כשיו"ר המפלגה נלחם להישאר מחוץ לכלא - אף אחד לא חושב על החובות

הוועדה המסדרת אישרה היום את הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינותו של נתניהו ■ במקביל, חובות הליכוד מזנקים ■ "כשהיינו הרוב, מעולם לא העזנו לנצל את הבית הזה בתקופת בחירות", אמר היום מיקי זוהר, ועורר צחוק בקהל ■ אחרי שהכל ייגמר צריך יהיה לשקם את הדמוקרטיה הישראלית

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיקי זוהר יוצא מישיבת הוועדה המסדרת, היום
מיקי זוהר יוצא מישיבת הוועדה המסדרת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

בפעם האחרונה שבה כתבנו על חובותיהן של מפלגות הכנסת השונות, הסתכמה יתרת ההלוואות שנטלה הליכוד מהכנסת לצרכי הבחירות ב-60 מיליון שקל, ואילו של שלוש המפלגות שמרכיבות את כחול לבן הסתכמו ב-42 מליון שקל.

הנתונים האלו היו נכונים לחודש אוקטובר. בעקבות בקשת התנועה לחופש המידע ואביגיל לושי ביטנר מערוץ 13, נחשפו היום (ב') נתונים מעודכנים נכון לאמצע דצמבר: יתרת ההלוואות שלקח הליכוד מגיעה כבר ל-69 מיליון שקל בשתי מערכות הבחירות האחרונות; כחול לבן עומדת עדיין על אותו סכום הלוואות שנטלה לפני חודשיים; העבודה עלתה מ-10 מיליון שקל ל-12 מיליון שקל; ביתר המפלגות התמונה לא השתנתה.

צמיחת החובות לא מפחידה את הליכוד. ביום חמישי הקרוב הוזמנו חברי וחברות המפלגה למה שזוכה לכותרת "פתיחת קמפיין בחירות 2020". האירוע ייערך בביתן 2 בגני התערוכה - המיקום היוקרתי ביותר לכנסים בישראל. הוא מתוזמן היטב לשעת השיא של צופי הטלוויזיה וצפוי לתפוס מקום מכובד בעיתוני יום שישי. בהזמנה מודגש כי, האירוע ייערך "בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהו". העלות: מאות אלפי שקלים. ככה זה, כשיו"ר המפלגה נלחם כדי להישאר מחוץ לכלא, אף אחד לא מתעסק בכסף קטן.

מלבד אירוע זה היום התבשרנו על עוד שני אירועים של הליכוד שבהם כן ייחסך כסף. שבוע לפני יום הבחירות, תיערך ה"לאומיאדה" - הכנס השנתי באילת המיועד לחברי הליכוד - אירוע הממומן מכיסם של החברים בעיקרו ותוזמן השנה כך שיהווה אירוע המרצה לקמפיין המפלגה. חודש לפני, ייערך אירוע נוסף - אמנם מדובר בשמחה פרטית, אבל ניתן להניח שכל מי שמחשיב את עצמו לבעל מעמד במפלגה יתייצב אליו.

הליכוד
צילום:

השבוע הפיץ ח"כ מיקי זוהר לליכודניקים הזמנה לבר ובת המצווה של ילדיו שתיערך ב-2 בפברואר. המעוניינים התבקשו לאשר השתתפות לאור "סידורי האבטחה" באירוע - מה שמרמז על האפשרות שנתניהו יתייצב לחגיגה. המיקום: מתחם דוריה שבין קרית גת לאשקלון, אחד ממתחמי האירועים הגדולים בארץ הבנוי לארח יותר מ-1,000 אורחים.

"ממשלה שיושבת באופוזיציה, מי ראה דבר כזה"

בינתיים, התייצב אותו זוהר בוועדת ההסדרה היום לשלב נוסף במערכה שהוא מנהל לצורך דחיית מועד תחילת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מי שהגיע לוועדה היה עשוי להיות קצת המום מכך שהנוכחים התנהלו כאילו המהפך השלטוני בישראל הושלם: הטקסטים שהשמיעו חברי הליכוד במקום היו זהים לטקסטים שניתן היה לשמוע מפי חברי הכנסת של המחנה הציוני ומרצ רק לפני שנה. כפי שהגדירה זאת חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד, בזמן שהמתינה יחד עם יתר חברי הכנסת לתחילת הישיבה: "ממשלה שיושבת באופוזיציה. מי ראה דבר כזה".

"אני מבקש שהדיון יהיה דיון ענייני", הצהיר יו"ר הוועדה אבי ניסנקורן בפתח הישיבה. הוא יכול היה לבקש באותה מידה מעדר היפופוטמים הרוחץ ביאור להשתדל להימנע מלהתלכלך בבוץ. שכן ח"כ שלמה קרעי תקף מיד בשאלה "איך היועץ המשפטי לכנסת אישר את הדיון הזה?", וחברת הכנסת שטרית תהתה: "אפשר לנהל גם דיון על החינוך המיוחד שקורס. זה יהיה הרבה יותר ענייני".

נתניהו בירושלים, בשבוע שעבר
נתניהו בירושלים, בשבוע שעברצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

"אין בעיה, תתמכי בהקמת ועדת החינוך בדיון שנערוך", השיב לה ניסנקורן.

זוהר נכנס אחרון ודרש מיד את זכות הדיבור, כדי להביע את מה שהוא הגדיר כ"טענות מקדמיות".

"אתה תדבר כשאתן לך את הזכות לדבר", השיב לו ניסנקורן.

"חברי הקואליציה, אני מבקש לא להשתתף בדיון. זה דיון פסול", הכריז זוהר על מרד בתגובה.

אבי ניסנקורן ואיציק שמולי בישיבת הוועדה המסדרת, היום
אבי ניסנקורן ואיציק שמולי בישיבת הוועדה המסדרת, היוםצילום: אוהד צויגנברג

"קשה להם להתרגל לכך שהם מיעוט. כאחד שישב 7 שנים באופוזיציה, אני יכול לומר לכם - תתרגלו", השיב חבר הכנסת עמר בר לב ממפלגת העבודה בתגובה וספג מיד מתקפה משטרית שהכריזה, "תראו אתכם, העבודה התאחדה עם מרצ כדי לברוח מאחוז החסימה, המפלגה שהקימה את המדינה נמחקת".

"את בכלל לא תהיי בכנסת הבאה", השיב בר לב לח"כית המשובצת במקום ה-32 ברשימת הליכוד.

"אני מצפה שהח"כים לא ינסו לחבל בדיונים ההוגנים על החסינות", ניסה שוב ניסנקורן להרגיע.

בטרם זוהר התפרץ שוב ודרש את זכות הדיבור, הוא שמע את ניסנקורן מתעקש על כך שהיועצת המשפטית של הוועדה, ארבל אסטרחן, תדבר לפניו.

"ניתן אישור של יו"ר הכנסת לקיום הישיבה", הסבירה אסטרחן, ונקטעה מיד על ידי זוהר ויתר חברי הליכוד שמתווכחים וטוענים שאדלשטיין אמר להם שהוא לא נתן אישור. "לי הוא אמר אחרת", התעקש ניסנקורן וסיפר על שיחה שהיתה לו עם יו"ר הכנסת בלילה שלפני בה אישר לו האחרון לקיים את הישיבה. אסטרחן מנסה להמשיך את דבריה ומסבירה כי לפי חוות הדעת של היועץ המשפטי לכנסת - לכשתגיע בקשת החסינות של ראש הממשלה לוועדה, היא תדון בה בהקדם האפשרי, וכי מרגע שבו רוב הח"כים רוצים בכך - לא ניתן למנוע את הקמת ועדת הכנסת.

"היועץ המשפטי לכנסת נמצא בניגוד עניינים", קוטע אותה זוהר. "ויש לנו עתירה לבג"ץ נגדו. חבל על הזמן שלכם", הוא דורש לראות אישור כתוב של יו"ר הכנסת לקיום הישיבה - אבל סבלנותו של ניסנקורן פקעה. הוא קורא את זוהר לסדר שלוש פעמים וביקש ממנו לצאת מהאולם. גם ניר ברקת רוצה לראות את האישור של אדלשטיין לקיום הישיבה - ויוצא אחרי זוהר כאות מחאה. אחריו יוצאת גם קטי שטרית. הם חוזרים אחרי מספר דקות. הם יעשו את התרגיל הזה של יציאה וחזרה לאולם לצורכי מתן הדרן עוד מספר פעמים לאורך הדיון. חלק מהח"כים באולם מעלים את הסברה כי ההתנהלות של יו"ר הקואליציה זוהר, משרתת סרט תיעודי המצולם אודותיו בימים אלו.

בהיעדרם, מספר ניסנקורן כיצד הוא קיבל את האישור מאדלשטיין. אחרי שהם חוזרים, זוהר שוב דורש הוכחה לאישור של אדלשטיין לקיום הדיון. בתגובה, מאיר כהן (כחול לבן) מעלה הצעה חדשה: "תביא אישור מיו"ר הכנסת שהוא לא מאשר את הדיון". זוהר נכנע. בשורה התחתונה, אדלשטיין פשוט אמר לכל צד את מה שהוא רצה לשמוע. הוא אישר את קיום הדיון בכפוף לייעוץ המשפטי ובכך ניסה להעביר את האחריות לאיל ינון.

"יש הסבר פסיכולוגי למה שקורה פה"

"יש הסבר פסיכולוגי למה שקורה פה. הייתם הרבה שנים המיעוט בכנסת - ועכשיו אתם הרוב וזה שיבש לכם את השכל. זה מוציא אתכם מפרופורציות. גם לנו היה פעם את הטירוף הזה, אבל אחר כך נרגענו, הבנו שיש כללים שלא שוברים", מפרש עכשיו זוהר את הסיטואציה. "אבל הדיון הזה כבר לא רלוונטי. יש עתירה שלנו לבג"ץ. בשבילנו זה כמו לבוא למשחק חוץ. אנחנו לא רגילים לעתור לבג"ץ. אבל מה לעשות שאתם משנים את כללי פגרת הבחירות בזמן פגרת הבחירות".

"מעולם באף דמוקרטיה בעולם לא שינו את כללי פגרת הבחירות תוך פגרה", המשיך זוהר. "נכון, נתניהו זה לא ראש ממשלה שאתם אוהבים. אבל, אבי - אתה תהיה חתום לנצח על הפיכת הבית הזה לכלי משחק פוליטי בתקופת בחירות. כשהיינו הרוב מעולם לא העזנו לנצל את הבית הזה בתקופת בחירות. הפעולות הדורסניות האלו נגד הדמוקרטיה יביאו לאובדן אמון הציבור בכנסת. אתם מבצעים תהליכים בניגוד לעקרונות שליוו את הכנסת במשך 70 שנה", מכריז זוהר - ולנוכחים באולם לא נותר דבר לעשות חוץ מלצחוק.

ח"כ שרן השכל ויו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר בוועדה המסדרת, היום בכנסת
ח"כ שרן השכל ויו"ר סיעת הליכוד מיקי זוהר בוועדה המסדרת, היום בכנסתצילום: אוהד צויגנברג

"אתה מדבר ברצינות? אתה הבאת את חוק המצלמות שבוע לפני הבחירות להצבעה בכנסת", מפטיר כלפיו ניסנקורן. בסיכום היום, הוועדה המסדרת הצביעה בעד הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינותו של נתניהו.

פגיעה אמיתית בדמוקרטיה הישראלית

הדיונים שנערכו היום אולי נשמעו כמו קומדיה - אבל מאחוריהם הסתתרה פגיעה אמיתית בדמוקרטיה הישראלית. שלוש מערכות הבחירות הרצופות שנערכו בישראל בשנה האחרונה הביאו לשבירת הכלים והנהלים שלפיהם התנהלה הדמוקרטיה הישראלית ב-70 השנים האחרונות. עקרונות שכל ממשלות ישראל הקפידו עליהם מתוך ידיעה כי מי שיפגע בהם עשוי להיפגע בעצמו ביום שבו הוא לא יחזיק ברוב הקואליציוני - הופרו.

כשהליכוד ממנה שרים בסיטונות בתקופת ממשלת מעבר, מפזר את הכנסת רק כדי לא לאפשר מצב שבו מועמד חלופי מקבל הזדמנות להרכיב ממשלה, הולך לבחירות פעם אחר פעם כדי להצליח להשיג חסינות לראש הממשלה ומכניס לדרישות הקואליציוניות פסקת התגברות וחוק חסינות - לצד השני אין ברירה אלא להקים את ועדות הכנסת בניגוד לנורמה שהתקיימה במדינה במשך עשרות שנים. ולו משום שפגרת הבחירות עשויה להימשך לנצח.

אחרי שהכל ייגמר, יש לקוות שניתן יהיה לשקם את הדמוקרטיה הישראלית ולהחזיר אותו לנורמות של הגינות בסיסית, שבה כל הפוליטיקאים מבינים שיש לכבד את החוקים גם אם המחיר הוא איבוד השלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker