המשטרה והחברה הערבית ניגשו למבחן משותף, ואסור להן להיכשל

מבצע איסוף אמצעי הלחימה בחברה הערבית מהווה מבחן רציני עבור הצדדים המעורבים, בדרך למיגור האלימות ■ בהמשך הדרך, חיונית גם השתלבותם של אזרחים ערבים בכוחות מתנדבים ובשורות המשטרה

מיכאל מילשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה מול משטרת נצרת באוקטוברצילום: גיל אליהו
מיכאל מילשטיין

לאחר חודשים רבים של האשמות הדדיות, מחאות קולניות ובעיקר דימום אנושי כואב המלווה את החרפת נגע האלימות והפשיעה בחברה הערבית, מסתמן אולי שינוי חיובי עם מהלכים מעשיים שצפויים להתממש בשטח. הראשון שבהם הוא מבצע רחב היקף לתפיסת אמצעי לחימה בחברה הערבית שמקודם על ידי השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שיימשך עד סוף החודש. במקביל, החליט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בסוף אוקטובר על הקמת צוות בין-משרדי שיגבש תוכנית אסטרטגית למיגור האלימות בחברה הערבית, ואמור להגיש את ממצאיו בתוך 90 יום.

היום התחיל מבחן חשוב באשר לרצינות הכוונות של כל הצדדים. מבצע איסוף אמצעי הלחימה מקודם תוך שיתוף פעולה הדוק בין המשטרה לראשי הרשויות הערביים (95% מהם הצטרפו למהלך אך יש עדיין כמה שמסרבים לכך), ומתאפיין ברגישות רבה כלפי החברה הערבית. במוקד המבצע, הפעלת מנגנון שבמסגרתו האזרח הערבי יוכל למסור אמצעי לחימה מבלי להזדהות ולהיחקר.

ראשית, זהו מבחן רצינות עבור המדינה והמשטרה. נדרש שתוכנית המבצע הכוללת הקצאת כוחות רבים תמומש במלוא הרצינות, והכרחי שאותו המאמץ יימשך גם לאחר מכן. נוסף לכך, מומלץ לשקול את קיצור זמן העבודה שהוגדר לגיבוש תוכנית הפעולה של הצוות הבין-משרדי. הבעיה האנושית החריפה - 82 אזרחים ערבים הרוגים באירועי אלימות מאז ראשית השנה, מה שהופך אותה לשנה הקטלנית ביותר בהקשר הזה מאז ומעולם - מחייבת טיפול מעשי, נחוש ומיידי, ולא "התגלגלות" ביורוקרטית שתתורגם למהלכים בשטח רק בטווח הארוך.

זהו גם מבחן רצינות לציבור הערבי ולהנהגה הקרובה ביותר אליו - ראשי הרשויות המקומיות, החשים בצורה ישירה את מצוקת האזרחים ומקדמים שיתוף פעולה חשוב ופורה עם המשטרה. הגיע הזמן לנטרל את היחס החשדני והטעון כלפי המשטרה ולהגיש לה כתף. המבצע הצפוי לא יצלח בלי תמיכה ציבורית גלויה בפעילות ובנוכחות של המשטרה ביישובים הערבים במהלך המבצע, ומבלי שיסופק למשטרה מידע חיוני ורחב היקף (וזו אינו מינוח מגונה או "עבודה של המשטרה", כפי שטוענים בהתרסה גורמים בחברה הערבית).

השר גלעד ארדן בלשכתו בבני ברק, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

בהמשך הדרך, חיוני שיתממשו גם השתלבות של אזרחים ערבים בכוחות מתנדבים ובשורות המשטרה. זהו צעד קטן אך חשוב, הן לצורך מיגור נגע האלימות והן כדי להעמיק את השתלבות האזרחים הערבים במדינה. ולא פחות חשוב, זהו מבחן רצינות נוקב גם לחברי הכנסת הערבים. אלה גילו בחודש האחרון כי מכלול המהלכים הדרמטיים לכאורה שהם מקדמים בנושא הוא בעל אפקטיביות מוגבלת. מחאות ציבוריות המוניות, חסימת צירים, הקמת אוהלי מחאה ושביתות רעב מתוקשרות כשלו. הם לא מביאים להפסקת האלימות, וגם לא מצליחים לגייס את תמיכת הציבור היהודי במאבק החשוב.

ובכלל נראה כי לפוליטיקאים הערבים נוח להסתער על הנהגת המאבק הממוקד בפשיעה (כנופיות הפשע ותפוצת אמצעי הלחימה), שהוא אכן באחריות המשטרה, אולם לדחוק הצידה את בעיית האלימות שמשקפת גם את כישלונם שלהם, לנוכח הגדרתם העצמית כמנהיגי הציבור הערבי.

רבים בציבור הערבי עצמו מעידים כיום כי מאבקים אלימים בין חמולות, אלימות בקרב בני נוער ורצח נשים אינו רק תוצאה של אכיפה מוגבלת, אלא חוליים בעלי היבט חברתי ותרבותי בתוך החברה הערבית, שהמנהיגות הערבית צריכה להסביר בצורה פומבית בפני הציבור שלה מה היא עשתה עד כה בנושא, מדוע לא הניבה הצלחות ומה היא מתכוונת לעשות בעתיד. את אותה ביקורת שהיא מפנה כלפי המשטרה נדרשת ההנהגה הערבית להפנות גם כלפי עצמה, ואם היא לא תעשה זאת, יש הכרח שהציבור הערבי יעלה כלפיה את השאלות הנוקבות.

הן המדינה והן הציבור הערבי לא יכולים לתת למבצע שהתחיל אתמול להיכשל ולהידמות למבצעים דומים מהעבר שהסתיימו בכישלון. זהו מבחן שימחיש את הבנת כל הצדדים שמדובר בעת חירום לאומית.

הצלחה במשימה הזו מחייבת שינוי עמוק בדפוסי החשיבה והעשייה המסורתיים של כלל הצדדים: המשטרה צריכה להפגין מאמץ ונחישות רבים יותר מאשר בעבר, על הציבור להשתלב באכיפה ולשתף פעולה עם המשטרה, ועל מנהיגי הציבור הערבי לתבוע בתקיפות להשתלב במבצע וכן בעבודת הצוות הבין-משרדי, ובעיקר לעודד שיתוף פעולה עם המשטרה. כישלון המבחנים הקרובים יגלם השלכות אסטרטגיות שליליות עבור ערבים ויהודים גם יחד.

הכותב הוא ראש הפורום ללימודים פלסטיניים במרכז משה דיין, ורכז התוכנית למאבק באלימות בחברה הערבית בישראל ב-INSS

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker