עתירה לבג"ץ: לבטל את מינוי ראש הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים

גילה גמליאל מינתה לפני חודשיים את ראש אגף האסטרטגיה במשרדה לתפקיד, תוך שהיא מסבירה כי מדובר במינוי זמני ■ מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל עתר נגד המינוי

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה גמליאל
גילה גמליאלצילום: תומר אפלבאום

מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל עתר בשבוע שעבר לבג"ץ בדרישה לבטל מינוי שביצעה השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל. גמליאל מינתה לפני כחודשיים את מנהל אגף אסטרטגיה במשרדה - לירון הנץ - לתפקיד ראש הרשות לפיתוח כלכלי של מגזר המיעוטים.

בעתירה שהגיש בשם מוסאווה עו"ד עמי הולנדר, מתבקשת גמליאל להסביר מדוע היא לא מקימה ועדת איתור לתפקיד ומנהלת תהליך היוועצות עם ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות לצורך מינוי ערבי או ערבייה לתפקיד - כמתבקש מהחלטות הממשלה בנוגע לייצוג הולם של ערביי ישראל בשירות המדינה. בתגובה לעתירה, הורה בית המשפט למשרד לשוויון חברתי לנמק את החלטתו עד לתחילת אפריל.

הנץ מונתה לתפקיד לפני כחודש, לאחר שגמליאל לא הצליחה לאייש אותו במשך כמעט שנתיים. התפקיד נותר לא מאויש, אף שקידום החברה הערבית הוא אחת המשימות החשובות ביותר למשק הישראלי ואף שזו תקופה שבה אמורה להיות מיושמת החלטת ממשלה 922, הנוגעת לתוכנית לפיתוח כלכלי של המגזר ב-2020-2016, שלה הוקצו 15 מיליארד שקל.

גורמים שעבדו מול הנץ הגדירו אותה במועד המינוי כאשת מקצוע ראויה. היא נהנית גם מייחוס משפחתי, אחייניתו של איש התקשורת יעקב ברדוגו. גמליאל נימקה בזמנו את הצורך הדחוף במינויה של הנץ בכך שתוכנית החומש הבאה למגזר הערבי אמורה להיות מוגשת לממשלה עד סוף 2020 - והבהירה כי מדובר במינוי זמני לשלושה חודשים. עם זאת, חודש לפני תום המינוי אין בנמצא סימנים לכך שהמשרד עומד לאתר אדם שיאייש את התפקיד באופן קבוע.

לטענת העותרים "ברור שהמינוי הזמני יהפוך להיות קבוע למרות היעדר כל ניסיון או היכרות של גברת הנץ עם האוכלוסייה הערבית, תרבותה, מנהגיה וגורמי המפתח להנעת תהליכים בה, ויהפוך את תוכנית החומש המתגבשת על ידי הגברת הנץ, אשר חשיבותה לקידום החברה הערבית הינה מכרעת, לאות מתה, ולתוכנית שבלתי ניתנת ליישום. הגב' הנץ קיבלה את התפקיד ללא  ניסיון קודם בתחום, במהלך תקופת בחירות, מבלי שהגישה מועמדות לוועדת איתור ולאחר הקפאה בלתי מוצדקת, ותמוהה, של הליך איתור קודם לתפקיד שלא ברור מה עלה בגורלו".

יעקב ברדוגוצילום: מוטי מילרוד

במקביל לדרישה לפתוח בהליך איתרו לתפקיד - מבקשים העותרים מבית המשפט להוציא צו ביניים המורה לגמליאל והנץ להימנע מכל פעולה שעלולה להשפיע על תוכנית החומש הבאה. לטענתם "מדובר במינוי שלא ניתן להסבירו אלא באמצעות העובדה שבהליך ההחלטה בעניינו לא רק שלא נשקלו כלל השיקולים הרלוונטיים, אלא שבאופן קרוב לוודאי נשקלו שיקולים זרים - ריצוי מקורבים ומניעים פוליטיים אחרים". בנוסף הם טוענים כי למרות תקופת הבחירות שבה אנו שרויים, הנחיות היועץ המשפטי לממשלה מאפשרות מינויים במקרים חריגים דוגמת המקרה הנוכחי.

העותרים מנמקים את העתירה בכך שחוק המינויים הממשלתיים קובע כי יש לתת ייצוג הולם לאזרחים הערביים במגזר הציבורי ובהחלטת הממשלה שקבעה כי עד 2012 אחוז עובדי המדינה הערבים ישראליים יגיע ל-10% לפחות. זאת בזמן שבפועל רק 5.4% מעובדי המשרד לשוויון חברתי הם ערבים.

לטענת גורמים במוסאווה פעילותה של הנץ נעשית בצל הטענות נגד מינויה. הנץ אירגנה באחרונה כנס היגוי לבדיקת התקדמות החלטה 922. גורמים בוועד ראשי הרשויות הערביות ניסו להחרים אותו - ולבטלו.

עם זאת מקורב ללירון הנץ מסר בסוף השבוע כי "ראשי רשויות במגזר הערבי מותחים בעצמם ביקורת חריפה על יו"ר הוועד שלהם. הוא חושב שהוא מוביל 'מרד' ומסית נגד עובדת מדינה, אבל היא נפגשת עם בכירים במגזר הערבי - ראשי רשויות, אנשי ממשל ובכירים באקדמיה, שמשתפים איתה פעולה באופן מלא".

השרה גילה גמליאל מסרה: "עשינו היסטוריה שאף אחד לא עשה לפני בחברה הערבית, עם 15 מיליארד שקל ותוכנית אסטרטגית מושקעת, אבל גורמים פוליטיים מנסים לעשות ספין על חשבוני. אזרחי ישראל הערבים ראויים ליותר ממרכז מוסווא, שעושה רק פוליטיקה קטנה כדי לגזור קופון. אפילו שופט בית המשפט העליון דחה על הסף את צו הביניים והחליט לקיים דיון בנושא רק בעוד חודש. אנחנו נציג בעוד מספר שבועות מתווה לתוכנית כלכלית חדשה למגזר, על אפם ועל חמתם של כל המחרימים ולטובת האזרחים.

מהמשרד לשוויון חברתי נמסר: "עלה צורך דחוף באיוש התפקיד כדי להתניע את התוכנית הכלכלית הבאה למגזר הערבי. ועדה של נציבות שירות המדינה בחנה לתפקיד את עובדי המשרד וגורמים חיצוניים, אך הוקפאה בשל תקופת ממשלת המעבר. נציב שירות המדינה קבע כי לירון הנץ יכולה לאייש את התפקיד באופן זמני, ולאחר הקמת ממשלה קבועה הוועדה תבחר מועמד קבוע. לירון הנץ משמשת סמנכ"ל אסטרטגיה במשרד ועושה את תפקידה באחריות ובמסירות לטובת החברה הערבית וכלכלת מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker