נכשל הניסיון להגיש כתב אישום נגד בכירים בקמפיין הליכוד

המאשימים טענו כי סעיף בחוק הבחירות נותן להם את הסמכות להגיש כתב אישום פלילי בשם המדינה נגד הבכירים בגין הפצת סקרים ותעמולה בימים שלפני הבחירות וביום הבחירות ■ בעצת השופט, עו"ד בן מאיר חזר בו מכתב האישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונתן אוריך (משמאל) ועופר גולן בדרך למשרד ראש הממשלה, בשבוע שעבר

נכשל הניסיון להגיש כתב אישום לא באמצעות המדינה נגד הבכירים בקמפיין הליכוד בגין הפצת סקרים ותעמולה בימים שלפני הבחירות וביום הבחירות. בכתב האישום הופיעו גם רדיו גלי ישראל ורדיו קול חי, שהעלו את ראש הממשלה בנימין נתניהו לשידור חי, שבמהלכו ביצע תעמולת בחירות וקרא למאזינים להצביע לליכוד – בניגוד לחוק.

כתב האישום הוגש נגד יונתן אוריך, בועז גולן וג'ון מקלוקלין על ידי גיא בוסי, עורך הדין של מפלגת צדק, ובאמצעות עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם. הוא הוגש על בסיס פרשנות של סעיף 18 לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), המאפשר לחבר ועדת הבחירות המרכזית או לנציג רשימה שהתמודדה לכנסת "להביא אדם בפלילים בשל עבירה לפי חוק זה". המאשימים טענו כי הסעיף נותן להם את הסמכות להגיש כתב אישום פלילי, בשם המדינה, אף שהדבר נעשה ללא מעורבות של פרקליטות המדינה.

המדינה התנגדה לפרשנות זו של הסעיף, וטענה כי הסעיף מאפשר להגיש קובלנה פלילית פרטית ולא כתב אישום. קובלנה פרטית היא אישום פלילי שבו המאשים הוא אדם פרטי – בניגוד לכתב אישום רגיל שבו המאשימה היא המדינה.

במהלך הדיון, שנערך היום (ראשון) בבית משפט השלום בתל אביב, אצל השופט איתי הרמלין, הודיע בן מאיר כי בעצת השופט הוא חוזר בו מכתב האישום. הוא הוסיף כי בכוונתו להגיש קובלנה פלילית. לפיכך השופט הודיע על ביטול כתב האישום, בלי לקבוע הוצאות משפט. את יונתן אוריך ועופר גולן ייצגו עורכי הדין עמית חדד, נועה מילשטיין ואור פלד ממשרד חדד רוט שנהר.

הצ'אט-בוט של נתניהו ב-2019צילום: צילום מסך

נגד גולן ואוריך נטען כי סייעו להפיץ סקרים באמצעות הצ'אט-בוט של עמוד הפייסבוק של נתניהו. ביום הבחירות, הבוט של הליכוד פנה לעוקבי העמוד והציג בפניהם תסריט שעליהם להקריא בפני מתלבטים כדי לשכנע אותם להצביע לליכוד. תסריט זה הכיל התייחסות לסקרים - דבר שאסור על פי החוק. בתסריט נכתב: "הסקרים שלנו מראים שאנחנו קרובים מאוד לממשלת שמאל של לפיד וגנץ, שבה עודה וטיבי יהיו שרים".

מקלוקלין הואשם בכך שיום לפני הבחירות הופיע יחד עם נתניהו בשידור חירום בפייסבוק והתייחס במהלכו לתוצאות סקר שמראות כי עוצמה יהודית לא עוברת את אחוז החסימה. בכתב האישום נאמר כי גם זאת נעשה בניגוד לצו שפירסם יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר, ביום הבחירות, שאסר על כל התייחסות לסקרים, וכי הנאשמים ידעו שמדובר בעבירה ובכל זאת החליטו לפעול כפי שפעלו.

באחרונה הגיעו בן מאיר ורדיו קול חי להסכם שלפיו הרדיו הכיר בהפרות החוק שביצע ביום הבחירות, והגיעו להסכם פשרה שבו תתרום התחנה 15 אלף שקל לגופים שעוסקים בחיזוק טוהר הבחירות.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker