אופס, טעינו: 200 קצינים בצה"ל קיבלו תוספת שכר שגויה של 100 אלף שקל

העלות של הטעות הזו, שהתגלתה רק לאחר 15 שנה של תשלומים עודפים, היא 25-20 מיליון שקל ■ דובר צה"ל: "מרגע שהתגלה הפער, הופסקו התשלומים באופן מיידי"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס סיום קורס קצינים. למצולמים אין קשר לנאמר
טקס סיום קורס קצינים. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: אליהו הרשקוביץ
חגי עמית
חגי עמית

במשברים כלכליים, כמו זה שהמשק הישראלי נמצא בעיצומו, חוזרים ומודגשים יתרונותיה הגדולים של תעסוקה במגזר הציבורי ושל שירות הקבע בצה"ל. בעוד שבתקופות צמיחה נלחמים בצה"ל על כוח האדם האיכותי מול הפיתויים של השוק החופשי, כשהמשק נכנס למשבר, אנשי הקבע שייכים לקבוצה מצומצמת שיכולה לישון בשקט: האטרקטיביות של תנאיהם גוברת - גם מבחינת הביטחון התעסוקתי וגם כשמדובר בהסכמי השכר.

המחשה לכך ניתנה השבוע כשנודע כי 200 קצינים בצה"ל קיבלו תוספת שכר שלא הגיעה להם בין השנים 2003 ל-2018. העלות המצטברת של הטעות הזו לצה"ל היא 20-25 מיליון שקל, משמע תשלום של 100 אלף שקל לכל הקצין. הטעות הזו התגלתה בצה"ל כבר ב-2018, עם זאת, רק השבוע דיווח צה"ל למשרד האוצר על החריגה.

החריגה התרחשה ביישום הסכמי שכר מ-2003 ו-2010, בנוגע למתן תוספת שכר למפקדים לוחמים. בהסכמי השכר האלה הוגדרו מענקים מוגדלים בפרישה לפנסיה למפקדים בדרגי גדודים וחטיבות. המענקים למפקדים בדרג הגדוד היו אמורים להיות גדולים יותר באופן משמעותי מאלה של מפקדים בדרג החטיבה - כדי להגדיל את האטרקטיביות של השירות בדרגות אלה.

אלא שהצבא העניק את המענקים המוגדלים הללו בטעות גם למפקדים בדרג החטיבה – בהם מפקדי חטיבות, סמח"טים וקציני אג״ם. הטעות התגלתה רק ב-2018, אחרי 15 שנה של תשלומים עודפים לקצינים אלה.

לא מדובר בסכומי כסף זניחים. גם אם נניח שהקצינים הבכירים שקיבלו את המענק החריג לא שמו לב אליו – בדומה לאחרון השכירים במשק שאינו מבין את הפרטים הקטנים בתלוש השכר שלו – קשה להבין כיצד ייתכן שבאגף כוח אדם בצה"ל לא עלו על הטעות במשך תקופה כה ארוכה – עד שהיא זוהתה על ידי ראש ענף תשו"ג (תכנון שכר וגמלאות) בצה"ל ב-2018.

מטרידה לא פחות העובדה שהדיווח לאוצר בנושא נעשה רק כשנתיים לאחר זיהוי הטעות. גם זה קרה רק לאחר שקצינים שפרשו ב-2018 זיהו פער בין סימולציית השכר שהוצגה להם טרם פרישתם – שכללה את המענק השגוי, לעומת המענק שהם קיבלו בפועל, לאחר שהרמטכ"ל החליט לעצור את הטעות הזו.

מדובר צה"ל נמסר: השבוע דיווח צה״ל למשרד האוצר על חריגה שבוצעה ביישום הסכמי שכר מהשנים 2003 ו-2010, בנוגע למתן תוספת שכר למפקדים לוחמים. מרגע שהתגלה הפער, הופסקו התשלומים באופן מיידי. הנושא דווח למשרד האוצר וסוכם לפעול במשותף לתיקון החריגה. צה"ל רואה חשיבות רבה ביישום קפדני של הסכמי השכר הנוגעים למשרתיו ופעל לתיקון הטעות והפקת הלקחים הנדרשים מרגע היוודע הטעות. צה"ל פועל בשיתוף משרד האוצר להסדרת הנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker