היועץ המשפטי של הכנסת מחייב את אדלשטיין לכנס את הוועדה המסדרת

מאז תחילת השבוע מסרב יו"ר הכנסת לכנס את הוועדה, בגלל היעדר הסכמה בין הליכוד לכחול לבן על הרכבה ■ יו"ר התנועה לאיכות השלטון: ״אדלשטיין מחלל את משכן הכנסת" ■ הליכוד עתר נגד ועדת הבחירות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיירת המחאה נגד הפגיעה בדמוקרטיהצילום: אוהד צויגנברג
חגי עמית

המאבק על כינוס הכנסת עלה מדרגה היום כאשר רצף של עתירות נגד יו"ר הכנסת הוגשו לבג"ץ על ידי סדרה של גופים – בהם התנועה לאיכות השלטון והעמותה לדמוקרטיה מתקדמת. "יו"ר הכנסת וראש הממשלה פועלים נגד הכרעת העם, במטרה לעקר את הרוב שהושג בבחירות כדי להחליפם", אמר מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו. ״יו״ר הכנסת מחלל את משכן הכנסת, נאחז בקרנות המזבח ומסרב לפנות את מקומו", הוסיף יו"ר התנועה לאיכות השלטון, עו״ד אליעד שרגא. "אנחנו עדים לאחד מימיה השחורים של הדמוקרטיה בישראל. יום שבו הסימפטומים של דיקטטורה התפתחו למחלה אנושה הזקוקה לטיפול ביחידה לטיפול נמרץ״.

בצל השבתת הכנסת ואישור תקנות החירום, שיירה של מאות מכוניות ניסתה להגיע היום (ה') לכנסת במחאה על הפגיעה בדמוקרטיה. המשטרה חסמה לנהגים את הדרך לכנסת, בטענה כי המחאה אינה חוקית, וינתנו קנסות לחלק מהנהגים. כעת השיירה נוסעת סביב קרית הממשלה.

בתוך כך, 50 חברי סגל בכירים בפקולטות ובבתי הספר למשפטים בכל הארץ התריעו בפני אדלשטיין ובפני היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, על אי־החוקתיות של סגירת הכנסת, והם קוראים לכינוס של הכנסת ללא דיחוי

מפגינים נגד הפגיעה בדמוקרטיה ליד הכנסתצילום: אוהד צויגנברג

היועץ המשפטי ינון הוציא אתמול בערב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מכתב המבהיר לו כי אין ביכולתו לדחות את תחילת עבודת הוועדה המסדרת על בסיס תקנות הבריאות שהוציא – המגבילות את כינוס חברי הכנסת בהתאם להנחיות משרד הבריאות להתמודדות עם נגיף הקורונה. ינון גם קבע כי הרכב הוועדה המסדרת ייקבע בהצבעה בכנסת והבהיר לאדלשטיין כי דווקא בעת הנוכחית בה ישראל מתמודדת עם מצב חירום הוא מחויב להתניע את ועדת הכנסת מוקדם ככל האפשר.

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטייןצילום: אוהד צויגנברג

מאז תחילת השבוע מסרב אדלשטיין לכנס את הוועדה המסדרת – לאור היעדר הסכמה בין הליכוד לכחול לבן על הרכבה. בליכוד מסרבים להשלים עם אובדן הרוב של גוש הימין בכנסת בבחירות האחרונות ומתעקשים על כך שהרכב יתחלק באופן שוויוני בין הגושים, אך בכחול לבן מסרבים לכך.

נתניהו משתמש באדלשטיין ככלי לצורך עצירה של הקמת הוועדה המסדרת וקידום חקיקה שתמנע ממנה לכהן כראש ממשלה בעודו מואשם בפלילים. משמעות קביעתו של ינון היא שכחול לבן תוכל לנצל את הרוב שיש לה במליאת הכנסת כדי לקדם את הקמת הוועדה המסדרת ואת ההליכים נגד נתניהו.

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינוןצילום: אמיל סלמן

בד בבד עם סירובו של אדלשטיין לכנס את הכנסת, ממשיך היום הליכוד את מאבקו נגד תוצאות הבחירות האחרונות, באמצעות עתירה שהגישו כמה חברים במפלגה נגד ועדת הבחירות המרכזית, היועץ המשפטי לממשלה, משרד הפנים ומפלגות כחול לבן, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו, העבודה גשר מרצ, ש"ס ויהדות התורה. בעתירה דורשים הח"כים לקבל מידע בנוגע למספר המצביעים ששהו בחו"ל ולמרות זאת הצביעו בבחירות האחרונות, לקבל את הפרוטוקולים המלאים של הקלפיות ואת ציר הזמן של הדיווחים האלקטרוניים בכל קלפי.

העותרים מנמקים את פנייתם בזינוק בשיעור ההצבעה למפלגות מסוימות בקלפיות הנגישות, בזינוק בשיעור ההצבעה לרשימה המשותפת במגזר הערבי ובזינוק בהצבעה לרשימה המשותפת ולכחול לבן במעטפות הכפולות. ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר: "גם בזמנים לא פשוטים אלו, ואולי דווקא בזמן כזה, אסור לנו לוותר על טוהר הבחירות. לכן, הגשנו בג"ץ נגד ועדת הבחירות, לאחר שניסינו בדרך המלך לקבל את המידע הדרוש לנו כחברי ועדה לצורך בקרה ופיקוח. פעם אחר פעם נענינו בשלילה, זלזול או התעלמות, בניגוד לכל היגיון בסיסי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker