"מה את עושה עם האשכנזים האלטיסטים האלה, הבוגדים שיושבים עם הערבים"

חברי כנסת מכחול לבן וישראל ביתנו נותנים הצצה לקמפיין שהפעיל הליכוד בקרב העולים מאתיופיה וברית המועצות לשעבר ■ ח"כ פנינה תמנו שטה: "זה בדיוק קמפיין ההפרדה והשנאה בעם שנתן אשל דיבר עליו"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ פנינה תמנו שטה
ח"כ פנינה תמנו שטהצילום: אילן אסייג

בנימין נתניהו נכשל במערכת הבחירות שהסתיימה שלשום (ג') בהשגת היעד העיקרי שלו: השגת 61 מנדטים לגוש החסינות המשפטית שלו. הגוש שלו נותר מאחור עם 59-58 מנדטים. למרות זאת, ברמה המפלגתית, הוא סיכם ביום שני קמפיין מוצלח שבמסגרתו הוא הגדיל את כוחו של הליכוד בלא פחות מ-4 מנדטים.

המשמעות מבחינתו היא אחת: אם תיערך מערכת בחירות רביעית, נראה בה מצד הליכוד "עוד מאותו הדבר". כדי להבין מה המשמעות של אותו "עוד מאותו הדבר", צריך לדבר עם חברי הכנסת שירדו לשטח.

כפי שתיארה זאת בכאב חברת הכנסת פנינה תמנו שטה מכחול לבן, "בקמפיין הזה, כהרגלי, הייתי בפריפריה החברתית ובעיקר בשכונות הכי מוזנחות בהם מתגוררים בני ובנות הקהילה שלי - שכונות שהם מעוזי ימין", אמרה. "כאב לי לשמוע כמה שנאה הכניסו בהם. שיח עדתי ושנאה לאשכנזים ולאליטות. בשביל זה באנו לישראל? בשביל לדבר על אשכנזים, מזרחים, אתיופים ורוסים? בשביל לומר שיש מחנה לבן ומחנה שחור? במלים פשוטות - נתניהו הכניס לתומכים שלו לראש ש'האשכנזים הם האליטות שרוצים למכור את המדינה ושיתנו לרשימה המשותפת לנהל את המדינה'. הקמפיין הנוכחי היה הרבה יותר חמור ברמת ההסתה שלו מהקודמים.

"זה לא יצא כלפיי. האמירה כלפיי דווקא היתה 'את משלנו, מה את עושה עם האשכנזים האלטיסטים האלה, החצופים, הבוגדים שיושבים עם הערבים'. וזה מזעזע אותי לא פחות. בתפישתי ובחינוך שלי כולנו אחים, נקודה", המשיכה חברת הכנסת. "נתניהו הכניס להם את האמירות האלו באמצעות כך שבליכוד חוזרים על המילים 'אליטות, אליטות, אליטות', בלי הפסקה. הם אומרים אליטות רק כי הם לא יכולים לומר 'אשכנזים'. צעקו לנו מחלונות הבתים 'תראו את הגנרלים האלו'. ולי כבת הקהילה האתיופית, 'תגידי תודה שהעלנו אתכם לארץ'. זה בדיוק קמפיין ההפרדה והשנאה בעם שנתן אשל דיבר עליו. לאן אנו הולכים בדרך הזו? זה הרי לא קשור לימין ושמאל. אלא לשאלה מה גבול היכולת שלנו להכיל דעות אחרות והאם אנו מסיתים נגד מחנה המחזיק בדעה אחרת.

"אני מרגישה שאני חלק מעם ישראל כולו, והניסיון לצייר שיש מאבק עדתי זו רק הדרך של נתניהו לשחק לאנשים בראש וברגש ועל הדרך לרסק את העובדה שאנחנו עם אחד, בבית אחד, שחשוב לשמור עליו - והפעם ההסתה התבססה על שיוך עדתי. זו פגיעה באחדות עם ישראל".

נתניהו בליל הבחירות, שלשוםצילום: תומר אפלבאום

מי שעוד ספג את ההסתה הזו היו אנשי מפלגת ישראל ביתנו, שרבים מתומכיה מתגוררים גם הם במעוזי הליכוד. כפי שהגדיר זאת חבר הכנסת אלי אבידר, "זה אמנם קטן עלינו, אבל ההסתה שהגיעה מצד הליכוד ברשתות החברתיות היתה הגרועה והנוראית ביותר מבין 3 מערכות הבחירות שעברנו".

אבידר חזר אתמול על הטענה שהשמיע עוד קודם לתוצאות הבחירות, שלפיה, "אם נתניהו לא יגיע ל-61 ח"כים שתומכים בו, הוא ישיג לעצמו עסקת טיעון בקצב הבזק. נתניהו לא יגיע למעמד הקראת כתב האישום ב-17 במארס בה העניין עובר לרשות בתי המשפט - ויצא מידי היועץ המשפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker