כשמדובר במימון מפלגות – הפוליטיקאים יודעים להגיע לאחדות

פורום מנכ"לי המפלגות - ובהן הליכוד, הבית היהודי, העבודה, יש עתיד, מרצ, ש"ס ויהדות התורה - ידון בקושי שלהן לממן מערכת בחירות נוספת ■ מערכות בחירות תכופות מגבירות את עוצמתן של שתי המפלגות הגדולות - שהן גם האחראיות לפלונטר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי תעמולה מחוץ לקלפי ברמת אביב
שלטי תעמולה מחוץ לקלפי ברמת אביב. מערכות בחירות תכופות מגבירות את עוצמתן של שתי המפלגות הגדולותצילום: מוטי מילרוד

עשרה ימים לפני המועד שבו נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, צפוי להכריז כי כל המאמצים כשלו ומדינת ישראל פונה למערכת בחירות שלישית, אכן נראה כי הגושים במערכת הפוליטית רחוקים מפריצת דרך שתביא להקמת ממשלת אחדות. אבל יש תחום אחד שבו כמעט כולן יודעות לשלב ידיים – זה הנוגע לקופה הפרטית שלהם.

מחר (שלישי) יתכנס פורום מנכ"לי המפלגות במטה הבית היהודי בראש העין, כדי לדון בצרות הכספיות של משתתפיו. בין היתר, צפויים להגיע אל המפגש צורי סיסו מהליכוד, ערן חרמוני מהעבודה, גיל סגל מיש עתיד, ניר אורבך מהבית יהודי, חיים ביטון מש"ס, יעקב אשר מיהדות התורה, תומר רזניק ממרצ ומשה שיפמן מדגל התורה.

נושא מרכזי בפגישה של הפורום, שהוקם לפני חמש שנים אבל לא התכנס מזה כשנה, יהיה השאיפה של הנוכחים לקדם מהלך שישנה את חוקי מימון הבחירות, שיאפשר להן ללוות סכומים גדולים יותר, או ליהנות ממימון גבוה יותר באופן אבסולוטי. המהלך נועד לאפשר להן לעמוד בהוצאות הנדרשות למערכת בחירות שלישית בתוך שנה.

שלטי בחירות בדימונהצילום: אליה הרשקוביץ

נושאים נוספים שעשויים לעלות לדיון במסגרת ההיערכות לבחירות הם תיאום עבודת המפלגות מול ועדת הבחירות המרכזית, טוהר הבחירות בקלפיות ומניעת חיכוכים ותגרות בין פעילי המפלגות.

כיום, כל מפלגה מקבלת לאחר הבחירות סכום המתבסס על ממוצע בין מספר המנדטים שלה בכנסת הקודמת ומספר המנדטים שבו זכתה בבחירות האחרונות – והכפלה שלו ב-1.4 מיליון שקל למנדט. לפני הבחירות, מקבלת כל מפלגה מקדמה של 70% מכספי המימון המגיעים לה. בנוסף, היא רשאית לקחת הלוואה מהכנסת.

את ההלוואות אמורות המפלגות להחזיר מהמימון השוטף שהן מקבלות מהכנסת לאורך 54 החודשים שבין מערכת בחירות אחת לאחרת. אלא שבמציאות שבה יש רק חמישה חודשים ביניהן, אין למפלגות אפשרות לקחת הלוואה נוספת מהכנסת, שכן הן עוד לא הספיקו להחזיר את ההלוואות מהבחירות של אפריל 2019.

הסיטואציה של מערכות בחירות תכופות מגבירה את עוצמתן של שתי המפלגות הגדולות במערכת הפוליטית, שהן האחראיות העיקריות לפלונטר הפוליטי. כחול לבן והליכוד – שלכל אחת מהן יותר מ-30 מנדטים – יזכו במקרה של מערכת בחירות שלישית למקדמה של מעל 30 מיליון שקל. המפלגות הקטנות הן אלה שיגיעו למערכת בחירות כזו עם תקציב זעום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker