חגי עמית
חגי עמית

ועדת הכספים החדשה של הכנסת תתכנס היום (ד') ב-12:30. התכנסות הוועדה תמשוך תשומת לב בעיקר בשל זהותו של הח"כ שיעמוד בראשה: בראשונה בחמש השנים האחרונות לא יהיה זה חבר כנסת מיהדות התורה שיישב בראש השולחן - במקומו יוביל את הדיון חבר הכנסת עודד פורר מישראל ביתנו. יותר מכך, בראשונה מזה עשר שנים יעמוד בראש הוועדה חילוני שאינו משתייך לציבור החרדי או לציונות הדתית.

פורר יתפקד אמנם כיו"ר זמני - בדיוק כפי ששימש היו"ר היוצא ח"כ משה גפני בשנה האחרונה - אבל גם כך הוא יהיה זה שיעמוד בראש ועדה המתבקשת לאשר את תוכניות החילוץ של משרד האוצר.

נושא הישיבה הבוקר, לדוגמה, יהיה אישור העמדת ערבות מדינה לקרן הסיוע הייעודית לעסקים בשל התפשטות נגיף הקורונה. ספק אם תוצאות הישיבה יהיו שונות משהיו לו גפני היה מוביל אותה. כשמדובר בסוגיית הצורך של סיוע למגזר העסקי קיימת תמימות דעים בין המפלגות השונות בנוגע לצורכי העצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים, הכורעים תחת המשבר.

למעשה, ההשלכות של חילופי כוח האדם בוועדה יבואו לידי ביטוי רק בהמשך הדרך. למשל, אם וכאשר ייעשה ניסיון להעביר תקציב בחודשים הקרובים על ידי איזו ממשלה שלא תקום בישראל. או כאשר תתחיל לעלות לדיון הסוגייה של סיוע כלכלי פרטני למגזרים השונים בחברה הישראלית.

נוסף על פורר, יהיו חברים בוועדה חברי הכנסת אורית פרקש הכהן, מיקי לוי, מיכאל ביטון ואבי ניסנקורן מכחול לבן. מטעם העבודה-מרצ יהיה חבר בה איציק שמולי. שמם של ארבעת חברי הכנסת שייצגו את הליכוד עדיין לא ידועים וכך גם זהות חברי הכנסת שייצגו את יהדות התורה, ש"ס, ימינה והרשימה המשותפת. הליכוד מסר הבוקר כי חברי  בלוק הימין לא יכבדו את החלטת הכנסת בנוגע להקמת הוועדות - ויחרימו את דיוניהן.

עודד פורר. "אם משרד הספורט והאוצר יגיעו בזמן שנותר למתווה מוסכם, אמשוך את ההצעה", התחייב
ח"כ עודד פוררצילום: תומר אפלבאום

פיקוח על השב"כ בהפעלת האמצעים הדיגיטליים

במקביל להקמת ועדת הכספים, הוחלט אמש גם על הקמת ועדת קורונה בראשות עפר שלח (כחול לבן); ועדת חוץ וביטחון בראשות גבי אשכנזי (כחול לבן); ועדת חינוך בראשות ניצן הורביץ (עבודה-מרצ); וועדת עבודה ורווחה וועדה למיגור האלימות במגזר הערבי - שתיהן בראשות יושבי ראש מטעם הרשימה המשותפת.

ועדת החוץ והביטחון הזמנית אישרה אתמול גם את הקמתה של ועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים, שהחלה לדון בשבוע שעבר בצו ההסמכה לשב"כ על מנת לסייע במאמצים לצמצם את התפשטות הקורונה - דיון שטרם הסתיים. היו"ר אשכנזי אמר כי "אני משוכנע שהוועדה תמלא בצורה מקצועית את ייעודה בתקופה המורכבת שלפנינו, ותמשיך בהקדם האפשרי את הדיון שהחלה בשבוע שעבר".

על הדיון בנושא פיקוח על האמצעים הטכנולוגיים שבהם משתמש השב"כ לפיקוח על חולי קורונה אמר אשכנזי כי "ועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים, אשר הוקמה הלילה, תתכנס בהקדם לדיון בשל חשיבות הנושא, ובהתאם לפסיקת בג"ץ שקובעת כי על הוועדה לפקח על שב"כ בהפעלת האמצעים הדיגיטליים".

ועדת המשנה למודיעין היא זו שהחלה בשבוע שעבר, ביום האחרון לכינונה של הכנסת הקודמת, את הדיון בהסמכת השב"כ לסייע במאמצים לצמצם את התפשטות נגיף הקורונה. 

ח"כ עפר שלח היו"ר המיועד של הוועדה המסדרת אבי ניסנקורן, אתמול בבג"ץ
הח"כים עפר שלח ואבי ניסנקורן, בבג"ץצילום: אמיל סלמן

"לתת מזור לעובדים"

חברי סיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה וימינה עזבו אמש את הדיון בוועדה המסדרת בנוגע להקמת הוועדות, תוך הבעת תרעומת על מה שלדבריהם הוא הפרת הנוהג של הימנעות מריבוי ועדות בזמן ממשלת מעבר. ניסנקורן, יו"ר הוועדה המסדרת, הביע את אכזבתו על עזיבתם והוסיף כי "כבר לפני הבחירות רצינו להקים את הוועדות הללו, אך לאור התנגדות הייעוץ המשפטי להקמת ועדות חדשות שבוע-שבועיים לפני הבחירות הורדנו את זה מסדר היום והודענו שנפעל להקמתן מיד לאחר הבחירות".

ניסנקורן פירט את הסיבות להקמת הוועדות המיוחדות: "חייבים לפקח על מה שקורה בנושא. הרבה אזרחים מודאגים והכנסת חייבת להוסיף את תרומתה ולפקח על מה שנעשה, לסייע גם לכוחות השונים לבצע מלאכתם נאמנה ולייצר שקיפות לציבור". לגבי הוועדה למיגור האלימות והפשיעה במגזר הערבי, הוא ציין כי "יש בעיה קשה של פשיעה ואלימות במגזר הערבי".

לגבי הוועדה להיערכות מערכת החינוך לשנת הלימודים הבאה והמשבר בחינוך המיוחד, אמר ש"אמנם שנת הלימודים נפתחת בספטמבר, אך ההיערכות מסתיימת במאי, ועתה בגלל משבר הקורונה נדרשת היערכות מיוחדת. בתחום החינוך המיוחד יש משבר אדיר שמחייב טיפול. תלמידים נשארים בבית וכדומה. הצורך של הוועדה נגזר מהבקשות של הורים וארגוני מורים וגם משבר בחינוך המיוחד ולאור צוק העיתים, הקורונה שמשפיע על ההווה וגם על ההמשך. מערכת החינוך ענקית ודורשת טיפול ותשומת לב".

לבסוף, תיאר את הוועדה הרביעית (ועדה מיוחדת לענייני עבודה ורווחה), ואמר: "כבר תקופה ארוכה בלי ועדה שדנה בנושאים האלה ודווקא עכשיו חייבים אותה ולתת מזור לעובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום