הפוליטיקאים מפזרים מבול של הבטחות והכרזות - והציבור מחכה לכסף

כמו הסגר, גם ההתמודדות עם המשבר הכלכלי המתפתח במשק נעשית תוך כדי תנועה ■ ריכוז ההבטחות הכלכליות שניתנו לציבור בשלושת השבועות האחרונים, יכול לגרום לסחרחורת למי שמעיין בו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במסיבת עיתונאים בנושא נגיף הקורונה, בחודש שעבר
נתניהו במסיבת עיתונאים בנושא נגיף הקורונה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

ביום חמישי האחרון קיבלה ממשלת ישראל החלטה היסטורית: הטלה של סגר על עיר בישראל - בני ברק - הנמצאת בתוך תחומי הקו הירוק. זהו אינו צעד שלישראל יש עבורו סדר פעולות קבוע וידוע. מדובר במהלך שכוחות הביטחון, אולי, רגילים לבצע בשטחים הכבושים, אבל כשמדובר בבני ברק קיימות עשרות שאלות שעולות ממנו. מי, לדוגמה, אחראי על מתן אישורים לספקים המעוניינים להכניס סחורה לתוך העיר? ומי אחראי על מתן אישורי יציאה לעובדים חיוניים?

האזינו: "נתניהו עף על עצמו ולא נותן לנהל את המשבר. אנשים ימותו לחינם"

מחסום משטרה ליד בני ברק, השבועצילום: AFP

"אנשים ימותו כי נתניהו לא נותן לנהל את המשבר"

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בישיבת הממשלה שנערכה אתמול (א') דיברו השרים והפקידים על כך שמדובר במהלך שיש ללמוד אותו תוך כדי תנועה. לגבי ספקים, לדוגמה, הוחלט במהלך סוף השבוע על מנגנון במסגרתו העירייה מספקת אישורי סחורות - והצבא מתעדכן ממנה. כשמדובר על החרגות מהסגר - הוחלט על פתיחת מוקד טלפוני יעודי שיעניק אישורי יציאה.

כמו הסגר, גם ההתמודדות עם המשבר הכלכלי המתפתח במשק נעשתה תוך כדי תנועה. ריכוז ההבטחות הכלכליות שניתנו לציבור בשלושת השבועות האחרונים, שביצע המרכז להעצמת האזרח, יכול לגרום לסחרחורת למי שמעיין בו. הוא מייצג את ההתנהלות הכאוטית של ראש הממשלה ושריו, שמנסים להרגיע את אזרחי ישראל בזמן שהם חרדים לעתידם הכלכלי. שר הכלכלה, אלי כהן, הבטיח לתת דמי אבטלה לעצמאים הנפגעים ממשבר הקורונה ודחייה וביטול תשלומי ארנונה של עסקים שנסגרו בשל הנחיות המדינה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח, בין היתר, להעביר עזרה ראשונה של 10 מיליארד שקל למשק, הקלות על ייבוא על מנת להקל על כניסת סחורות לארץ, ואמר לשר האוצר, משה כחלון, לדאוג לפיצוי חברות התעופה ועסקים שספגו נזקים כתוצאה מהמגיפה. כחלון עצמו הכריז, בין היתר, כי יוקצו 5 מיליארד שקל לטובת מנועי צמיחה למשק. הבטיח דחיית תשלומי חובה לעצמאיים ועסקים קטנים ובינוניים, דחיית תשלומי ארנונה עסקית תוך סיוע תזרימי לרשויות חלשות ומענק סיוע מיוחד לעצמאים קטנים.

מרבית ההכרזות נמצאות בהליך ביצוע. העצמאים אמנם לא זכאים לדמי אבטלה, אבל הם כבר מגישים בשבוע האחרון למס הכנסה בקשות כדי לקבל מענקים - ולפי משרד האוצר כ-70 אלף שקל כבר הועברו לחשבונות מגזר זה. עסקים שנסגרו בשל הנחיות המדינה נהנים מדחייה של תשלום הארנונה לחודשים מארס, אפריל ומאי. קרן ההלוואות בערבות המדינה פועלת. ההקלות על היבוא סייעו ביממה האחרונה להכנסת יותר ממיליון ביצים למשק וחברת החשמל נמנעת מלנתק את החשמל לעסקם שחייבים לה כסף.

למרות זאת, האמונה שנטע נתניהו בציבור בנאומיו לציבור כי הכסף ייכנס לחשבונות מחר, והביקורת הציבורית על כך שהדבר לא קורה - יצרה אצל ראש הממשלה תסכול ותחושה שתוכניות האוצר לא מגיעות לשטח בגלל פרוצדורה וביורוקרטיה. תחושה שתורגמה בשבוע שעבר להחלטה לא מושכלת ברמה הכלכלית - על מענק של 500 שקל לכל משפחה בגין כל ילד ולאוכלוסיית הנכים - שצפוי להיות מועבר בחול המועד של פסח. נתניהו רצה לראות את הכסף מגיע ישר לחשבונות של האזרחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker