"מלחמות האוצר": החשב הכללי בתפקיד דארת' ויידר, מרידור בתפקיד היטלר

במשרד האוצר מנסים להבין מי העלה לרשת סרטון שמשווה את המצב במשרד בימים אלה לסדרת סרטי המדע הבדיוני "מלחמת הכוכבים" – ולסיטואציה ששררה בבונקר של אדולף היטלר בימים האחרונים שלפני מותו

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרטון "מלחמות האוצר", צילום מסך
סרטון "מלחמות האוצר", צילום מסך

במשרד האוצר עסקו הבוקר (חמישי) בעיקר בדבר אחד: נסיונות להבין מי התסריטאי והיוצר שהעלה לרשת סרטון המשווה את המצב במשרד בימים אלה לסדרת סרטי המדע הבדיוני "מלחמת הכוכבים" – ולסיטואציה ששררה בבונקר של אדולף היטלר בימים האחרונים שלפני מותו. 

קשה לא לצחוק כשצופים בסרטון, הנפתח בכיתוב "לפני הרבה זמן בגלקסיה רחוקה מאוד", ולאחריו מופיע שם הסרט – "החשב הכללי האחרון". בהמשך מופיע הטקסט הייחודי לסדרת הסרטים של ג'ורג' לוקאס, ובו נכתב: "סמוך לשנת 2020 מדינת ישראל צולעת בדממה אל דימדומי ההיסטוריה. אחרי שתי מערכות בחירות מדממות והשלישית בתוך חודשים ספורים, משרדי הממשלה מרוסקים ללא תקציב וללא יכולת ביצוע. בתי החולים קורסים, חברות תחבורה ציבורית נאלצות להשבית קווים, קצבאות ותמיכות לנכים, חלשים ומחוסרי דיור תקועות בוועדת כספים והרשימה ארוכה. החשב הכללי השתלט לחלוטין על התקציב ההמשכי ורק כמה רפרנטים בודדים עדיין מתבצרים בקפלן 3 ונלחמים על מדיניות ראש אגף התקציבים".

בסצנה הפותחת בסרטון, ראש אגף התקציבים במשרד, שאול מרידור, מנסה להתקומם נגד החשב הכללי, רוני חזקיהו – המגולם על ידי הרשע האולטימטיבי בסדרה, דארת' ויידר, שמתעקש על ניהול המדינה על בסיס תקציב המשכי. הסצנה הבאה ממשילה את מרידור להיטלר בעודו זועק: "החשכ"ל הזה משגע את כולנו. אני הגעתי לכאן כדי לשלוט בכסף, לא כדי לתייק חוזרי חשכ"ל. מי זה המשרדים האלה ולמה הם רוצים כסף? יש לי טחורים מכל הסיפורים על מערכת הבריאות והמחיר למשתכן הזה, שתקע אלפי זוגות עם דירות בלאי. אז חסרות קצת דירות ומיטות בבתי חולים. אז מה קרה? יש לנו מדינה לנהל ויש לנו יעד גירעון ארור ותקציבים לקצץ".

מעבר לבדיחה, הסרטון עשוי להמשיל לצופה את הסיטואציה הבלתי אפשרית כמעט שבה מנוהל התקציב בימים שבהם אין ממשלה מתפקדת בישראל. חברות ציבוריות ומשרדי ממשלה מחזרות על פתחי משרד האוצר בניסיון לקבל את הכספים שלהם הן זקוקות להתנהלות השוטפת. תקציב המשכי רחוק מלהיות שיטה יעילה לניהול מדינה - הוא נועד למצבי חירום. טיב הפעילות של כל משרד ממשלתי מצריך עבודה לפי תקציב שנתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker