השר אמסלם יישאר בלי נציבות שירות המדינה - וייתכן שגם ללא רשות החברות

ל-TheMarker נודע כי העברת הנציבות והרשות לאחריותו של אמסלם אינה צפויה להיכלל בנוסח שיובא לדיון הממשלה מחר ■ מקורבים לאמסלם טוענים כי הוא אמר לנתניהו שאין לו עניין לקחת אחריות על התחומים האלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דודי אמסלם
דודי אמסלםצילום: אמיל סלמן

בישיבת הממשלה שתיערך מחר (א') היא תדון בין היתר גם בהקמת משרד הסייבר והדיגיטל הלאומי. המשרד, בראשותו של השר המקשר בין הממשלה לכנסת, דודי אמסלם (הליכוד), היה אמור לכלול יחד עם מטה מיזם ישראל דיגיטלית, רשות התקשוב ומערך הסייבר גם את רשות החברות הממשלתיות, הנמצאת כיום במשרד האוצר, וכן את נציבות שירות המדינה, הנמצאת במשרד ראש הממשלה.

עם פרסום דבר העברת הסמכויות האלה לאמסלם, הוא זכה מיד בתואר "שר הג'ובים" על ידי התקשורת. ואולם ל-TheMarker נודע כי הנוסח שיגיע מחר לאישור הממשלה אינו כולל את נציבות שירות המדינה וכי סוגיית העברת רשות החברות לידי אמסלם עדיין אינה סגורה וצפויה להיערך עבודת מטה בנושא.

לדברי מקורות בממשלה, הסיבה לנכונותו של אמסלם לוותר על הנציבות נובעת מההבנה כי הסמכויות המוקנות לנציב שירות המדינה לפי החוק הופכות אותו לעצמאי - ומונעות מהשר הממונה להתערב במינויים, להוציא את מינוי הנציב עצמו.

בהתחשב בכך שהנציב הנוכחי, דניאל הרשקוביץ, נכנס לתפקידו רק לפני שנה וחצי, סוגיית מינוי נציב חדש אינה צפויה לעלות על הפרק בזמן הקרוב. עובדה זאת הופכת את תפקיד השר האחראי על הנציבות לפחות אטרקטיבי מאחר שהשפעתו בפועל נמוכה, בעוד הוא חשוף לביקורת ציבורית על כל סוגיה הקשורה להתנהלות שירות המדינה. במקביל, העובדה שהנציבות כפופה כיום למשרד רה"מ - מהווה תמריץ לנתניהו להותיר את מצב הדברים כפי שהם.

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

לדברי מקורבים לאמסלם, הנושא מחכה להכרעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודבר אינו סגור לגבי כך שאמסלם יקבל את האחריות על הנציבות ועל רשות החברות. לדבריהם, אמסלם אמר לנתניהו שאין לו עניין לקחת אחריות על התחומים האלה אם זה יסרבל את עבודת הממשלה.

כפי שפורסם ב-TheMarker, העברת רשות החברות ממשרד האוצר אינה מהלך שניתן לעשות בקלות. על פי חוק החברות, כל מינוי של דירקטור בכל אחת מעשרות החברות הממשלתיות, צריך להיות מאושר בחתימת שר האוצר והשר הממונה על החברה. כך למשל, מינוי של דירקטור בחברת החשמל, מצריך חתימה של שרי האוצר והאנרגיה; ועל מינוי של דירקטור ברכבת ישראל, יחתמו שרי האוצר והתחבורה.

כדי לשנות את המצב הזה, יש לשנות את החוק. במשרד המשפטים כבר נעשית בימים אלה עבודה על החוק החדש. ואולם שר האוצר, ישראל כ"ץ, עדיין לא השלים עם רוע הגזירה, ומנהל מאבק פוליטי כדי שהשליטה במינוי הדירקטורים לא תצא מידיו.

ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה לדברים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker