חגי עמית
חגי עמית

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן התייצב בפני ועדת הכספים כדי להציג את תקציב האגף שלו לשנת 2020. ח"כ מיקי לוי |(כחול לבן) ניסה להבין מתי יפורסם הדו"ח שבדק את התנהלות משרד האוצר בדרך לחריגה הנוכחית מהגירעון. אנגלמן הסביר כי הדו"ח המדובר יוגש רק בסוף חודש דצמבר לראש הממשלה. המשמעות: הדו"ח ייחשף לציבור רק בתחילת מארס – אחרי סערת מערכת הבחירות השלישית אם אכן תהיה.

בין השורות ניתן היה לשמוע צפירת הרגעה מצדו של אנגלמן אל בכירי האוצר. "במסגרת הדו"ח הייתה התלבטות לגבי סוגיות מסוימות. הצוות אמר כך, ייעוץ משפטי אמר אחרת, ואני הכרעתי בחלק מהסוגיות. עלה שההתנהלות של האגפים במשרד האוצר היו במסגרת החוק בסך הכול. היו ליקויים והם יצוינו, זה נושא משמעותי וצריך לקחת אותו ברצינות המתאימה", אמר.

אנגלמן אכן צפוי לפרסם דו"ח מרוכך. ייכתב בו כי התנהלות הנהלת האוצר נעשתה על פי חוק. הוא לא צפוי להתייחס בו למבצע מיסוי הדיבידנדים של חברות הארנק שהזניק את הכנסות האוצר ב-2017, ואין בו ביקורת הנוגעת להקדמת הכנסות של האוצר ל-2018 או דחיית הוצאות ל-2019. מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר אחרי הדיון בוועדה כי "כפי שאנו אומרים, במשך חודשים לא נעשו משחקים מצד האוצר וחבל שנגררנו מלכתחילה לאירוע הזה. בעולם של מנהל תקין, היה נמצא מי שיישא באחריות על חצי שנה של מתקפות שספגנו".

ביולי 2019 העביר משרד מבקר המדינה לבכירי האוצר את טיוטת דו"ח הביקורת על האופן שבו פעל המשרד להפחתת הגירעון בתקציב המדינה לקראת סוף 2018, לנמענים ניתנו שבועיים להשיב לדו"ח. זאת, מתוך כוונה להקדים את פרסום הדו"ח הסופי לפני הדיונים על התקציב הבא. לפי הערכות, טיוטת הדו"ח כוללת ביקורת קשה כלפי התנהלות משרד האוצר ככלל, ובפרט בפרשת הבור בתקציב.

דו"ח הביקורת בחן אם קיים בסיס לטענות בדבר הטייה של הנתונים — כך שיציירו תמונה חיובית אודות מצב המשק, לכאורה באופן שישרת את שר האוצר לקראת הבחירות הקודמות לכנסת. הכוונה היא לטענות שהופנו כלפי אגף החשב הכללי ורשות המסים בדבר "גלגול" הוצאות ל–2019 והקדמת הכנסות ל–2018 — כך שיסייעו לשר בהצגת עמידה ביעדי הגירעון ל–2018, על חשבון הגירעון בשנה שאחריה, אף שאלה כבר גילמו חריגה מהותית שתקבל את ביטויה ב–2019.

עוד אמור הדו"ח לבחון את הטענות שהוטחו במנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ולפיהן פעל להצגת נתונים באופן שימנע מבוכה מהשר. טענות אלה, שהוכחשו על ידי באב"ד, עומדות בבסיס היחסים המעורערים בינו לממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker