השרים החדשים: משרדי השיכון והרווחה מעניינים את נתניהו כמו המשרד לחקר הירח

את משחק הכסאות שערך נתניהו ביום ראשון אפשר לנתח רק כהתנהלות טקטית של מתמודד בפני הדחה בתוכנית ריאליטי כמו האח הגדול - שאינה מעניקה כל משקל לטובת הציבור

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: עמית שאבי

שרי הממשלה מתחילים להבין בימים אלו את המשמעות של התקציב ההמשכי - תקציב חודשי אוטומטי השווה ל-1/12 מתקציב השנה שעברה, שאינו מתחשב בצרכים הגדלים של משרדי הממשלה בשל גידול האוכלוסיה וסוגים שונים של מנגנוני עדכון אוטומטי בהוצאות המשרדים השונים. התוצאה של הההתנהלות הזו שווה לקיצוץ של כמעט 20% בתקציב שהיינו רואים ללא התקציב ההמשכי.

בישיבת הממשלה שנערכה אתמול (א'), התקוממו השרים על ההתכווצות הדראסטית בתקציבי משרדיהם. כך למשל, שר התיירות, יריב לוין, תמה על קיצוץ של כ-77% בתקציב השיווק של משרדו - קיצוץ שנכפה עליו בשל הגידול האוטומטי בעלויות של סעיפי התקציב האחרים של המשרד. כשמשרד האוצר ניצב עם ידו על הברז, המשרדים הקטנים צפויים לסבול ראשונים.

דוד ביטן ובנימין נתניהו בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

ההתכווצות הזו מחדדת את העובדה שמינויי השרים שביצע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביום ראשון הם חסרי משמעות. כמעט כל אחד מהמינויים זועק זאת. כך למשל, שר החקלאות החדש, דוד ביטן, לא יוכל - גם אם ירצה מאוד - לקדם את התהליך של אימוץ התקינה הארופאית בשימוש בחומרי הדברה, שכן הדבר דורש עבודה סדירה של ועדות הכנסת. ביטן בסך הכל זכה במינוי כתגמול על כך שבחודשיים האחרונים הוא ישב מצודת זאב ודחק בחברי הליכוד לצאת להצביע לנתניהו ולא ליריבו בפריימריז, ח"כ גדעון סער. שרת התפוצות החדשה, ציפי חוטובלי, תצליח במקרה הטוב להשחיל נסיעה או שתיים לחו"ל לפני הבחירות - ולסייע לשמר את קולות הליכודניקים הדתיים. היא לא תשקם את יחסי החוץ עם יהדות ארה"ב.

הדבר זועק במיוחד במקרה של שרת העבודה והרווחה החדשה, יפעת שאשא-ביטון. השבוע פירסמה שאשא-ביטון את סיכום שנת העבודה שלה כשרת השיכון והבינוי. בין הישגיה היא מונה את הקמת מוקד הפניות לזוכי מחיר למשתכן; הגברת האכיפה נגד קבלנים שגבו כספים מהזוכים בתוכנית עבור חיבור לגז ולמים (בניגוד לחוק); הגברת הסיוע הניתן לאוכלוסיות מיוחדות; והרחבת סמכותו של רשם הקבלנים לשלול רישיון של קבלן שבאתר בנייה שלו אירעה תאונה. היא מכלילה ברשימת הישגיה גם מהלכים שהחלו להתגלגל בטרם נכנסה לתפקיד, כמו ביטול תמ"א 38. גם אם היתה רוצה, שאשא-ביטון לא יכלה לבצע מהלכים דרמטיים בשנה שבה כיהנה בתפקיד - תחת ממשלה זמנית.

ציפי חוטובליצילום: מגד גוזני

אין שום היגיון בהעברתה בעת הזו למשרד העבודה והרווחה, שבו היא תכהן כשרה חודשים ספורים בלבד. מוטב היה להותיר אותה במשרד שאת עבודתו היא למדה בשנה החולפת. בהתנהלותו, נתניהו מכריז למעשה כי אין מבחינתו אין משמעות למשרד שבו שאשא-ביטון תכהן - יהיה זה משרד השיכון, משרד הרווחה או המשרד לחקר הירח. ההשלכות היחידות שאותן הוא מביא בחשבון במינויים שהוא מבצע הן פוליטיות.

אגב, היום נודע כי שאשא-ביטון חזרה בה מהתפטרותה ממשרד השיכון, אך מלשכתה נמסר כי "מדובר בעניין פרוצדורלי-טכני בלבד. המינוי (לשרת הרווחה) צפוי לעלות לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה כחלק מסבב המינויים כולו".

שרת הבינוי והשיכון היוצאת, יפעת שאשא ביטוןצילום: תומר אפלבאום

משחק הכיסאות

את משחק הכסאות שנערך ביום ראשון אפשר לנתח רק כהתנהלות טקטית של מתמודד בפני הדחה בתוכנית ריאליטי כמו האח הגדול - שאינה מעניקה כל משקל לטובת הציבור. בשל כתב האישום נגדו, נתניהו הוכרח על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, לפנות את תפקידי השר שבהם הוא מחזיק. הוא גם רצה להרגיע את ש"ס, השותפה הגדולה ביותר בבלוק החסינות שלו - ולהעניק לה תפקיד שר נוסף, לפי כבקשתה. ואולם הכיסא הפנוי במשרד העבודה והרווחה לא התאים למידותיה של המפלגה, בשל העובדה שהוא כולל אחריות על מתן היתרי עבודה שבת. וכך נולד הרעיון להעניק לש"ס את משרד הבינוי והשיכון - משרד  אטרקטיבי עבור החברה חרדית, הצמאה לפתרונות דיור לזוגות צעירים.

משה כחלון ואיציק כהןצילום: אמיל סלמן

אלא שמשרד השיכון הוא הטריטוריה של שר האוצר, משה כחלון - ולכן הוא ניתן מלכתחילה לשאשא-ביטון ממפלגת כולנו. הפתרון שנהגה הוא מינויו של סגן שר האוצר הנוכחי, איציק כהן, לתפקיד. כהן אולי ממוקם שני ברשימת ש"ס לכנסת, אבל כבר ארבע שנים שהוא משמש יד ימינו של כחלון. במשרד האוצר נהגו לומר כי כהן שכח אם הוא משתייך לש"ס או למפלגת כולנו – ובש"ס לא היה זה סוד כי הוא ויו"ר המפלגה, אריה דרעי, מרוחקים זה מזה. בשבוע האחרון נרשמה התקרבות בין השניים, ונמצא שביל הזהב הקואליציוני: כחלון מרגיש רגוע עם כניסתו של כהן למשרד היקר לליבו, שכן השר החדש הוא בן-ברית שלא יפגע לו בתוכנית מחיר למשתכן.

גם להותרתה של שאשא-ביטון סביב שולחן הממשלה יש יתרון. שמונה ימים לפני סגירת הרשימות, עדיין לא ידוע אם שר האוצר יישאר במקום הרביעי בליכוד – אבל במצבו הנוכחי של הליכוד, כחלון עדיין שווה אי אלו קולות. בנוסף, במערכת הפוליטית היה מי שנזכר השבוע כי לשאשא-ביטון ייחוס פוליטי ליכודי משלה: אריה שאשא, בעליה של חברת ההסעות מסיעי שאשא, הוא קרוב משפחתה. שאשא הוא פעיל מוכר בליכוד, בעל השפעה במרכז הליכוד, וכיהן בעבר כחבר במזכירות המפלגה. אם שאשא-ביטון תחליט בבוא היום להתפקד למפלגה ולנסות להפוך לחלק אינטגרלי ממנה, תהיה לכך משמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker