איום על כדורגלני הליגה האתיופית: שחקן שלא יגיע לטקס עם נתניהו - יסיים את העונה

מועמד הליכוד לכנסת גדי יברקן הזמין את ראש הממשלה למשחק הגמר של ליגת א.י.פ.ל של קהילת יוצאי אתיופיה, שקבוצותיה מתוקצבות על ידי משרד התרבות והספורט ■ הנהלת הליגה איימה: קבוצה שלא תשלח מספיק נציגים לטקס - תודח מהליגה, אך התעקשה: "האירוע לא פוליטי"

חגי עמית
חגי עמית
בנימין נתניהו וגדי יברקן
בנימין נתניהו וגדי יברקןצילום: דוברות הליכוד

ליגת א.י.פ.ל, ליגת הכדורגל אתיופיה-ישראל, היא ליגת קטרגל המוכרת כמעט אך ורק בקרב יוצאי אתיופיה, ומשתייכות אליה 18 קבוצות מרחבי הארץ. אילולא עונת הבחירות, ספק אם במערכת הפוליטית היו שמים לב לכך שהליגה חוגגת השבוע 20 שנים להיווסדה.

אלא שבתקופה הנוכחית, שבה הליכוד וכחול לבן נאבקות על קולות בני העדה האתיופית, נמצא מי שזיהה הזדמנות לעשות נפשות בקרב יוצאי העדה כדי שיצביעו לליכוד. מועמד הליכוד לכנסת גדי יברקן, שנטש את מפלגת כחול לבן בינואר כדי להוכיח לליכוד שהוא שווה את התקוות שהמפלגה תולה בו, החליט להגיע למשחק הגמר של הליגה, שייערך היום (שלישי) בגדרה. במסגרת המשחק, תחגוג הליגה את יום הולדתה ה-20, במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו לא יגיע בתור אורח - אלא כמארח.

בישיבת ראשי קבוצות הליגה הוחלט לדאוג לכך שהאירוע יהיה מלא ככל האפשר באנשים. סיכום הישיבה שהופץ לראשי הקבוצות הכיל כמה דרישות: על כל קבוצה להגיע לטקס עם 80% מהסגל הרשום באתר; כל קבוצה מחויבת להעביר את רשימת השחקנים שיגיעו לטקס, וכן נכתב כי שחקן רשום שלא יגיע לטקס, יסיים את העונה. על כל שחקן שלא יגיע לטקס תופחת לקבוצתו נקודה, וקבוצה שתגיע לטקס בהרכב של פחות מ-50% מהסגל שלה - תודח מהליגה.

גם במשחק הגמר שנערך ב-2019, כל הקבוצות חויבו להציג נוכחות, עם זאת הסנקציות בהן אוימו הקבוצות השנה היו חריפות יותר. בשנה שעברה חויבו הקבוצות לשלוח רק חמישה שחקנים ולא שמונה - ואוימו בכך שרק קבוצה שלא תגיע כלל לטקס תודח מהליגה.

פנינה תמנו שטה
פנינה תמנו שטהצילום: עופר וקנין

בסיכום נכתב אמנם כי "חשוב מאוד שתסבירו לכל השחקנים, שזה לא אירוע פוליטי, למרות נוכחות ראש הממשלה", אולם קשה להבין כיצד התכנסות בנוכחות ראש הממשלה, שאליה השחקנים מחוייבים להגיע, היא לא אירוע פוליטי.

יו"ר הליגה צחי עזריה, ביקש להדגיש בשיחה עמו כי "הטקס הנוכחי תוכנן חצי שנה מראש, עוד לפני שידענו שיהיו בחירות. פנינו לגדי יברקן בנוגע לאירוע עוד כשהוא היה בכחול לבן, וההנחיות המדוברות מוצגות לפני כל אירוע של הליגה. ההודעות ששלחנו לקבוצות לא קשורות להגעת ראש הממשלה או גדי יברקן. בכל אירוע של הליגה אנו מנסים להביא איש ציבור כדי לחשוף פעילות הליגה. הליגה הזו לא מתוקצבת, והכספים לקבוצות מגיעים דרך הרשויות המקומיות ובהתאם להחלטתן. האחראים על פעילות הליגה עושים את עבודתם בהתנדבות מלאה - המאמנים והשחקנים לא מקבלים שכר. צריך להיזהר שלא לפגוע באנשים שעובדם קשה כל כך".

החובה של שחקני הליגה להתייצב בכנס בנוכחות ראש הממשלה שבועיים לפני הבחירות בעייתי, לאור העובדה שקבוצות הליגה מתוקצבות בהיקף של 300 אלף שקל במצטבר על ידי משרד התרבות והספורט, שבראשו עומדת השרה מירי רגב מהליכוד.

בתגובה, עתרה לוועדת הבחירות ח"כ פנינה תמנו שטה, שתקיים באותה שעה אירוע מתחרה של מפלגת כחול לבן בשכונת קרית משה שברחובות, במרחק עשר דקות משם.

תמנו שטה עשתה זאת בטענה שנתניהו ויברקן אינם רשאים להשתמש בליגה שקבוצותיה מתוקצבות על ידי משרד התרבות והספורט לצורכי תעמולת הבחירות שלהם. העמותה שמפעילה את הליגה טענה בתגובה כי "כל הונה של העמותה, שהתאגדה אך לפני כמה חודשים, מבוסס כולו על מתנדבים" - והעתירה נדחתה. זאת למרות שמסמכים רשמיים של משרד התרבות והספורט מעידים כי קבוצות הליגה אכן מתוקצבות על ידי המשרד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker