בליכוד לא יודעים להפסיד? יעתרו לבג"ץ נגד תוצאות הבחירות

עם 7,000 קולות חסרים למנדט ה-37, בליכוד כופרים בנתוני ההצבעה של הרשימה המשותפת במגזר הערבי — ויעתרו לבג"ץ בדרישה לדחות את מסירת התוצאות לנשיא ■ ח"כ אבי ניסנקורן: הבחירות היו תקינות ואנו לא משתפים פעולה עם הדה לגיטימציה שעושים להן

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו בליל הבחירות, השבוע
נתניהו חוגג מוקדם מדי את תוצאות הבחירות, השבועצילום: עופר וקנין

ועדת הבחירות אמנם פירסמה את תוצאות הבחירות ביום חמישי האחרון, אבל המלחמה על השאלה מי ניצח בבחירות לכנסת ה-23 עוד לא תמה. בליכוד מערערים בימים אלו, לא רק על השאלה אם ראוי לספור את קולות האזרחים הערבים כדי לענות על השאלה מי ניצח, אלא גם על עצם התוצאות.

ביום שלישי הקרוב אמור יו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל, למסור את התוצאות לנשיא המדינה ראובן ריבלין. בליכוד שואפים לדחות את המועד הזה. הסיבה לכך היא שכל עוד התוצאות אינן נמסרות לנשיא - הן אינן סופיות. אחר כך, כבר כמעט בלתי אפשרי לשנות אותן בדיעבד. הליכוד צפוי לפנות ביום ראשון לבג"ץ, בדרישה לדחות את המועד הזה. טענת המפלגה היא שלא הותירו בידיה די זמן כדי לבחון את התוצאות, כדי לוודא שלא נפלו אי סדרים בספירת הקולות.

סוגיית הזמן היא קריטית. מערכת הבחירות אמנם תמה באופן רשמי - אבל הקמפיין של הליכוד נמשך במלוא עוזו גם לאחריה. לקמפיין של אחרי הבחירות יש מספר מטרות. אחת מהן, היא ביצוע דה לגיטימציה לכל מהלך פוליטי שיתחשב ב-15 המנדטים שקיבלה הרשימה המשותפת - והורדת האפשרות של ממשלה בתמיכתה מהפרק. מטרה שנייה היא פגיעה בלגיטימיות של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. במסגרת זו, חמש שנים אחרי התפוצצותה של פרשת השחיתות בה היו מעורבים שורה של בכירים בישראל ביתנו - נזכרו בליכוד לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיחקור את מעורבותו של ליברמן בפרשה.

פנייה תמוהה למי שזוכר, בגלל הסלחנות שגילה הליכוד לליברמן עם חשיפת הפרשה.

טענת הליכוד: אי סדרים בספירת הקולות ביישובים הערביים

ככל שתקופת חוסר הוודאות בנוגע לזהות המנצח תימשך - יהיה לבנימין נתניהו יותר זמן להמשיך בקמפיין הזה מעמדת ראש הממשלה.

נציגי הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, איימן עודה ומנסור עבאס
נציגי הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, איימן עודה ומנסור עבאסצילום: רמי שלוש

כשניסינו להבין מהיכן נובעות טענות הליכוד בנוגע לתוצאות הבחירות הגענו במהרה לטענה כי עשויים להיות אי-סדרים בספירת הקולות במגזר הערבי. במלים פשוטות יותר - בימים הקרובים אנו צפויים לצפות בקמפיין דה לגיטימציה של הליכוד לתוצאות, בטענה שההישג של הרשימה המשותפת אינו אמיתי. בליכוד מתקשים לשייך את ההישג הפנומנלי של הרשימה המשותפת כתגובת מחאה טבעית של האזרחים הערבים על ההסתה של הימין נגדם - וטוענים לאי סדרים בספירת התוצאות.

בחזית המאבק לדחיית ההכרעה בבחירות ניצבים חבר הכנסת שלמה קרעי ועמית הלוי - הנמצא במקום ה-39 ברשימה.

כששאלנו את הלוי בסוף השבוע, האם הגיעו אליו עדויות קונקרטיות לאי סדרים בהליך הספירה הוא השיב כי "לא אוכל לומר עדיין. כרגע זיהינו בעיות של הקלדה פה ושם. אני לא יודע מה ההיקף שלהן. לא קיבלנו את הגיליונות המפרטים את פרוטוקולים של ועדות הבחירות עד עכשיו". הלוי המשיך ואמר: "כן קיבלנו עדויות מהשטח שתואמות את החריגה מהסטטיסטיקה שראינו בתוצאות. ברוב הישובים במגזר הערבי, למעט הערים המעורבות שקשה לבדוק אותן. מהניתוח שלנו עולה כי מתוך כ-570 אלף איש שהצביעו במגזר הערבי, 95% ומעלה הצביעו לרשימה המשותפת.

"באום אל פאחם לדוגמא, באו להצביע 23 אלף איש - כולם למשותפת. זכותם, אבל זה מה שנקרא סטטסטיקה חריגה. לאן נעלמו קולות מפלגת העבודה וכל החברים של עמיר פרץ מההסתדרות במקומות האלו? בבדיקה שלנו ראינו שבאפריל היו במגזר הערבי כולו 39 אלף קולות לשאר המפלגות. עכשיו היו 9,000. יש לנו עדויות בכפרים שהיו בהם אפס קולות למחל. חמולת דיאב בטמרה מתקשרים אלי ואומרים 'אנחנו הצבענו מחל - אתה אחראי לבדוק מה קרה'. כל זה בבדיקה. בבחירות ספטמבר התחלנו ב-31 מנדטים בפרסום הראשון של הספירה ושבוע אחר כך זה נגמר ב-32 מנדטים. באפריל התחלנו מ-36 מנדטים לליכוד וזה נגמר ב-35", אמר הלוי.

ח"כ שלמה קרעי
ח"כ שלמה קרעיצילום: אוליבייה פיטוסי

ההבדל בין 58 מנדטים לגוש התומך בחסינות משפטית לנתניהו, לבין 59 מנדטים עשוי לשנות את עתיד המדינה. עם זאת, כדי לשנות את תוצאות הבחירות, זקוק הליכוד לטעויות בהיקף סיטונאי. לליכוד חסרים 7,000 קולות כדי לקבל מנדט נוסף. לש"ס חסרים כ-5,000 קולות. ספק אם המגזר הערבי הוא המקום ממנו קולות אלו יגיעו - למעט תסריט בו נעשו זיופים המוניים. זה לא ייאש את קרעי כשדיברנו איתו השבוע. 

"הן באפריל והן בספטמבר התגלו טעויות ששינו את תוצאות הבחירות. נכון שהמרחק שלנו משינוי התוצאות גדול מבפעמים הקודמות. אבל עדיין יש המון בדיקות שאפשר לבצע", אמר על כך קרעי. "אם ייתוספו 2,500 קולות לליכוד וייגרעו 2,500 קולות לכחול לבן - זה משנה את התוצאה".  

למרות האכזבה של כחול לבן מ-33 המנדטים שקיבלה - אל מול 36 של הליכוד - בקרב על אמינות התוצאות, נוצר מצב ביום שישי בו בליכוד תוקפים את ועדת הבחירות ובכחול לבן מגינים עליה. בעוד בליכוד טענו כי ועדת הבחירות אינה מעבירה להם את הפרוטוקולים המפרטים את סדר הזמנים של הליך הספירה - בכחול לבן ובוועדת הבחירות טענו שהנתונים כבר הועברו.

"בבחירות הקודמות היו אחרי הבדיקות 200 קולות שזזו מיהדות התורה לליכוד. אבל אף פעם לא התגלה אי התאמות של אלפים בספירה. גם לנו יש צוות מתנדבים שעובר פרוטוקול פרוטוקול. ואנו רואים שוועדת הבחירות עובדת מסודר. אני לא צופה יותר מדי אי התאמות. העבירו לנו כבר את מרבית החומר ועד יום ראשון נסיים לבדוק הכל", אמר ביום שישי ח"כ אבי ניסנקורן - יו"ר סיעת כחול לבן בכנסת האחראי מטעם המפלגה על בדיקת הספירה. "אני לא רואה סטייה חשודה. הבחירות האלו היו מאוד מסודרות. גם ביום הבחירות עצמו הסתובבנו וראינו את זה. היו 5,000 מפקחים אחראים לטוהר הבחירות. על כל שתי קלפיות היה מפקח. מעבר ל-10,000 חברי ועדת קלפי שעבדו בתקן מלא מבוקר עד לילה".

"אין לליכוד עילה לטעון נגד התוצאות. הם מנסים במזיד לפגוע בלגיטימיות של תוצאות הבחירות. זו פשוט פגיעה בוועדת הבחירות שעבדה כמו שצריך. קיבלנו את כל החומר שביקשנו. זה מכעיס אותי כי ועדת הבחירות עברה כה הרבה בדיקות ומסיתים נגדה מאז יום שני בערב", אמר ניסנקורן.

אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורןצילום: מוטי מילרוד

"הליכוד שלח כבר 90 הסתייגויות על 90 פרוטוקולים ורק בשניים נמצאו אי התאמות קלות - אחד מהן לרעת הליכוד", המשיך ניסנקורן. "אין עילה לא לפרסם את תוצאות הבחירות. הבחירות היו תקינות ואנו לא משתפים פעולה עם הדה לגיטימציה שעושים להן. פעם הליכוד יוצא נגד פרקליט המדינה, פעם נגד מפכ"ל המשטרה, פעם נגד השופטים של נתניהו ועכשיו זו ועדת הבחירות שהפכה להיות לא לגיטימית".

"שקיפות היא חלק מטוהר הבחירות ובוועדת הבחירות השקיפות היא מהם והלאה. הם העבירו מעט מאוד פרוטוקולים - ורק אחרי מלחמות איתם. יתכן למשל שנגלה שבהרבה קלפיות פסלו פתקים שלנו. היו מאות קולות פסולים בבני ברק לדוגמא", אמר על כך קרעי. 

כשאיתגרנו את קרעי ושאלנו אותו מה יעשה אם ימצא טעויות המטיבות עם הליכוד ופוגעות בכחול לבן הוא השיב כי "אם נמצא טעויות שנעשו בזדון ברור שנדווח. אבל התפקיד של הצד השני הוא לתקן את הטעויות שנעשו לטובתנו. אנו עובדים עם סכין בין השיניים ונלחמים על גורל המדינה. אנו מחפשים קולות של מחל שנפסלו סתם. נגיש בג"ץ כדי שלא יגישו את התוצאות לנשיא ביום שלישי, אלא רק אחרי שיהיה לנו משך זמן סביר לעיין בכל הפרוטוקולים והגליונות של הוועדות המחוזיות. החוק מאפשר לנו 8 ימים אחרי הבחירות לבדיקות. בינתיים 4 ימים עברו ולא קיבלנו את החומר. כך שאין לנו סיבה לאפשר להגיש לנשיא התוצאות הרשמיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker