היום שבו הרשימה המשותפת תחצה את הקווים

אם אכן הח"כים הערבים יצביעו בעד מינויו של נציג ישראל ביתנו לתפקיד יו"ר ועדת הכספים, תהיה בכך שבירה של שיתוף פעולה ארוך שנים שלהם עם החרדים ■ ההשתלטות של הגוש המתנגד לנתניהו על הועדה תביא לכך שכל תוכנית לחילוץ המשק מהמשבר תצטרך את אישורו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איימן עודה
איימן עודהצילום: AFP

שורות אלו נכתבות בזמן שבליכוד מתארגנים ל'פיליבסטר' - משמע לקרב התשה - בניסיון אחרון לעכב את השתלטות כחול לבן על הכנסת. בשעה 16:00 צפוי להתחיל במליאת הכנסת הדיון על הקמת הוועדה המסדרת. אחרי שזה יסתיים תתכנס ועדה זו - ותתחיל להצביע על הקמת ועדות הכנסת. לאחר מכן, תחזור שוב ההצבעה למליאה שתצביע בנוגע להקמת כל ועדה בנפרד. אם הח"כים והשרים ימלאו את תפקידם נאמנה – הוועדות יוקמו רק מחר. למרות זאת, בשלב זה כל שנותר לליכוד לעשות הוא לעכב את רוע הגזירה.

בסופו של דבר, צפויות להתחיל לתפקד אחרי מחר ועדת קורונה, בראשות חבר הכנסת עופר שלח, ועדת חוץ וביטחון בהובלת גבי אשכנזי, ועדת חינוך בראשות ניצן הורביץ ממרצ וועדת כספים בראשות עודד פורר מישראל ביתנו.

החוליה החלשה בגוש המתנגד לבנימין נתניהו נכון למועד כתיבת שורות אלו היא הרשימה המשותפת. הח"כים הערבים נמצאים במצב בו הם אמורים להצביע לטובת מועמדותו של חבר כנסת מישראל ביתנו - מפלגה שיושב הראש שלה לא חסך בהתבטאויותיו נגד שיתוף פעולה עימם בעבר - כדי להדיח את חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה. בכך ישברו חבר הכנסת אחמד טיבי ועמיתיו ברית ארוכת שנים עם החרדים במסגרתה הם סייעו אחד לשני להעביר חוקים התואמים את האינטרסים של המגזרים אותם הם מייצגים. ברשימה המשותפת דורשים פיצוי תמורת התמיכה הזו. הדיונים נכון לעכשיו מתמקדים באפשרות של מתן ראשות ועדת העבודה והרווחה לנציג הרשימה המשותפת.

אם המהלך שמובילה כחול לבן יסתייע בידה הרי שלראשונה מזה עשר שנים יעמוד בראש הוועדה חילוני שאינו משתייך למגזר החרדי או לציונות הדתית. מי שייכנס לתפקיד יתפקד אמנם כיו"ר זמני – בדיוק כפי ששימש גפני עצמו בשנה האחרונה - אבל גם כיו"ר זמני הוא יהיה זה שיעמוד בראש ועדה המתבקשת לאשר את תוכניות החילוץ של משרד האוצר, בין אם מדובר על קרן הלוואות המדינה ובין אם מדובר על תוכניות סיוע במזומנים. בין אם מדובר בתוכניות סיוע לאל על, לעסקים קטנים או למפעלים גדולים יותר הקורסים בימים אלו- כל מהלך יעבור דרך ועדת הכספים.

אם וכאשר ייעשה ניסיון להעביר תקציב בחודשים הקרובים על ידי איזו ממשלה שלא תקום בישראל – תפקיד יו"ר ועדת הכספים צפוי להיות אפילו מהותי עוד יותר. הוא עלו להשליך מהותית על האינטרסים של הסקטוריאליים של המגזרים השונים בחברה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker