הסעיף שבו מסתתרת הציניות של אורלי לוי אבקסיס - וכמה יעלה לנו המשרד החדש שלה

משרדי הממשלה שמוקמים חדשות לבקרים מובילים לרשימה ארוכה מאוד של בעלי תפקידים - והעלויות מרקיעות שחקים ■ השרים הטריים אינם רוצים רק את הכבוד שבתואר שר - על הדרך הם מקבלים את החבילה המלאה של ג'ובים שהם יכולים לאייש

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי לוי־אבקסיס
חגי עמית
חגי עמית

משרד חדש בא לעולם היום במסגרת ההסכם הקואליציוני שעליו חתמה אורלי לוי אבקסיס – ועמו צפויה להגיע לעולם גם ערימה אינסופית של ג'ובים ותפקידים. מעבר למאבטחים שלה, לנהג, ליועץ, לדובר, למנהל הלשכה, לראש המטה ולעוזר הדובר – מתברר כי עבור "המשרד לחיזוק וקידום קהילתי", לוי אבקסיס תצטרך גם מנכ"ל. המנכ"ל שלה בתורו יזדקק ליועץ או יועצת בכירה, למנהלת לשכה משלו, לרכז או רכזת, למישהו או מישהי שישאו את התואר "יועצת בכירה למנכ"ל", ולמישהו אחר שיקבל את התואר הפשוט יותר "עוזר מנכ"ל". 

אלה לא תפקידים מומצאים. מי שמעוניין לקבל דוגמה, מוזמן להיכנס לאתרי משרדים כמו המשרד לשיתוף פעולה אזורי, המשרד לנושאים אסטרטגיים, משרד התפוצות, המשרד לענייני ירושלים או המשרד לענייני מודיעין. בחיפוש באתרים ניתן למצוא שם בנוסף לבעלי התפקידים שהזכרנו גם מנהלי אגפים, מנהלי פרויקטים, רכזי תחום ועוד שלל בעלי תפקידים שקשה להבין את תרומתם לניהולה של המדינה.

זו המשמעות של שלל המשרדים החדשים שינפחו את הממשלה החדשה. השרים הטריים אינם רוצים רק את הכבוד שבתואר שר וביכולת להצהיר כי הם משתתפים בישיבות הממשלה. על הדרך הם מקבלים את החבילה המלאה של ג'ובים שהם יכולים לאייש.

העלויות של המשרות האלה לקופת המדינה הן עצומות. גם עבור הזוטרים שבהם מדובר בעלות שכר של 150 אלף שקל בשנה. עלות של מנכ"ל משרד ממריאה כבר לחצי מליון שקל בשנה. האיש השמן שנתניהו כל כך אוהב לדבר עליו - מעולם לא היה שמן יותר. העלות בסיסית של משרד חדש - רק לשכת השר ולשכת המנכ"ל - היא 10 מיליון שקל בשנה, לפני תקציבים שמבקשים לפעילות המשרד והרחבת המטה. המשמעות היא שהמשרד החדש של לוי אבקסיס צפוי לעלות למשלם המסים עשרות מיליוני שקלים - וזו הזדמנות מצוינת לחזור שוב על הנתון הבא: החיסכון לקופת המדינה, להערכת האוצר, אם מספר משרדי הממשלה היה יורד ל-18 הוא 800 מיליון שקל בשנה.

לוי אבקסיס מקבלת את הזרקור דווקא משום שהיא מצהירה כי היא מגיעה לכנסת כדי לסייע לחלשים. אלא שהציניות בכניסתה לממשלה היום (ה') תמורת משרד ממשלתי שנוסד במיוחד עבורה, זועקת לשמים, דווקא בסעיף אחד בהסכם הקואליציוני עליו היא חתמה. מדובר על הסעיף הקובע כי המשרד החדש - המשרד לחיזוק וקידום קהילתי – יהיה אחראי בין היתר על הרשות למאבק באלימות, סמים ואלכוהול. לוי אבקסיס אמורה להכיר את תולדותיה של הרשות הזו דווקא בגלל המפלגה שבה היא החלה את דרכה הפוליטית – ישראל ביתנו.

ח"כ אביגדור ליברמן וח"כ אורלי לוי אבקסיס, כשישבו יחדיו במפלגת ישראל ביתנוצילום: אוליבייה פיטוסי

עד 2009 היתה הרשות נתונה לשליטתו הישירה של ראש הממשלה. בשנה זו, כשבנימין נתניהו הקים את ממשלתו השנייה יחד עם אביגדור ליברמן - הוא קיבל את דרישתו של יו"ר ישראל ביתנו כי הרשות תוכפף למשרד לביטחון פנים שבו החזיקה המפלגה. במסגרת זו כיכבה הרשות למלחמה בסמים בפרשת ישראל ביתנו. בין היתר הוגש נגד פעילת המפלגה כתב אישום לפיו היא דאגה לקידומם והעסקתם של פעילי מפלגת ישראל ביתנו במשרות המתוקצבות על ידי הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול - למרות חוסר התאמתם המקצועית לדרישות המשרה.

ב-2016 החליט גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, להפוך את הרשות מתאגיד סטטוטורי לאגף במשרדו שיעסוק גם במניעת אלימות. המטרה שלו היתה לחסוך כ-20 מיליון שקל בשנה ולבטל כפילויות בכוח אדם. המהלך יצא לפועל ב-2017. עתה מסתמן מההסכם הקואליציוני עם לוי אבקסיס כי הרשות תהפוך שוב לגוף עצמאי ותנדוד למשרד חדש.

לוי אבקסיס תהיה חברה בקבינט החברתי-כלכלי, בקבינט הפיוס ובתוכנית הבין-משרדית למניעת אלימות במשפחה. המשרד יהיה אחראי על הרשות לביטחון קהילתי, עיר ללא אלימות, קידום פרויקטים והתעצמות המגזר הערבי, הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול והמטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker