בדרך למנדט ה-14, הרשימה המשותפת רוצה לשתות קולות מהחרדים - ועושה קמפיין ביידיש

הרשימה בונה על כ-20-15 אלף קולות של יהודים ■ "כשמפלגת הליכוד אומרת שלגנץ אין ממשלה בלי הרשימה המשותפת - הבוחרים שלנו מבינים שרשימה חזקה יותר תוכל למנוע מנתניהו להקים ממשלה"

חגי עמית
חגי עמית
קמפיין הרשימה המשותפת בבני ברק
קמפיין הרשימה המשותפת בבני ברקצילום: הרשימה המשותפת

במערכת בחירות שלישית, המפלגות מתקשות למצוא אפיקים לחדש את הקמפיין שלהן - וחלקן מגיעות לאפיקים מפתיעים. הרשימה המשותפת השיקה בשבוע שעבר קמפיינים ברוסית, אמהרית, עברית וגם ביידיש - מתוך רצון לפנות למגזר החרדי.

מאחורי הפנייה הזאת עומדת השאיפה למשוך את מאוכזבי מרצ והעבודה, מקרב הקהלים שאינם משתייכים לחברה הערבית. התעמולה בשפות אלה אינה עוסקת בנושאים מדיניים-ביטחוניים, אלא מתמקדת בבעיית הגזענות והאלימות המשטרתית נגד מיעוטים - ובצורך להגדיל את התקציבים המופנים לטיפול בעוני.

הרשימה המשותפת בונה על כחצי מנדט - 20-15 אלף קולות יהודים - שיאפשרו לה להגיע למנדט ה-14. גישה זו משתלבת עם החלטת יו"ר הרשימה, איימן עודה, לקחת על עצמו מיד לאחר הבחירות את הקמת מחנה השמאל הדמוקרטי החדש שיקדם שותפות יהודית-ערבית.

הרשימה המשותפת בדרך לנשיא ריבלין, בספטמבר
הרשימה המשותפת בדרך לנשיא ריבלין, בספטמברצילום: אמיל סלמן

עם זאת, העלייה של הרשימה המשותפת בסקרים השבוע מ-13 ל-14 מנדטים, מגיעה בעיקר על רקע עבודה מאומצת בחברה הערבית. ברשימה פועלים באופן ממוקד על הסברה באזורים שבהם היא סבלה משיעור הצבעה נמוך של האוכלוסייה הערבית. נצרת, אום אל-פחם, רמלה, לוד והיישובים הבדואים בנגב הם האזורים שבהם שיעור ההצבעה של הערבים היה 55%-50% בזמן ששיעור ההצבעה הארצי היה כ-60%.

בנצרת (55%) ובאום אל-פחם (51%), שבהן גרים ח"כים ערבים, ראשי הערים הצטרפו לתמיכה במשותפת. מקור נוסף לדאגה הם הבדואים בצפון ובדרום, ששיעור ההצבעה בקרבם הוא הנמוך ביותר. תשומת לב מיוחדת מופנית גם לערים לוד ורמלה, שבהן שיעור ההצבעה בקרב ערבים לא עלה על 50%.

לדברי ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"ל משותף של יוזמות אברהם, "יש מאמץ של הרשימה המשותפת ושל ארגוני החברה האזרחית להביא את האזרחים מהמקומות האלה לקלפיות בכל השיטות. במקביל, הרשימה המשותפת עובדת על האזרחים שמצביעים בפעם הראשונה. בדרך כלל, המצביעים בגילי 22-18 מגיעים לקלפיות בשיעור נמוך בכ-8% מהממוצע".

ת'אבת אבו ראס
ת'אבת אבו ראסצילום: לימור אדרי

עוד אמר אבו ראס כי "בנוסף, אנחנו ביוזמות אברהם עושים קמפיין שבו אנחנו משתמשים בסוגיית האלימות והפשיעה בחברה כאתגר מספר אחת, שחשוב יותר מכל למצביעים. החתמנו חברי כנסת מהרשימה המשותפת והעבודה-מרצ על כך שהם מתחייבים להעביר תוכנית מתוקצבת להתמודדות עם הבעיה ב-100 הימים הראשונים שאחרי הקמת ממשלה. אנחנו שמים דגש על כך שיש תקווה כי השיח של כחול לבן, הליכוד והעבודה-מרצ בנושא מבטיח רוב מוחץ לתוכנית. גם חבר כנסת אחד מש"ס חתם על התחייבות כזאת.

"הערבים כרגע באופוריה - הם בתחושה שהם הקלף החשוב בבחירות האלה. כשמפלגת הליכוד אומרת שלגנץ אין ממשלה בלי הרשימה המשותפת, הבוחרים שלנו מבינים שככל שהם יהיו חזקים יותר - הם ימנעו מנתניהו להקים ממשלה, וגנץ יהיה תלוי בהם. האמירה הזאת של נתניהו מחזקת מאוד את הרשימה. הוא בא לקלל ויצא מברך. בתקשורת הישראלית קורה דבר חסר תקדים הפעם סביב השיח לגבי כמה הרשימה תקבל - והערבים מרגישים בגלל זה שהם חזקים הפעם. שיעור ההצבעה צפוי לגדול באופן יחסי לעומת אפריל 2019. אני רואה אנשים במגזר שהחרימו בעבר את הבחירות, והפעם קוראים להצבעה", אמר אבו ראס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker