. לפני יומיים ניגש אלי אריה דרעי ואמר לי: 'במשא ומתן, כשדיברו על חיים כץ - היה קונצנזוס מלא'".

בנאומו פירט כץ את המטרות שלשמן חזר לראשות הוועדה. הראשונה היא טיפול בציבור הגימלאים שמקבלים הבטחת הכנסה - כ-194 אלף איש. "במיליארד וחצי שקל, לא יהיה אף גמלאי אחד מתחת לקו העוני", אמר. עוד הבטיח לטפל ב-400 אלף גימלאי קרן מבטחים: "עד סוף 2020, נסיר מהם את איום הפגיעה בפנסיה", אמר, והוסיף: "אני יודע שלא יאהבו את מה שאני הולך לעשות, אבל לא באתי לפה כדי שיאהבו אותי".

כץ דיבר גם על התקנות למניעת תאונות עבודה, נושא שבו עסק בעבר כשר העבודה והרווחה. "ביטוח לאומי משלם על נפילות ותאונות עבודה 300 מיליון שקל", אמר, "וזה הרבה יותר מדי". עוד צפויה הוועדה לדון בתופעת האלימות במשפחה, בעיקר נגד נשים וילדים. בהקשר זה אמר כץ: "אני הייתי שר ונאבקתי, אבל זה שאתה מסכם על כסף, לא אומר שהוא מגיע". נושאים נוספים שיטופלו בוועדה הם הגירעון בקופות החולים, וכן הגירעון בביטוח הלאומי והתנהלות המוסד.

"לא ניתן לאף ועדה להיכנס לנושאים שלנו, צריך לעשות סדר", הודיע כץ. "נעבוד ביושר והגינות, ואם יש צורך - נשתמש ביועצים, במומחים וביחידת המחקר של הכנסת. פה עושים דברים ראויים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker