ליברמן שלף תוכנית כלכלית משלו

לטענת ליברמן, גובה ההלוואות שצריך להינתן לעסקים הוא בסכום השווה לתזרים המזומנים של ארבעת החודשים האחרונים של 2019 ■ הבעיה: התוכנית הוצגה בקווים כלליים ולא ברור כמה כסף תוציא הממשלה בפועל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן בליל הבחירות
אביגדור ליברמןצילום: דודו בכר

יומיים אחרי ששר האוצר, משה כחלון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציגו תוכנית סיוע למשק בהיקף של 70 מיליארד שקל - שאמורה להתווסף לתוכנית סיוע בגובה של 10 מיליארד שקל - הציג היום (רביעי) יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תוכנית ליציאה מהמשבר הכלכלי.

ליברמן הציג את תוכניתו בעל פה, בקווים כלליים, בסרטון בדף הפייסבוק שלו - מבלי להציג לצדה מסמך מסודר - כך שקשה לנתח אותה ברמה הכלכלית. בנוסף, כחבר כנסת הנמצא מחוץ לממשלה, הוא אינו מחויב לכללים פיסקליים או לאיתור מקורות תקציביים למימוש התוכנית.

מדבריו של ליברמן עולה כי יש להתמקד במתן אשראי למגזר העסקי על ידי המדינה. גובה ההלוואות שצריך להינתן לכל חברה הוא בסכום השווה לתזרים המזומנים של ארבעת החודשים האחרונים של 2019. הוא אומר כי ההלוואות צריכות להינתן "על ידי הבנקים במימון המדינה" וההחזר יתחיל עוד שמונה חודשים - ב-1 בינואר 2021.

במידה שעסקים לא יצליחו לחזור לגובה ההכנסות הרגיל שלהם, ההפרש בין ההלוואה למחזור הרגיל שלהם יהפוך למענק. לא צריך להיות כלכלן בעל ניסיון כדי להביע חשש שסעיף זה עלול להוות תמריץ לעסקים להציג תזרים נמוך מזה שהיה להם לפני המשבר - לקבלת הענק.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

לפי ליברמן, עצמאים ובעלי עסקים קטנים, ששילמו מס במהלך 2019, יקבלו מענק חד פעמי בגובה של 18 אלף שקל - פי שלושה בערך מהמענק שעליו מדובר בתוכניתו של כחלון. בנוסף, יצטרך בנק ישראל לפקח באופן הדוק על הריביות שגובים הבנקים על אותן הלוואות ועל המשכנתאות.

ליברמן מעריך כי המדינה תצטרך להשקיע בתוכנית 140 מיליארד שקל. הוא מציין כי עיקר הסכום יינתן כהלוואות – כך שלא ברור מהתוכנית כמה כסף תוציא הממשלה בפועל. 

לאור הקווים הכלליים של התוכנית, ניתן להתייחס אליה ככזאת שייעודה העיקרי הוא להציג ביקורת על הדרך שבה הממשלה מנהלת את המשבר מבחינה כלכלית, ולעורר את דעת הקהל נגד נתניהו. את התוכנית שהציג אתמול האוצר מגדיר ליברמן: "מהלך מסורבל ולא ישים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker