בפולישוק היו מתביישים

45 שקל לארוחה? או רק 16? הסיפור העצוב על המשרד החדש של אורלי לוי-אבקסיס

הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול תועבר בחודשים הקרובים לידיה של אורלי לוי אבקסיס - וצוות חדש שיוקם יקבע אילו זכויות יוענקו לעובדים ■ וגם: הכירו את "משרד המשרדים הקטנים"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורלי לוי במסיבת עיתונאים בתל אביב, בפברואר
אורלי לוי במסיבת עיתונאים בתל אביב, בפברוארצילום: תומר אפלבאום

כמה זמן לוקח להעביר את האחריות על רשות ממשלתית ממשרד אחד לאחר? את הפתרון לשאלה הזו גילו שרי ממשלת ישראל בישיבת הממשלה היום (א') – כשהובאה בפניהם לאישור ההחלטה על הקמת המשרד לחיזוק וקידום קהילתי.

המשרד החדש נתפר למידותיה של חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, לאחר שזו החליטה לנטוש את השותפות הפוליטית עם העבודה-מרצ ולהמליץ על בנימין נתניהו כמועמד שלה לתפקיד ראש הממשלה. לוי אבקסיס ומנכ"ל המשרד החדש, חגי רזניק, כבר החלו לערוך פגישות עם הגופים עליהם הם אחראים. עם זאת - אם שמו של המשרד נלקח מתוך קומדיית המצבים "פולישוק", הרי שהתיאור של התהליכים לקראת הקמתו נדמים כמשתייכים לסוגת הטרגדיה.    

המשרד החדש אמור לקבל את השליטה ברשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול. כדי שהדבר יקרה צריך לשנות את החוק המסדיר את הקמת הרשות. לפי החלטת הממשלה, לוי אבקסיס תפרסם תוך שבועיים תזכיר חוק שידאג לכך. במקביל יוקם צוות בן שישה אנשים - שיגיש את המלצותיו לביצוע המהלך תוך 45 ימים.  

פולישוק
מתוך הסדרה "פולישוק"צילום: מנחה נופה

התהליך הזה נדרש בגלל הצורך במשא ומתן עם עובדי הרשות. האזרח התמים העובד במגזר הפרטי יכול לשאול: מה משנה לעובד ממשלתי לאיזה משרד הוא משתייך? מסתבר שמשנה. הזכויות, התקנים, ימי החופשה השנתיים, הדרגות, התשלום עבור כוננויות ושעות נוספות – כולם עשויים להשתנות בין משרד אחד למשנהו. אנו יכולים רק להזמין את תסריטאי פולישוק – שמואל הספרי - לבחון את סוגיית החזר התשלום על הארוחות כדי להבין את המורכבות.

במשרד לביטחון פנים – זכאים העובדים להחזר של 45 שקל עבור ארוחה אותה הם סועדים במסגרת העבודה - החזר אותו הם מקבלים גם על ארוחה שהם צורכים בתחנת משטרה, מתקן של שירות בתי הסוהר או של שירות מכבי האש. לעומתם, עובד משרד ממשלתי רגיל מקבל החזר של 16 שקל בלבד – ואינו רשאי לאכול במתקנים האלה. מה יעשה עובד הרשות למלחמה באלימות כשיעבור למשרד החדש – וישאף לסעוד את ליבו כבעבר? הצוות החדש יכריע. לוי אבקסיס אמנם תקבל את האחריות על הרשות באופן מיידי, אבל החלטת הממשלה קובעת כי רק בתוך שלושה חודשים היא תפסיק לקבל שירותים מהמשרד לביטחון פנים. בממשלה העריכו היום כי עד שהמשרד החדש יתחיל לתפקד באופן מלא יעברו בין שלושה לשישה חודשים.

רעיון נוסף שהספרי יכול לשאוב ממנו השראה הוא הדרך בה מנסים באוצר ובנציבות שירות המדינה לחסוך מעט כסף בתפעול ממשלת הענק שהוקמה בשיא משבר הקורונה. במקביל לרעיון של מתן האחריות לתפעול המשרדים החדשים למשרד ראש הממשלה, דנים באוצר ובנציבות בימים אלה על האפשרות של הקמתו של "משרד המשרדים הקטנים" – הקמת גוף חדש שיספק שירותים דוגמת ייעוץ משפטי ודוברות במרוכז לשלל המשרדים הקטנים שקמו כדי לספק תפקידים לח"כים הרבים שהתעקשו לקבל תפקידי שרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker