הימין הכלכלי מתבצר בכנסת: לוביסטים מסמנים מטרות - ויוצאי מפלגת זהות מאתגרים את בנט

למרות הקיפאון בעבודת הכנסת, לובי כלכלי ימני מגייס תרומות כדי לפעול במשכן להסרת חסמי יבוא, חופש תחבורה והגבלת זכות השביתה ■ במפלגות הקטנות מבינים שכל קבוצת כוח שולית מחזיקה אקדח המאיים על יכולתן לעבור את אחוז החסימה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הכנסת ריקה, היום
חגי עמית

הכנסת נמצאת בימים אלה בפגרת בחירות, בפעם השלישית בשנה האחרונה. מלבד חברי הכנסת ועוזריהם, שהיו מובטלים במשך מרבית השנה החולפת, קבוצה נוספת של בעלי מקצוע סובלת מחוסר תעסוקה — הלוביסטים המוצאים את פרנסתם במשכן. למרות זאת, יש מי שהחליט שהדבר לא יעצור אותו ומקים בימים אלה קבוצה חדשה של שתדלנות ללא מטרות רווח. הקבוצה, הקוראת לעצמה "האינטרס שלנו", שמה לה ליעד לייצג את האינטרס הציבורי בכנסת.

אם זה נשמע לכם מוכר — הרי שזה משום שקיים כבר לובי חברתי בכנסת: לובי 99, שמטרתו לייצג את האזרח הקטן ולשמש משקל נגד לתאגידים ובעלי ההון, שמממנים לוביסטים בעלויות של מיליוני שקלים כדי לקדם את האינטרסים שלהם בכנסת. ההבדל הוא שהגוף החדש מגדיר עצמו "לובי ימני כלכלי". בעוד לובי 99 סימן את הטייקונים כגורמים שיש להגן על הציבור מפני כוחם — קבוצת האינטרס החדשה מסמנת את מה שהיא מגדירה "קבוצות לחץ" כגורם שמפניו יש להגן על הציבור. לא במפתיע, בתוך המושג הזה של "קבוצות לחץ" שמור מקום של כבוד לוועדי העובדים הגדולים.

אלעד מלכא, מנכ"ל ומייסד הארגון, אמר אתמול (רביעי) ל–TheMarker: "אנחנו רוצים להתמקד בשלושה נושאים מרכזיים: יוקר המחייה, ובתוכו ביטול מכסי מגן ופתיחת המשק ליבוא חופשי; בעיות התחבורה או חופש התחבורה בישראל; ונושא חוקי העבודה, ובתוכו הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים". מלכא הוא חבר מועצת העיר ירושלים מטעם תנועת התעוררות. לצדו נמצאים בארגון עוד סדרה של פעילים המזהים עצמם בראש וראשונה כליברלים כלכליים — בהם ד"ר אמציה סמקאי, כלכלן שכתב בעבר את המצע הכלכלי של מפלגת האיחוד הלאומי; ועו"ד דורון נחמיה, כותב מאמרים היוצאים נגד כוחה של מערכת המשפט.

אלעד מלכאצילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי מלכא, "הרעיון של הקמת הלובי נבט בראש שלי אחרי בחירות סבב א'. התובנה היתה שיש הרבה אנשים שמאמינים בשוק חופשי ומפוזרים מבחינה פוליטית על כל הספקטרום שבין זהות לכחול לבן. המחשבה שלי היתה שכדאי ליצור מהמצב הזה גוף שיצליח לעגן לעצמו כוח ברמה הפוליטית. בתקופה שבה ניהלתי את האגודה לזכות הציבור לדעת נחשפתי לעבודת הלוביסטים, וראיתי איך הם משפיעים בשביל הלקוחות שלהם על תהליך קבלת ההחלטות באמצעות יכולתם להימצא בנקודת הזמן הנכונה עם החומר הנכון ומול האדם הנכון. והציבור הרחב משלם את החשבון.

"במקביל, קיבלתי הצעת עבודה ממשרד לובינג שחייבה אותי לוותר על הרבה ערכים — ולכן החלטתי לרתום את הידע והכישורים שלי למשהו שאני מאמין בו. רתמתי חברי צוות לרעיון והחלטנו להתמקד בנושאים מסוימים. הרעיון שלנו הוא שהציבור הרחב צריך להיות שם. למרות הפלונטר הפוליטי, החלטנו שכבר אי אפשר לחכות, ושצריך להתחיל לעבוד מול הדרג המקצועי ושחקנים אחרים בשוק".

הקבוצה החדשה יצאה אתמול בקמפיין גיוס המונים. היעד שלה הוא גיוס של 40 אלף שקל בחודש. נכון לאתמול אחר הצהריים גויסו 1,400 שקל. המגבלה שהטילה על עצמה קובעת כי היא אינה יכולה לקבל תרומה של יותר מ–8% מתקציבה השנתי מגוף או מאדם יחיד — כדי לא ליצור מצב שבו תורם יחיד יהיה בעל השפעה גדולה מדי עליה. לשם השוואה, תקציבו של לובי 99 ב–2020 צפוי להיות 3.3 מיליון שקל, המגיעים מ–6,100 אזרחים התורמים לארגון בקביעות. באמצעותם, לובי 99 מעסיק כיום עשרה עובדים במשרה מלאה.

יוצאי מפלגת זהות מתאגדים

לא רק בעולם השדלנים זוכה הימין הכלכלי לעדנה בימים האחרונים. קבוצה של יוצאי מפלגת זהות בראשות משה פייגלין הודיעה לפני שבועיים כי תתמודד בבחירות הקרובות כשהיא מובילה את המפלגה הליברלית החדשה. ההכרזה הזו איתגרה את שר הביטחון, נפתלי בנט, בזירה שאליה הוא מכוון את הקמפיין החברתי־כלכלי שלו.

ליבי מולדצילום: מוטי מילרוד

את הקבוצה מובילה עו"ד ליבי מולד, שהיתה במקום החמישי ברשימתו של פייגלין. לצדה נמצאים בועז ארד, רפאל מיינס וירון לרמן. השבוע היא כבר נכנסה למגעים עם בנט בנוגע לאפשרות של איחוד שתי המפלגות. הסיכויים למיזוג הזה גבוהים. בנט זוכר היטב כיצד היו חסרים לו 1,000 קולות בלבד כדי לעבור את אחוז החסימה בבחירות אפריל. הוא יודע כמה קטן הפער בין חברות של כבוד בקבינט המדיני ביטחוני לבין יציאה למדבר הפוליטי.

בעולם שבו אלפי קולות בודדים הם אקדח טעון — כל מפלגה שמאיימת לרוץ בבחירות יכולה להחזיק בגרון את המפלגות הקטנות, החוששות לאבד קולות. החוק הזה תקף גם ביחס למגעים בין שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לשר החינוך רפי פרץ. הוא תקף גם בנוגע למגעים בין סתיו שפיר, יעל כהן פארן והתנועה הירוקה לבין המחנה הדמוקרטי.

סתיו שפיר באירוע של המחנה הדמוקרטי בתל אביבצילום: מגד גוזני

במקרה של המחנה הדמוקרטי, ספק אם צירופה של שפיר ישפיע על מספר המנדטים שתקבל הסיעה, שבראשה עומד ניצן הורוביץ. אלא ששפיר והתנועה הירוקה הודיעו כי ירוצו בבחירות כך או אחרת — ובמחנה הדמוקרטי לא לא רוצים לקחת את הסיכון שלא יעברו את אחוז החסימה בגלל עשרות אלפי קולות שזלגו לשפיר והירוקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker