פתרון חידת ליברמן: יתמוך בחקיקה להדחת נתניהו

ישראל ביתנו הכריזה לאחר ישיבת הסיעה כי תפעל לקדם שני חוקים: חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות; וחוק המונע מח"כ שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה ■ פרופ' ידידיה שטרן: "החוק הזה הוא פרסונלי, וזה פסול"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן. מתווה לסילוק נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

בעקבות המגעים בין מפלגת כחול לבן לישראל ביתנו, הכריז היום (ה') יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שמפלגתו תפעל לקידום שני חוקים. הראשון: חוק המגביל כהונת ראש ממשלה לשתי קדנציות; והשני: חוק המונע מחבר כנסת שעומד נגדו כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה.

אם שני החוקים יעברו בכנסת, משמעותם שבתסריט של מערכת בחירות נוספת - רביעית במספר - בראש הליכוד יעמוד מועמד שאינו יכול מבחינה חוקית לכהן כראש ממשלה.

חבר הכנסת עפר שלח (כחול לבן) העלה אתמול את האפשרות לחקיקה שתקבע כי ראש ממשלה בישראל אינו יכול לכהן תחת כתב אישום. ברשימה המשותפת העריכו כי יתמכו בחוק שכזה. ההסתברות לכך גברה כשנתניהו הכריז בישיבת סיעת הליכוד כי הוא אינו מתייחס לקולות המצביעים הערבים בבואו לבחון את מידת התמיכה בהמשך כהונתו כראש ממשלה. 

שלח הגיב לכך ואמר: "האמירה של נתניהו שלפיה הוא ניצח בבחירות, כי את הרשימה המשותפת לא סופרים, היא הכרזת המלחמה הרשמית שלו על מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. יש רוב בכנסת החדשה בעד מדינת ישראל ונגד מדינת נתניהו. אנחנו נפעיל אותו בלי היסוס כדי להכריע את המערכה על דמותה של המדינה שלנו".

אפשרי בעוד שבועיים

תוצאות הבחירות לא הותירו לליברמן ברירות רבות. טרם הבחירות התחייב בפני מצביעיו כי לא תהיה מערכת בחירות רביעית. הוא עשה זאת בין היתר מתוך הבנה כי הליכה למערכת בחירות נוספת, שבה נתניהו יתמקד בשאיבת קולות נוספים מישראל ביתנו אל הליכוד, עשויה להביאו למצב בו הוא אינו עובר את אחוז החסימה.

במקביל, ליברמן אינו יכול להרשות לעצמו לתמוך בממשלה המתבססת על המנדטים של המפלגות החרדיות – בהתחשב בכך שהקמפיין שלו התבסס על ההבטחה כי ישנה את הכיוון אליו צועדת מדינת ישראל בכל האמור ליחסי דת ומדינה והתחייב כי הוא לא יישב שוב לצד החרדים בממשלה אותה מוביל נתניהו. 

בחירתו של נתניהו להיצמד לבלוק החסינות שלו הכולל את החרדים, הותירה את ליברמן עם האפשרות של התמיכה מבחוץ - לצד הרשימה המשותפת - בממשלת מרכז-שמאל. מהלך שעשוי להתנקם בו מבחינה אלקטורלית אם וכאשר יהיו בחירות נוספות, או פנייה אל המסלול שבו הוא בחר - חקיקה שתגביל את יכולתו של נתניהו להמשיך לשלוט במדינה כשהוא עומד בראש ממשלת מעבר, ומדלג ממערכת בחירות אחת לשניייה. 

עפר שלח ובני גנץ, יעבירו שני חוקיםצילום: שרון בוקוב

קידום החקיקה המדוברת יהיה אפשרי רק החל מבעוד שבועיים - כאשר תכונס הכנסת – משמע אחרי המועד בו הנשיא רובי ריבלין יחליט על מי הוא מטיל את הרכבת הממשלה. גם אחר כך יצטרך היועץ המשפטי לממשלה להכריע אם קידום החוק עליו דיבר שלח, הוא אפשרי קודם להקמת ממשלה חדשה. 

במקביל לכך, כחול לבן צפויה להוביל עם השבעת הכנסת מהלך להחלפת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מהליכוד בחבר הכנסת מאיר כהן מכחול לבן. גם במהלך זה צפויה להיות תמיכה מצד הגוש המתנגד להמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה.

"ההזדמנות של בית המשפט העליון"

בימין הגיבו בימים האחרונים בחריפות לאפשרות של חקיקה שתמנע את המשך כהונתו של נתניהו. פרופ' ידידיה שטרן, עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה אמר על חקיקה זו, כי "יש פה סוג של הנמכת קומה, הורדת המכנה המשותף והמחויבות לכללי המשחק. המשמעות היא שמוכנים ללכת לכיוון של חקיקה פרסונלית, על אף שיש הצדקות ענייניות. זה הרי ברור שמי שיתמוך בחוק הזה כרגע הם מי שמשתייכים למתנגדי נתניהו, ומי שיתנגדו לו הם תומכי נתניהו. לכן החוק הזה הוא פרסונלי, וזה פסול.

"אם חוק כזה יעבור, יביאו אותו לבדיקת ביקורת שיפוטית בבית המשפט העליון. זו תהיה ההזדמנות של בית המשפט העליון לפסול חוק באופן שיראה לציבור שבית המשפט הוא ענייני, ולא פוליטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker