קמעות קורונה, "סחף מטורף", התעוררות וגזענות: כך נראה יום הבחירות בשטח

ההתכתשות בין המפלגות נמשכה גם ביום הבחירות ■ יעקב ליצמן דיבר על יכולת להגיע ל-100% הצבעה, ראש העיר פ"ת הסתבך במאבק עם פעיל של ליברמן - ובקניונים חגגו ■ בינתיים, שיעור ההצבעה הגבוה ב-20 השנים האחרונות לא ממש הורגש ברחובות

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שולחן הקמעות של ש"ס בשדרות
שולחן הקמעות של ש"ס בשדרותצילום: אליהו הרשקוביץ

"מרגישים התעוררות. יש הרבה יותר תנועה לקלפי מאשר בבחירות הקודמות. אין מה להשוות בכלל", מסביר לי פעיל של ש"ס העומד בכניסה לאחת הקלפיות בקרית עקרון, כשאני שואל מה ההבדל בין הבחירות הנוכחיות לאלו שנערכו לפני חצי שנה. ייתכן כי הוא צודק. לאורך כל היום מעידים נתוני ועדת הבחירות על עלייה בשיעור ההצבעה בבחירות הנוכחיות לעומת אלו שנערכו לפני חצי שנה. מן הצד השני, דבריו עשויים לנבוע מהרצון להמשיך בייצור אותו "מומנטום" מפורסם למחנה הימין - גם בשעות האחרונות לקראת ההכרעה.

עם זאת, הוא בעיקר עסוק בלחסום בגופו את הגישה שלי לדוכן של ש"ס שבכניסה לקלפי. יש לכך סיבה. על הדוכן מפוזרים קמעות שמחלקת המפלגה למאמינים כסגולה נגד נגיף הקורונה. מדובר במתת האסור על פי חוקי הבחירות. מפלגת העבודה-גשר-מרצ עתרה נגד התנהלות זו של ש"ס - ויו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל, הוציא הוראה שבה אסר על כך וקנס את המפלגה ב-7,500 שקל. ואולם הקמעות נותרו על הדוכנים בכל רחבי הארץ.

קלפי בעפולה
קלפי בעפולה. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: גיל אליהו

ההתכתשות בין המפלגות נמשכה לאורך כל היום. עוצמה יהודית עתרה נגד הליכוד בטענה כי היא מפיצה הודעות טקסט כוזבות שבהן נכתב כי עוצמה יהודית פרשה מהמרוץ, ויש להצביע לליכוד. הנדל הורה לליכוד בתגובה לחדול מהפצת ההודעות - ככל שהן אכן נשלחות מטעמה. ישראל ביתנו דיווחה על השחתה של פתקים שלה בקרית ביאליק, אשדוד, ערד ובני ברק והוציאה מכתב התראה נגד ראש העיר פתח תקוה רמי גרינברג. גרינברג, איש ליכוד, נקלע לעימות עם פעיל מפלגתו של ליברמן, שהגיע לבית אבות בעיר כדי להסיע תומכים של המפלגה לקלפי. אותו פעיל החנה את רכבו באדום לבן. גרינברג נטל לעצמו את תפקיד שוטר התנועה העירוני ודרש ממנו להזיז את הרכב, כשהוא לא שוכח לשחרר הערה גזענית באומרו: "התנהגות עבריינית אתה יודע איפה יכולה להיות. במולדובה אולי - לא כאן".

את המלחמה בין הליכוד לישראל ביתנו חשו גם עשרות יוצאי ברית המועצות לשעבר, שהתמודדו לאורך כל היום עם שיחות מוקלטות ייעודיות לדוברי רוסית מצד יולי אדלשטיין, זאב אלקין וטלי פלוסקוב - חברי הליכוד דוברי הרוסית.

 קלפי לנמצאים בבידוד ביתי, בירושלים
קלפי לנמצאים בבידוד ביתי, בירושלים

בתל אביב טענה תומכת כחול לבן על סחף מטורף לכיוונו של בני גנץ. שר הבריאות יעקב ליצמן דיבר על יכולת להגיע ל-100% הצבעה במגזר החרדי ובכיר במפלגת העבודה-גשר-מרצ דיבר על תנועה יפה של מצביעי המפלגה לקלפיות. כל אחד ניסה לתת לעצמו רוח גבית והנתונים שהתקבלו מוועדת הבחירות לאורך היום העידו אמנם על שיעור הצבעה שהינו הגבוה ב-20 השנים האחרונות - אבל הדבר לא הורגש ברחובות. מה שכן הורגש, הוא ריח המנגלים שאפף את רחובות ישראל ופקקי המכוניות בכניסות לאתרי הטבע - כשהישראלים ניצלו את יום החופש כדי לצאת ולחפש פריחה. גם היקף רכישות הישראלים בכרטיסי אשראי - לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) היה גבוה ב-30% מאשר ביום חול רגיל - בדומה ליום שישי.

גורמים המעורבים בקמפיין הליכוד העריכו כי המפלגה תוציא כחמישית מסך הוצאות הקמפיין שלה ביום הבחירות עצמו. אם זה אכן כך, מדובר על כ-12 מיליון שקל שהוצאו היום. כסף היוצא על המאמץ של הוצאת המצביעים ברגע האחרון.

למרות זאת, פעיל של הליכוד בקרית שמונה לא הרגיש שינוי באווירה לעומת הבחירות הקודמות. "הלחץ מלמעלה לא מחלחל למצביעים ולא יעלה את אחוז ההצבעה הסופי יותר מדי. אין ברחוב אווירה ססגונית של בחירות, כמו שהיתה פעם. כולם רוצים ליהנות עם המשפחה ועם החברים. העבודה של המפלגות היא שקטה. דווקא ראשי המפלגות עושים את עבודת שטח, במקום הפעילים. הם עושים את זה בשידורים חיים. בזה שהם מתקשרים בעצמם למצביעים ומפתיעים את המצביעים בבתים. זה השינוי". הוא הסביר - וייתכן שזו הסיבה לכך שהלחץ לא הורגש ברחובות. עיקר העבודה של המפלגות הגדולות נעשתה באמצעות תפעול אפליקציית "אלקטור" ואחרות, טלפונים אישיים למצביעים ומעבר מדלת לדלת. אלו הם האפיקים שאליהם הופנה הכסף הגדול שנשפך היום.

קלפי בבני ברק. למצולמים אין קשר לכתבה
קלפי בבני ברק. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

נתניהו על ספיקר: נסייע לעובדי אל על

את העבודה הגדולה עשה הליכוד כמובן בחודשים שקדמו לבחירות. חצי השנה האחרונה היתה עבור בנימין נתניהו קמפיין בחירות אחד מתמשך אליו גויס כל תפקודו כראש ממשלת ישראל. ניתן היה לראות זאת אפילו ביום ראשון האחרון. ביום לפני הבחירות, הוא מצא לנכון לעסוק במשבר שעמו מתמודדת חברת התעופה אל על כתוצאה מהצניחה בנפח הטיסות שלה - בעקבות בהלת נגיף הקורונה. במקור תוכנן להיערך דיון בממשלה בנושא. ישיבת הממשלה בוטלה ובמקומה נדון הנושא בישיבה שכינס שר האוצר משה כחלון - בה השתתפו גם שר התיירות יריב לוין ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ' - וסוכם כי מוקדם עדיין לדון בטיב הסיוע לחברה. במקביל, נערכה פגישה של גורמים מקצועיים בה התבקשה אל על לחשוף את תזרים המזומנים שלה כדי שבאוצר יוכלו לבודד איזה חלק מהפגיעה בפעילותה נובע מנגיף הקורונה.

כל זה לא הפריע למכונת התעמולה של נתניהו. באסיפת עובדים גדולה שנערכה באותו היום, בנוכחות אלפים מעובדי החברה - התקשר נתניהו לנציגי הוועד, הועלה על ה"ספיקר" של ראש ועד העובדים של החברה - והבטיח לכלל עובדי אל על כי הוא מודע לבעיות החברה ויסייע לה. ספק אם היתה אי פעם תעמולה שקופה יותר מזו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker