מתחילים לפקח: יו"ר ועדת הכספים הטרי דורש מהממשלה תשובות

ח"כ עודד פורר, היו"ר החדש של ועדת הכספים, הודיע כי ידרוש תמונת מצב כוללת בנוגע להתמודדות הממשלה עם משבר הקורונה לפני שיאשר תוכניות סיוע נוספות ■ "חייבים לייצר רשת ביטחון לעסקים קטנים ולעצמאים", הוסיף

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החקלאות, עודד פורר
חגי עמית
חגי עמית

ועדת הכספים פתחה הבוקר (ג') את ישיבתה הראשונה אחרי השבעת הכנסת ה-,23 כשבראשה עומד נציג ממפלגת ישראל ביתנו - חבר הכנסת עודד פורר. חבר הכנסת היחיד מבלוק הימין שהגיע לדיון היה ח"כ אופיר סופר ממפלגת ימינה. מטרת הישיבה היתה אישור הקמת קרן הלוואות לעסקים במצוקה בהיקף של 4 מיליארד שקל. לצורך זה, ביקש החשב הכללי כי המדינה תערוב לקרן בהיקף של 480 מיליון שקל.

פורר אמר בתחילת הדיון כי "נקבע לוחות זמנים ונבקש שעד ישיבת ועדת הכספים של יום חמישי תציג הממשלה את תרחיש היחוס שלה. צריך לדעת אם הממשלה מתכננת משבר של חודש, חודשיים או חצי שנה. חייבים לצייר לציבור מסלול כללי. אם הממשלה לא תייצר תוכנית, הוועדה תעשה זאת. אני אומר לנציגי האוצר: 'אל תבואו לוועדה כדי לבקש בקשות וקרנות הגנה - בלי שניתנת תמונת מצב כוללת'. לא נתקע את הסיוע למשק, אבל לא יהיה מצב שבו יגידו לנו שיש תוכנית סיוע למשק ואז נראה שאין דרך לממש אותה".

פורר הוסיף כי "חייבים לייצר רשת ביטחון לעסקים קטנים ולעצמאים. נדאג לתת תקווה לציבור הזה. אני שמח שנכח פה ח"כ מסיעת ימינה. זה לא זמן לחרמות. תצילו את המשק יחד איתנו. אם לא תהיה התגייסות אולי נשרוד את הקורונה, אבל יהיה חולה אחד שלא ישרוד - המשק".

ח"כ אורית פרקש הכהןצילום: עופר וקנין

ח"כ סופר פנה ליריביו הפוליטיים, הזהיר ממלחמת אחים והפציר להניח בצד את המאבק להחלפת בנימין נתניהו בראשות הממשלה: "אל תהיו כבריוני ירושלים", ברמזו למלחמת האחים שפרצה בין היהודים בירושלים בזמן המצור הרומאי על העיר.

ח"כ אורית פרקש הכהן מכחול לבן אמרה כי "התבקשנו בקדנציה הקודמת לאשר העברות בהולות בלי לקבל את התמונה הכללית של הגירעון התקציבי. הצעתי הראשונה לסדר היום היא שנקבל החלטה כי בדיון הקרוב יגיעו האנשים הרלוונטיים במשרד האוצר ויציגו את התוכנית הכלכלית שלהם. מה סך התקציבים שיופנו להתמודדות עם הקורונה ומה המקורות התקציביים שהממשלה מתכוונת להכין למטרה זו".

פרקש הכהן הוסיפה כי "יש כרגע פרסום על האפשרות של העלאות מסים. אני רוצה לדעת אם הממשלה תאשר את קרן ההלואות ומחר תיקח ביד אחרת מהכיס של האזרח, מה תוכנית ההמשך להצמחת המשק ואיך עושים זאת בתקציב המשכי של 1/12 ומשק הגולש לגרעון של 7%".

פרקש כהן ציינה כי "לא נוכל לשריין לקרן ההלוואות 4 מיליארד שקל בלי לקבל את התמונה הכוללת. אנו למודי ניסיון. הרבה הכרזות בטלוויזיה על תוכניות כלכליות נשארות בגדר הכרזות בלבד. רק אתמול גיליתי ש-11 מיליון שקל שהובטחו לנהריה אחרי השטפונות האחרונים בעיר - לא הגיעו ליעדם. החבר'ה האלה לא קבלו שקל ועומדים עכשיו חסרי אונים מול תוכנית כלכלית לא ברורה בנוגע לנגיף הקורונה".

עסק סגור בגלל הקורונהצילום: תומר אפלבאום

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר כי "כחברי ועדת הכספים אנחנו צריכים להקשיב לזעקה האותנטית של שכירים ועסקים קטנים - אנשים שלוו כסף מהבנק ולא יכולים להחזיר. כאלה שרוצים להגביל להם את החשבון. אנשים שתשלומי הארנונה שלהם מצטברים.  קנדה ומדינות מערב אירופה מגוננות על האזרח בכל. הן אוסרות להוציא מהדירה מי שלא משלם".

טיבי הוסיף: "המדינה צריכה לעמוד לצד אלה שמרגישים שחרב עליהם עולמם. אנשים לא יכולים לשלם את התחייבויותיהם. המדינה צריכה לבטל הסנקציות על אנשים כאלה. במקום לדחות את תשלום הארנונה יש לבטל אותו. בנוסף, גילו 5-4 חולי קורונה בלבד בחברה הערבית. כנראה לא מבצעים מספיק בדיקות במגזר זה. יש אנשים עם תסמיני קורונה במגזר הערבי שלא פונים לבדיקה בגלל היעדר מודעות".

אחמד טיבי צילום: אוהד צויגנברג

ח"כ מיקי לוי מכחול לבן ביקש מהמשלה לדחות את המע"מ על ידי עסקים קטנים ובינוניים בחודשיים או שלושה. לוי דרש גם להקל בתשלומי מס הכנסה וקרא לממשלה ליזום דיון עם רשות המסים כדי לדון בסיוע לעסקים קטנים. לוי גם טען כי הריבית על ההלוואות לא צריכה להיות יותר מפריים פלוס 2. "כרגע המדינה לא נותנת מענקים אלא נותנת הלוואות בתנאים מועדפים", אמר לוי.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, אמר בדיון כי "אנו מצפים לתחילת פעולת הוועדה. חיכינו לזה ואנו מברכים על כך. אחד הכלים הראשונים להתמודדות עם המשבר היה קרן לעסקים קטנים. הפעלנו בשמונה במארס קרן של 2 מיליארד שקל במסלול מיוחד. קצב הבקשות להלוואות ממנה ביומיים האחרונים מסתכם ב-300 בקשות ביום. העסק עובד ואנו רוצים להגיע להלוואות ב-8 מיליארד שקל. אנו לא מזהים בשלב זה מחנק אשראי, מבחינת ההון של הבנקים, אבל יש בעיה בגלל התיאבון לסיכון שלהם. ככל שנדע להשתתף בסיכון הזה, אז ברז האשראי ייפתח יותר".

ד''ר רון תומר, נשיא התאחדות התעשיינים: "אנו מברכים את משרד האוצר, החשב הכללי ואת ועדת הכספים על שקיבלו את עמדתנו והגיעו להסכמות בדבר הלוואות מטעם המדינה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שמדובר רק במענה הראשוני וכבר כעת ברור כי בעתיד הקרוב יידרשו צעדים נוספים מטעם המדינה כמו הגדלת הסכומים לטובת העסקים. הצלחת הקרן תשפט לא בהקמתה' אלא במהירות שהכסף יגיע למשק וכל זאת על מנת לייצר נזילות גבוהה שתעצור את המחנק של התעשיינים והעסקים. משבר בסדר גודל שאנו חווים כעת מחייב תגובה מהירה שתחזיר את הכלכלה הישראלית לשגרה של צמיחה ביום שאחרי המשבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker