גנץ, קח את הבריאות

במצב העניינים הנוכחי, אין ברירה לכחול לבן אלא לסתום את האף וגם קצת לעצום עיניים וללכת לממשלת אחדות עם הליכוד ■ עם זאת, עליו לקחת את תיק הבריאות ולרפא אותו מכל הרעות החולות של ליצמן ונתניהו

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר כחול לבן, בני גנץ
יו"ר כחול לבן, בני גנץצילום: Dan Balilty/The New York Times

הבלגן הפוליטי הדוחה וההשתלטות של אנשי נתניהו על מוסדות המדינה, באופן לא דמוקרטי בחסות משבר הקורונה - ואחרי שלא קיבלו מנדט שלוש מערכות בחירות - לא צריכים למנוע ממשלת אחדות. נכון, זה מעצבן - ובמצב נורמלי אולי היה שווה ללכת אפילו לבחירות רביעיות כדי לא לשבת עם נתניהו וכל המדמנה המסוכנת שהוא בנה סביבו. אלא שאנחנו לא במצב נורמלי. 

קודם כל, משבר הבריאות רחוק מסיום, ואף אחד לא יודע מה עוד יידרש מאיתנו בשבועות הקרובים, שלא לומר בחודשים הקרובים .כמה אבידות עוד יהיו בנפש במלחמה שנכפתה עלינו וכמה נפגעים בכלל. וזה עוד לפני שדיברנו על העניין הכלכלי - משק שלם ייראה כמו חורבה כשנצא כולנו מהבידוד וקשה לדעת איך הולכים מכאן, ומה יהיה אפשר להציל. 

ולכן אין ברירה לכחול לבן אלא לסתום את האף וגם קצת לעצום עיניים וללכת לממשלת אחדות עם הליכוד. במצב כזה עולה השאלה מה יעשה בני גנץ בשלב הראשון כאשר נתניהו עדיין ראש ממשלה. ההצעה שלי לגנץ: קח את משרד הבריאות. משנה לראש הממשלה ושר הבריאות. 

יחד עם שר הבריאות, יעקב ליצמן, נתניהו וממשלותיו לאורך העשור האחרון ייבשו את המערכת תוך זלזול וחוסר רצינות. ולא רק זה אלא שהם יצרו בה התנהלות של פרוטקציות ומקורביזם עד שלאדם הפשוט, שאין לו קשרים באף בית חולים, חוסר השוויון צועק לעין. הפוליטיקאים, המיליונרים והחברים של ליצמן מקבלים יחס מועדף בבתי החולים והם לא מרגישים כמעט בבעיות של המערכת. ממש כמו שהם לא נוסעים בתחבורה ציבורית ולכן לא מבינים מספיק את חשיבותה. יש במערכת הבריאות עובדים נפלאים ומסורים ומקצוענים, יש  בה המון שכל וקדמה ונסיון ויכולות ואף רצון טוב, אבל אין בה מספיק השקעה ותקציבים, יש בה מחסור בעובדים ובעיות מבניות.

כמובן, גנץ צריך לקחת את הפיקוד על המערכת רק אחרי שוידא שיקבל תקציבי ענק, וסמכויות בלעדיות על החלטות. אחרי שישתלט על המשבר הנוכחי יצטרך גנץ להקים ועדת חקירה עם דד ליין מהיר לסיום עבודתה ועם סמכויות ליישום שינויים, ואז להוביל מהפכה בבריאות. הוא צריך להסתייע במומחים מהאקדמיה מההיי-טק, מתעשיית הסטארט-אפ, מהצבא, מהכוחות הפנימיים במשרד ואף מחו"ל. בעוד שנה, אחרי שימונה לראש ממשלה, הוא ימשיך את הטיפול מקרוב במהפכה בבריאות. בין אם ימנה שר בריאות מתחתיו או שיישאר גם בתפקיד, בעוד ארבע שנים הוא יוכל להציג לעולם את מערכת הבריאות המתקדמת והשוויונית והמקצועית ביקום.

זה גם יהיה האנטי הכי גדול לנתניהו שלקח לעצמו את משרד התקשורת ב-2015 רק כדי לדאוג לעצמו ולמשפחתו - ובשיא הבלאגן הבריאותי, גייס את המוסד כדי "לחטוף" ערכות בדיקה, משל היינו בצה"ל של שנות החמישים. זה ייראה שאצל גנץ ישראל באמת לפני הכל. מערכת הבריאות נלחמת במשבר הקשה אי פעם ועם חשיבות עליונה למדינה ולעתידה כאשר היא כמעט על הקרשים, זה הזמן להתגייס ולהציל אותה ואיתה את כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker