אזהרה: "המציג אינו קשיש עני"

"תוך שנה לא יהיו בישראל קשישים עניים" - כך מבטיח סרטון מקמפיין הבחירות של מפלגת העבודה-גשר. רק שכלל לא בטוח שהמצולמים בו עונים להגדרה הזאת

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

הסרטון שהפיצה העבודה-גשר השבוע לא חידש הרבה בכל הנוגע למצע שהיא מציגה כבר שתי מערכות בחירות. הוא נפתח במנגינת פסנתר נוגה, שלצליליה צועדים ארבע ישראלים הנראים בעשור השישי והשביעי לחייהם - ומתייצבים בשורה בסבר פנים חמור אל מול המצלמה. על חולצותיהם מופיעות ספרות, וכאשר הם עומדים זה לצד זה המספרים מתחברים כדי להמחיש את דבריו של הקריין, המכריז ברקע: "קצבת הזקנה לזוג עומדת על 2,335 שקל ועל 1,554 שקל ליחיד. בישראל חיים חצי מיליון קשישים עניים שפשוט לא סופרים אותם. העבודה-גשר תגדיל את קצבאות הזקנה - ותוך שנה לא יהיו בישראל קשישים עניים". 

בזמן שהקריין מדבר, אנו חוזים בצילומי תקריב של כל אחד מהניצבים המופיעים בסרטון, כשהוא מביט אל המצלמה במבט מאשים. היום נמצא מי שזיהה כי אחד מהניצבים בסרטון הוא מזכיר מפלגת העבודה בהוד השרון, רפאל בן מרדכי. אין לנו מידע בנוגע לשאלה אם בן מרדכי תלוי רק בקצבת זקנה לפרנסתו. עם זאת, הוא חבר מועצת הוד השרון לשעבר וחבר בדירקטוריון קרן ברל כצנלסון, המתגורר בבית נאה בעיר. 

זו אמנם אנקדוטה - אבל יש לה משמעות. קמפיין בחירות אינו פרסומת לכל דבר. בקמפיין המדובר של מפלגת העבודה-גשר, ושל כל יתר המפלגות, היכולת לזכות באמון הבוחר היא שם המשחק.

אורלי לוי-אבקסיס ועמיר פרץ, השבוע בתל אביב
אורלי לוי-אבקסיס ועמיר פרץצילום: עופר וקנין

אחרי הכל כולם מבטיחים להעלות את קצבאות הזקנה. למשל, גם כחול לבן מצהירה במצע שלה: "נגדיל את קצבת הזקנה כדי לאפשר לכל קשיש להתקיים בכבוד. כמו כן, נעלה את קצבת הבטחת הכנסה לאוכלוסיית האזרחים הוותיקים ונצמיד אותה לשינויים בשכר הממוצע במשק. הדגש יושם בראש ובראשונה על אזרחים ותיקים שאין להם מקורות הכנסה מכל סוג שהוא פרט לקצבת הביטוח הלאומי".

גם מרצ כוללת במצע שלה את ההבטחה ל"השוואת קצבאות הנכות והזקנה האוניברסליות לשכר המינימום והצמדתן לשכר הממוצע במשק - בשנת התקציב הראשונה". הסיבה למי שהסוגיה מטרידה אותו להצביע עבור עמיר פרץ ואורלי לוי-אבקסיס - היא ההנחה שהוא מאמין לשני הלוחמים החברתיים הללו יותר משהוא מאמין ליתר המפלגות.

אי לכך ייתכן שראוי כי מפלגת העבודה תוסיף לסרטון אזהרה, שלפיה המציג אינו קשיש עני, מעל דמויות הניצבים המופיעים בו, או תקפיד להציב בסרטוניה אזרחים שאכן תלויים בקצבת הזקנה שלהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker