קרבות בוץ ומאבק על מיליונים בין סתיו שפיר למרצ

במועד האיחוד חילקה השלישייה - מרצ, התנועה הירוקה וישראל דמוקרטית - את הנטל הכספי של הקמפיין ■ בעוד אהוד ברק ומרצ נפרדו כידידים, במקרה של סתיו שפיר ומרצ - הדם הרע מורגש גם בצד הפיננסי

חגי עמית
חגי עמית
שפיר עם הורוביץ וברק לאחר איחוד המחנה הדמוקרטי, ביולי
שפיר עם הורוביץ וברק לאחר איחוד המחנה הדמוקרטי, ביוליצילום: תומר אפלבאום

בזמן שבליכוד יש דממה תקשורתית בכל הנוגע להוצאות המפלגה לקראת הבחירות, מי שמצא עצמו מחוץ למרוץ הפעם נאלץ להתמודד כאן ועכשיו עם ההשלכות הפיננסיות של הכישלון האלקטורלי.

זהו המצב בתנועה הירוקה,שהובילה סתיו שפיר לקראת הבחירות בספטמבר. אז היא פרשה ממפלגת העבודה לטובת הקמת המחנה הדמוקרטי. זהו המצב גם במפלגת העצמאות, המוכרת גם כישראל דמוקרטית – הפלטפורמה שהקים אהוד ברק ביוני 2019 כדי להחליף את השלטון ומוזגה גם היא לאותו מחנה.

במועד האיחוד חילקה השלישייה את הנטל הכספי של הקמפיין, כך שמרצ תישא ב-40% ממנו, מפלגת העצמאות ב-32% ממנו והתנועה הירוקה ב-28%. יתרת ההלוואות של כל אחת מהמפלגות היא 4.5 מיליון שקל, שהן מתבקשות להשיב לכנסת. ההלוואות האלה יכולות להסביר מדוע גולן שולב במרצ - ובחר לא להיכנס לכנסת במסגרת מפלגת עצמאות. 

תשלום החובות אמור להגיע מהמימון השוטף שמקבלות המפלגות השונות על חברי הכנסת שלהן. רק שבמקרה של התנועה הירוקה והעצמאות – אין בנמצא חברי כנסת כאלה. בשני המקרים מדובר במצב רגיש. עם זאת, בעוד ברק ומרצ נפרדו כידידים – וגולן כאמור עדיין בכנסת, במקרה של סתיו שפיר ומרצ – הדם הרע בין הצדדים מתבטא גם במישור הפיננסי. קרבות הבוץ בין הצדדים צפויים להניב משחק האשמות בנוגע לשאלה מי היה בזבזן יותר, תוך ירידה לפרטים דוגמת מי שכר מאפרת יקרה יותר לטובת הקמפיין ומי הסתובב עם איזה ג'יפ במהלכו.

מהתנועה הירוקה נמסר כי "המפלגה, שהיתה הראשונה בישראל שגייסה ערבויות קטנות באמצעות אתר לגיוס המונים ובשקיפות מלאה, החזירה את כל חובותיה לנותני הערבות. את החזר החוב לכנסת היתה אמורה המפלגה לפי הסיכום עם הכנסת להשיב לאורך ארבע השנים הקרובות, אך זה נעצר מאחר ומרצ הפרו עמה את ההסכם באופן חד צדדי, ופירקו לצערנו את המחנה הדמוקרטי, תוך שהם משאירים את שתי המפלגות שחברו אליה ומימנו את הקמפיין שלה - בחוב. מצופה כי מרצ תישא באחריות לפירוק, על כל המשתמע. הירוקה מצידה תפעל על פי הדין ותנהל את הדברים מול כל הגורמים הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker