נתניהו בעד הנפקת התעשייה האווירית? תלוי בפריימריז

הניסיון של הנהלת התעשייה האווירית ורשות החברות לקדם את המתווה להנפקת 25% ממניות החברה - מסתבך ■ כשחיים כץ, אביו של יו"ר ועד העובדים של החברה, תומך בגדעון סער - נתניהו לא יסתבך עם העובדים לפני הפריימריז

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בביקור במפעל של התעשייה האווירית בבאר יעקב
נתניהו בביקור במפעל של התעשייה האווירית בבאר יעקבצילום: תומר אפלבאום

הניסיון של הנהלת התעשייה האווירית ורשות החברות לקדם את המתווה להנפקת 25% ממניות החברה בהיעדר ממשלה מתפקדת, נהפך בשבועות האחרונים לאירוע שמזכיר סאטירה פוליטית.

בתחילת נובמבר פורסמו ב-TheMarker מסרים שהגיעו ממשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר, ולפיהם בקרוב ייעשה ניסיון לקדם את ההנפקה באמצעות החלטת ממשלה וכינוס ועדת השרים לענייני הפרטה - למרות הקיפאון שבו שרויה המערכת הפוליטית.

ימים ספורים לאחר הפרסומים מינה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את נפתלי בנט לתפקיד שר הביטחון. הנפקת מניות התעשייה האווירית מתאימה לאידאולוגיה של בנט, שתומך בהפרטות ובמלחמה בוועדים. ואכן, בימים האחרונים הביע בנט בשיחות פנימיות נכונות לקדם את הנפקת מניות המיעוט בחברה בתקופה הקרובה. בהנהלת התעשייה האווירית וברשות החברות שמחו על כך. עם שר ביטחון תומך וראש ממשלה שכבר יותר משנה מביע את אהדתו לרעיון – האפשרות שההנפקה תקודם בטווח הזמן הקרוב הפכה למוחשית. אחרי הכל, החלטת הממשלה בנושא התקבלה כבר לפני חמש שנים.

חיים כץ וגדעון סער, ב-2011
חיים כץ וגדעון סער, ב-2011צילום: מיכל פתאל

אלא שייתכן כי ההנהלה רתמה העגלה לפני הסוסים. ביום חמישי יערכו הפריימריז בליכוד, נתניהו אינו מעוניין שוועד עובדי התעשייה האווירית - המייצג מאות מתפקדי ליכוד - יוציא הודעת תמיכה ביריבו, ח"כ גדעון סער. זהו אותו ועד עובדים שבראשו עומד יאיר כץ, בנו של ח"כ חיים כץ המקורב לסער ותומך בו. הוועד חושש מתוכניות ההנפקה, ומכך שהן ישולבו בהסכם עבודה חדש בתעשייה האווירית ובתוכנית התייעלות נוספת של החברה.

נתניהו אינו ידוע כתומך של העבודה המאורגנת - ההיפך הוא הנכון - אבל לפני הפריימריז הכל משתנה. היום הודיעה לשכתו כי "הנהלת התעשייה האווירית העלתה את הנושא בפני ראש הממשלה והתקיים עד כה דיון מקדים בנידון. ראש הממשלה קבע שהמשך התהליך ייעשה בתיאום עם ועד העובדים ובשיתוף עמו - כפי שנעשה בהנפקות קודמות". משמעותה של הצהרה זו היא שכל עוד הנהלת החברה אינה מתאמת את מתווה ההנפקה עם הוועד, נתניהו לא יתמוך בקידומה. ראש הממשלה אולי ישנה את גישתו יום אחרי הפריימריז, אבל עד יום חמישי – הוא בצד של העובדים ולא של ההנהלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker