ארדן דוחק במנדלבליט להחליט אם לחקור את החברה של גנץ

השר לביטחון הפנים טוען כי ההתקשרות של חברת הסייבר הממד החמישי, שנסגרה בינתיים, עם משטרת ישראל ועם המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיך, פוגעת באמון הציבור במשטרה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גלעד ארדן
גלעד ארדןצילום: הדס פרוש / פלאש90

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, דוחק ביועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לקבל החלטה בעניין פתיחת חקירה הנוגעת לחברת הסייבר הממד החמישי, שבני גנץ כיהן כיושב הראש שלה.

ארדן פנה למנדלבליט במכתב ב-3 בינואר בטענה שפרשת ההתקשרות בין משטרת ישראל לבין הממד החמישי "מטילה עננה על פעילותה של משטרת ישראל ופוגעת באמון הציבור בה". הוא גם הזכיר כי כבר בתחילת אפריל 2019 הוא קיים דיון בנוגע לפרשת הממד החמישי, וביקש חומרים נוספים על ההתקשרות בין המשטרה לבין החברה. ואולם אז נמסר לו כי מפני שמנדלבליט קיבל בקשות לפתיחת חקירה פלילית בנוגע להתקשרות, אי אפשר להעביר חומרים.

הממד החמישי היתה חברת סייבר שפיתחה מערכת לאיסוף מידע מודיעיני. מבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, ציין בדו"ח שפירסם במארס 2019 כי משטרת ישראל נכנסה למשא ומתן עם החברה והחליפה עמה טיוטת חוזה, שלפיה המשטרה תבצע פיילוט על המערכת בעלות של מיליון שקל, ואם זה יצליח, היא תרכוש אותה ב-50 מיליון שקל. מפכ"ל המשטרה דאז, רוני אלשיך, היה מעורב אישית בתהליך.

יו"ר הממד החמישי לשעבר, בני גנץ, עם המפכ"ל לשעבר, רוני אלשיךצילום: אוליבייה פיטוסי

עם זאת, ראש מינהל הטכנולוגיות במשטרה הבהיר באותה תקופה לאלשיך כי אין בסמכותו להתחייב לרכש בסכום כזה ללא אישור ועדת הפטור במשרד האוצר. כתוצאה מהבהרה זו התקיים דיון במשטרה לגבי אופן ההתקשרות והשאלה אם היא תיעשה באמצעות פטור ממכרז. המבקר תקף את העובדה שבאופן חריג בדיון נכחו גם גנץ, ומנכ"ל הממד החמישי, דורון כהן. בסופו של דבר, החברה נסגרה לפני שנעשתה עמה התקשרות.

בספטמבר החליט היועץ המשפטי על פתיחת הבדיקה של הממד החמישי. אם נשווה זאת למהירות קבלת ההחלטות שלו בנוגע לחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נראה שעד כה מנדלבליט אינו נוקט מדיניות של איפה ואיפה ככל שמדובר בקצב העבודה שלו. גם בחקירות נתניהו דובר על כחמישה חודשים (במקרה הטוב) שחלפו בכל פעם בין פתיחת הבדיקה להחלטה על פתיחת חקירה.

זו אינה הפעם הראשונה שבה הביקורת על מערך הרכש של המשטרה מטרידה את ארדן. כבר ב-3 בדצמבר שיגר השר לביטחון הפנים שני מכתבים רשמיים הנוגעים למערך הרכש של משטרת ישראל. המכתבים נשלחו למנדלבליט ולמבקר המדינה הנוכחי, מתניהו אנגלמן. במכתבים אלה לא הוזכרה כלל הממד החמישי. אז שלח ארדן את המכתבים בגלל דאגתו בנוגע לדרך שבה נרכשים על ידי המשטרה סחורות ושירותים בסוכמים בין 2 ל-3 מיליארד שקל בשנה.

השר ציין כי לתחושתו אפשר לחסוך למשלמי המסים כסף רב, אם מערך הרכש יבוקר על ידי משרד הפנים בזמן אמת. בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בסוף מארס צוין אז כי לא פחות מ-18 הזמנות רכש העלו חשש לביצוע מעשים פליליים בשנתיים שקדמו לדו"ח – כך שיש בסיס לדאגתו של ארדן.

במכתבים בדצמבר ביקש ארדן ממנדלבליט כי זה יתערב במחלוקת בינו לבין המשטרה, הטוענת כי עצמאותה תיפגע אם המשרד לביטחון הפנים יבקר את הרכש שלה בזמן אמת. השר ביקש מאנגלמן כי משרד מבקר המדינה ייקח על עצמו אחריות ויבקר בינתיים בעצמו בזמן אמת את פעילות המשטרה. הבקשה הזאת סותרת את המדיניות המוצהרת של המבקר החדש, הגורסת כי אין זה מתפקידו לבקר בזמן אמת את פעילות הגופים המפוקחים על ידו.

עבר חודש וארדן לא קיבל תשובה. בתחילת ינואר כאמור הוא פנה שוב למנדלבליט. אלא שהפעם הוא כבר לא מדבר על הבעיות בתחום הרכש בכללותו. השר מבקש מהיועץ המשפטי לממשלה שיקבל החלטה דחופה בנוגע להתקשרות אחת ספציפית שבה דן דו"ח המבקר לפני שנה – זו שבין משטרת ישראל לחברה ששמה נקשר בשמו של היריב הפוליטי הגדול של ראש הממשלה בימים אלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker