ח"כים לנתניהו: גבש מדיניות חזרה לפעילות של ענף התעופה

ח"כים מכמה סיעות מפרטים במכתב את הצעדים שיש להיערך אליהם - בהם החזרת מערך התעופה של החברות הישראליות לפעילות ■ הקריאה של הח"כים מגיעה על בסיס פנייה שהגיעה אליהם מאיגוד הטייסים בישראל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדרימליינר של אל על
מטוס דרימליינר של אל עלצילום: מגד גוזני

בעוד הקניונים והשווקים נפתחו היום (חמישי) מחדש, המסעדנים מגבשים מתווה לפתיחה מחודשת ובריכות השחייה וגני השעשועים צפויים להיפתח בסוף החודש - ענף התעופה בישראל עדיין מושבת. קבוצה של חברי כנסת, בהובלת ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן), פנתה היום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בבקשה לגבש מדיניות להחזרת הענף לפעילות.

הקריאה של הח"כים מגיעה על בסיס פנייה שהגיעה אליהם מאיגוד הטייסים בישראל, שמאגד 1,000 טייסים. במכתב מפרטים הח"כים את הצעדים שיש להיערך אליהם - בהם החזרת מערך התעופה של החברות הישראליות לפעילות, תחילה בהיקפים קטנים, שיגדלו בהדרגה. בנוסף, הם דוגלים בקיום עיקרון ההדדיות לתעופה בין מדינות "נקיות ובטוחות מקורונה", כך שיתאפשר גם לחברות ישראליות לטוס מהן ואליהן. הפנייה דורשת גם לגבש מדיניות תעופתית, הגדרת הענף כנכס אסטרטגי ומתן אפשרות לחברות תעופה ישראליות להטיס משלחות וקבוצות רשמיות של ישראל.

מיכאל ביטון
ח"כ מיכאל ביטוןצילום: תומר אפלבאום

במקביל, הח"כים מזכירים שבעוד החברות הישראליות מושבתות - חברות תעופה אמריקאיות, טורקיות, רוסיות ואתיופיות, ממשיכות לטוס לישראל בתקופת המשבר ללא כדאיות כלכלית – התנהלות שתביא לכך שביום שלאחר משבר הקורונה הן יקבלו יתרון ויטיסו את הציבור הישראלי לפני החברות המקומיות. בפנייה מצוין שהסכמי השמים הפתוחים שעליהם חתומה ישראל לא מתירים סבסוד וסיוע ממשלתי לחברות מקומיות. לדברי הח"כים, הסכמים אלה מופרים בפועל על ידי מדינות זרות, ולכן יש צורך בהסדרתם כך שיתאפשר סיוע ממשלתי לחברות התעופה הישראליות.

מלבד ביטון, חתומים על המכתב חברי הכנסת יואב סגלוביץ', עידן רול, אורלי פרומן, ע'דיר כמאל מריח, יואל רזבוזוב (יש עתיד-תל"ם); אורי מקלב, מאיר פרוש (יהדות התורה); חילי טרופר, אלון שוסטר, רם שפע, יזהר שי (כחול לבן); מיכל שיר, טלי פלוסקוב, אתי עטיה, גדעון סער, יואב קיש (הליכוד); ומשה ארבל (ש"ס).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום