מה פיספסנו בהקלטות של נתן אשל

הקלטותיו של נתן אשל שנחשפו בשבוע שעבר עוררו סערה ציבורית בשל התבטאויות כלפי ה"לא אשכנזים", כהגדרתו ■ מעבר לאמירות הקשות, האזנה לנאמר מוכיחה כי בסביבת רה"מ ניסו לקדם מהלך דומה לזה שמבקר הליכוד קבע בעבר כי יש בו ניגוד עניינים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן אשל
נתן אשל. "יש את הפן הפוליטי ויש את הפן האישי שלו, שהוא... פרובלמטי נקרא לזה"צילום: אמיל סלמן

הקלטותיו של נתן אשל שנחשפו ביום שישי האחרון בחדשות 12 משכו את תשומת הלב הציבורית בגלל התבטאויותיו הגזעניות של אחד האנשים הקרובים ביותר לבנימין ולשרה נתניהו ב-20 השנים האחרונות - הן כלפי ה"לא אשכנזים" כפי שהגדיר זאת אשל, והן כלפי שרת התרבות, מירי רגב. עם זאת, מי שיאזין להקלטות יבין שבמוקד השיחה מצויה הצעה כלכלית מצד אשל לבן שיחו.

מדו השיח עולה כי אשל ניסה לגייס את בן שיחו לשמש כיועץ לנתניהו - וייחד חלק ניכר מהשיחה להגדרות התפקיד שהוא מייעד לו, ולעובדה שייעוץ אישי - אסטרטגי או תקשורתי לנתניהו ברמה הפרטית - אינו זהה לייעוץ כזה שיינתן לו בכובעו כראש ממשלה.

במילותיו של אשל: "חשוב לי הכובע של ביבי או בנימין נתניהו יותר מאשר ראש הממשלה ובוודאי ראש הליכוד שזה כבר... זאת אומרת יש פה שתי משימות. יש את הפן הפוליטי ויש את הפן האישי שלו, שהוא... פרובלמטי נקרא לזה. אבל זה אישיות. זה יותר מזה. זה גם משפטי אבל גם אישיותי. שלו, שלה, לא משנה כרגע. ו... אני הייתי שמח לתפוס פה שתי ציפורים במכה... זאת אומרת, אני לא רואה שאני יכול לגייס שני אנשים וגם לא רואה – אוף דה רקורד להגיד לך – שאני יודע לשלם לשני אנשים... כי אני לא רואה שאני אצליח להכניס מישהו במודל האישי שלו לקטע הזה. אבל רק עכשיו, אם אני אנצל את ההזדמנות ואני אצליח להכניס מישהו שיהיה גם וגם, אז אני אצליח לעשות את החיבור הזה שאחר כך – הבחירות יעברו אבל זה יימשך... שם את זה על השולחן כמו שזה. זה לא יכול, אה, להתעלם מזה ואני אהיה בת יענה ואתה תהיה במעמד של פיני רובין ושל אחרים..."

התנסחויותיו של אשל מתפתלות. אבל כדאי לשים אליהן לב. לא בכדי נתניהו מחזיק יועצים שונים בכובעו כראש ממשלה – ואחרים בכובעו כאזרח פרטי. נתניהו למד את הצורך לעשות כך על בשרו. ב-2016 הוציא מבקר הפנים של הליכוד, שי גלילי, דו"ח ביקורת בעניין הפגמים בהעסקתו של אחד - ניר חפץ - ששימש כיועצו של נתניהו. גלילי קבע כי קיים ניגוד עניינים בין עבודתו של חפץ כ"נותן שירותים" לליכוד לבין הייעוץ האישי שהוא נותן למשפחתו של יו"ר המפלגה נתניהו.

ניר חפץצילום: מוטי מילרוד

מבקר המפלגה חשש שהעבודה של חפץ בליכוד נעשתה למראית עין בלבד והייתה "הטבה מנתניהו על חשבון קופת המפלגה". הוא סבר שמדובר בניגוד עניינים חמור - וכי "יש בו כדי לחסות תחת עבירת הפרת האמונים". לפיכך הורה להפסיק את העסקתו של חפץ "מחשש שמדובר בעסקה פיקטיבית במפלגה כמקור תשלום לשירותים הפרטיים הניתנים לנתניהו". כתוצאה מכך חדל ניר חפץ מלשמש כיועץ התקשורת של הליכוד.

ארבע שנים אחר כך נדמה כי בקרבתו של נתניהו לא למדו דבר. מההצעה שלו כפי שנחשפה בתמלילים, נראה כי הוא מעוניין ביועץ לנתניהו ב"פן האישי" כפי שהוא מגדיר זאת – אבל אין לו מקור כספי כדי לשלם ליועץ שכזה ולכן הוא "מעוניין לתפוס שתי ציפורים במכה". מהלך שמבקר הליכוד פסל בעבר אמר ש"יש בו כדי לחסות תחת עבירת הפרת אמונים".

אשל סירב להגיב לשאלת TheMarker בנושא.  

גלילי מסר בתגובה כי "התקשרות עם נותן שירותים לטובת עניין אישי של ראש הממשלה לא יכולה לבוא מקופת המפלגה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker