נתניהו הקפיץ את ניר ברקת מארה"ב כדי למנותו לשר אוצר – ואז התחרט

ראש הממשלה השיב את ברקת לישראל במטרה למנותו לשר האוצר במקום משה כחלון, שהתברר כי לא עודכן בתוכניות ■ נתניהו מנסה לגייס קולות אך מתלבט: מצד אחד, כחלון פורש, לא מביא לליכוד קולות ועלול לעשות נזק אם יפוטר. מצד שני, הוא לא רוצה להרגיז את בכירי הליכוד במינוי מפתיע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו וניר ברקת
בנימין נתניהו וניר ברקתצילום: רויטרס

ביום חמישי האחרון המריא חבר הכנסת ניר ברקת לארה"ב. טיסתו אורגנה בהתאם לבקשת תנועת הליכוד העולמית, המתמודדת בימים אלה בבחירות לקונגרס הציוני העולמי. ברקת תזמן את הביקור כך שיוכל ליטול חלק בכנס של המועצה היהודית ליחסים בינלאומיים שהיה אמור להיפתח ביום ראשון – ולנהל במהלכו פגישות עם גורמים בעלי השפעה בוושינגטון.

אלא שראש העיר לשעבר של ירושלים לא הספיק לפרוק את המזוודות שלו מעבר לים – וכבר קיבל טלפון מראש הממשלה, בנימין נתניהו. תוכן השיחה לא ידוע לנו. מה שכן ברור הוא שברקת הסיק כי נתניהו מבקש ממנו לחזור לישראל בבהילות משום שברצונו למנותו לתפקיד שר האוצר תיכף ומיד, במקומו של משה כחלון.

ברקת לא חיכה יותר מדי וציית לבקשה. הוא מיהר לשדה התעופה, צילם במהירות מהדיוטי פרי סרטון, שבו הוא מתנצל בפני היהודים היקרים אשר הזמינו אותו לכנס על כך שהוא חייב לחזור מיידית לישראל, והמריא חזרה.

הוא עשה כל זאת רק כדי לגלות ביום שני בערב כי כחלון עצמו לא מעודכן בתוכניות של נתניהו לפנות אותו מלשכתו - ומקורביו מגדירים את כל המהלך כספין. במקביל בסביבת ראש הממשלה הדגישו אתמול (ב') כי הסיכום בין נתניהו לשר כחלון הוא שהשר יישאר בתפקידו עד הבחירות.

משה כחלון
משה כחלוןצילום: מגד גוזני

החלפת שר אוצר שלושה שבועות לפני הבחירות לא תשרת כל מטרה זולת הקמפיין של הליכוד. ואולם, בימים בהם הסקרים לא מזהים כי הליכוד יצליח לנצח גם את הבחירות הקרובות – נתניהו מוכן לעשות הכל. במצבו הנוכחי, כחלון, שכבר הודיע על פרישה, אינו מביא לליכוד קולות. הסיבה לכך שנתניהו מתלבט, עשויה לנבוע דווקא מחשש מנזק שכחלון עשוי לגרום למאמציו של נתניהו בימי הקמפיין האחרונים אם יפוטר – והרצון שלא להרגיז את בכירי הליכוד האחרים, בכך שיקדם את מי שממוקם רק במקום התשיעי ברשימה לתפקיד השר הבכיר של הליכוד. 

ברקת לוחץ על נתניהו מזה תקופה להציג תוכנית כלכלית לקראת הבחירות. בידו סקרים שערך מכון המחקר של חנוך סמית'. לפיהם הסוגיה המהותית ביותר שתכריע בנוגע לפתק שישימו בקלפי היא יוקר המחיה: 41% מהנשאלים הגדירו את הסוגיה הזאת כאחת משני הנושאים שיכריעו את החלטתם למי להצביע.

במקביל, הוא מריץ את עצמו לתפקיד שר האוצר. לפי הנתונים שהוא הציג לנתניהו, הצגת ברקת כמועמדו של הליכוד לתפקיד שר האוצר תחזק את ההסתברות להצבעה עבור הליכוד בקרב 28% מהבוחרים. בתרגום למנדטים, לפי הנתונים שבידו של ברקת, הצגת תוכנית כלכלית בשילוב עם מועמדותו של ברקת לשר האוצר יביאו לכך שהליכוד יקבל עוד שישה מנדטים - שלושה מהם על חשבון כחול לבן.

התוכנית של ברקת עוצבה בעזרתו של הכלכלן מייקל פורטר וכוללת חמש נקודות: הפחתת המחירים והביורוקרטיה, השקעה בתשתיות לאומיות, הפיכת הפריפריה הגיאוגרפית לאזור צמיחה לאומי, הקמת שירות ממלכתי להתמודדות עם אתגרים לאומיים ושדרוג שירותי הרפואה. היא כוללת גם מהלכים דוגמת פירוק רשות מקרקעי ישראל והעברת סמכויותיה לרשויות המקומיות, הגברת הדיפרנציאליות של תקצוב הרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים והשקעה בתשתיות רכות וכבדות. כמיליון דולר הושקעו במחקר, בסקרים ובכתיבת התוכנית - המימון הגיע מתרומות של פילנתרופים.

מטעם ח"כ ברקת נמסר: "ניר ברקת נרתם ויירתם לכל משימה שיטיל עליו ראש הממשלה להצלחת מדינת ישראל ולניצחון הליכוד בראשות נתניהו בבחירות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker